Privítajte jeseň v čistom a voňavom domove

Leto definitívne skončilo a všetky gazdinky veľmi dobre vedia, čo to znamená. Celá rodina sa nanovo zabieha do pôvodného pracovno-školského režimu. Platí to aj pre domácnosť. Prvý školský zvonček, prvý opadnutý list oznamujú jediné – je najvyšší čas na hĺbkové upratovanie. Nemajte ale hlavu v smútku. S našimi radami vám to pôjde od ruky.

 

Nalaďte sa na upratovanie

 

 

Predtým, ako sa pustíte do samotného upratovania, je mimoriadne dôležité nastaviť sa naň. Znie to síce banálne, no je to dôležité. Pre niektoré z nás je behanie s handrou v ruke relax, no druhé to zase dvakrát „nemusia“. Ak sa však naladíte na správnu upratovaciu vlnu, pôjde vám to od ruky. Najskôr, pošlite všetkých, ktorí doma ruku k dielu nepriložia a iba zavadzajú, na celodenný výlet - napríklad k babke. Oblečte sa do pohodlných šortiek a trička a zapnite si mix vašich obľúbených pesničiek. Ak ste skôr na filmy, neváhajte a pustite si ich ako kulisu. Obľúbená komédia alebo romantický film vám upratovanie určite spríjemnia.  

 

Štart s rozumom

 

Pri upratovaní miestností postupujte logicky, podľa ich využívania. Kúpeľňu a WC si nechajte nakoniec. Predsalen, budete mnohokrát vyplachovať vedro s vodou, splachovať nečistoty do toalety a podobne.

 

Najlepšie je začať detskou izbou, hosťovskou izbou a spálňou. Najprv vyneste periny na balkón, nech sa do nich oprie slnko. Vyprášte matrace a prezlečte posteľnú plachtu. Periny prezlečte do čistej posteľnej bielizne až nakoniec, po upratovaní. Pokiaľ máte na posteliach a poličkách plyšové hračky, nezabudnite ani na ne. Aj tie si zaslúžia zbaviť prachu. Potom sa pustite do obávaných poličiek. Utieranie všetkých lapačov prachu na nich je zároveň dobrou motiváciou pretriediť výstavky. Akoby zázrakom zistíte, koľko sošiek, šperkovničiek a iných drobností vôbec nepotrebujete a skončia v škatuli v pivnici. Suchou handrou opatrne utrite prach aj okolo zástrčiek, predlžovačiek a káblov od televízora, počítača alebo Hi-Fi veže. Nezabudnite ani na obrazovku televízora respektíve počítača. Ak máte v izbe kvety, oprášte prach aj z nich. Na záver sa ide vysávať. Vysávačom zájdite aj pod postele, police a skrinky so zvýšeným spodkom. Ak máte podlahy v izbách z parkiet alebo laminátov, upratovanie zakončite ich umytím. 

 

Odporúčame tiež: Ako šetrne na pranie a sušenie bielizne, podľa jej druhu

 

prostriedky na umývanie riadu

Zdroj: Shutterstock®

Pokračujte v rytme

 

Plynule sa presunieme do kuchyne a chodby. Platia rovnaké pravidlá, ako pri predošlých miestnostiach, až na tie periny. V  prípade kuchyne nám dá najviac zabrať čistenie všetkých kuchynských spotrebičov, kuchynskej dosky, sporáka a digestoru. Pretrieť si zaslúži aj odpadkový kôš a kachličky, pokiaľ sú súčasťou dizajnu vašej kuchyne. Predtým ako začnete revíziu kuchyne, rozmrazte chladničku a mrazničku. Keď už upratujete, tak poriadne.

 

Napokon  nezabudnite na čistý riad, ktorý je spolu s čistou toaletou a oknami vizitkou každej domácnosti. Samozrejme, umývanie hrncov a tanierov patrí skôr do kategórie pravidelných domácich prác. Navyše, je práve jednou z tých činností, s ktorou vám môže pomôcť manžel, partner alebo deti. Vždy stavte na kvalitný čistiaci prostriedok, ktorý svojim účinným zložením šetrí energie aj čas. Vyskúšajte napríklad Pur Power s dvojitou silou, ktorý si hravo poradí aj s tou najhoršou mastnotou a niekoľkodennými usadeninami, či pripáleninami. 

 

Odporúčame tiež:  Prečo treba mužovi pred nákupom napísať zoznam

umývanie toalety

Zdroj: Shutterstock®

Keď je celý byt poumývaný, vytretý od prachu a povysávaný, prichádza na rad kúpeľňa a WC. Najprv sa pustite do poličiek a triedenia kozmetiky. Mnohé rodiny majú vo zvyku zhromažďovať kopec kozmetiky na poličkách a okrajoch vane. Reálne pri tom používajú ani nie polovicu z prípravkov. Preto je na čase zbaviť sa takmer prázdnych šampónov, flakónov a pod. Keď je triedenie kozmetiky za vami, poriadne vydrhnite vaňu a sprchovací kút. Ak sa tam nachádzajú plesne, použite prípravky špeciálne určené na ich odstránenie. Všetky zvyšky čistiacich prípravkov nezabudnite na záver poriadne spláchnuť.

 

Ako na toaletu? Nekompromisne, s použitím kefy a čističa, ktorý nielen odstráni špinu a vodný kameň v mise, ale aj pod vodnou hladinou. Presne taký je Bref Power Aktiv WC čistič. Navyše, vďaka svojmu tvaru sa ľahko dostane aj pod okraj WC misy, kde účinne zatočí s baktériami. Aby ste mali istotu, že toaleta bude čistá po každom spláchnutí, používajte WC blok. Vyskúšajte novinku Bref Power Aktiv Fragrance Boost v tvare obľúbených guličiek, ktoré majú vo svojom jadre o 40% viac parfumu. Vaše WC tak bude čisté a voňavé až o neuveriteľných 50 spláchnutí dlhšie.

 
 
umývanie okien

Zdroj: Shutterstock®

Okná sú samostatná kapitola

 

V rámci veľkého jesenného upratovania je umývanie okien samostatnou kapitolou. Naša cenná rada dámy znie – noviny sú na čítanie a ocot si nechajte do uhorkového šalátu. Pri čistení okien je na čase používať moderné čistiace prostriedky, ktoré vám uľahčia a zároveň ušetria čas. Siahnite napríklad po efektívnom čističi na okná značky Clin s  impregnačným efektom, ktorý chráni pred usádzaním prachu a nečistôt a odpudzuje vodu. Takže zaručí, že vaše okná budú lesklé a bez šmúh až 5-krát dlhšie. Keď perfektný výsledok uvidia mama a svokra i ony sa vzdajú metód starej školy a nechajú sa vami inšpirovať.

 

Rada na záver. V rámci upratovania domácnosti, v ktorej sa denne pohybujeme, je dôležité uvedomiť si jednu vec – jednorázové hĺbkové čistenie nestačí. Nemenej dôležité je nastavenie fázy číslo dva, ktorou je následné zapojenie zvyšných členov rodiny. Musíte ich naučiť, ako vami nastolený poriadok priebežne udržiavať. Inak budete sklamané, že ste sa nadreli a o dva dni to nie je vôbec vidno. 

 

 
3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

25.10.2016 08:08

no veru mám už za sebou také menšie predvianočné upratovanie :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.10.2016 19:50

tiež sa chystám, ale ešte ma nič/nikto "nenakopol"

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

08.11.2016 09:29

zbožňujem čerstvo vyupratovaný dom :)len keby sa mi chcelo také poriadne upratovanie robiť častejšie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE