Škandinávsky bytový dizajn: Elegancia a minimalizmus v jednom

Doba takzvaného socialistického nábytku, kedy ste mohli jednu a tú istú kuchynskú linku či obývačkovú stenu vidieť v dvadsiatich domácnostiach, je nenávratne preč. V dnešných časoch hýbe svetom interiérového dizajnu jednoduchosť a funkčnosť, samozrejmosťou sú moderné prvky a vkusné farby. A presne tieto faktory sú príznačné pre škandinávsky bytový dizajn, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejším aj medzi nami - Slovákmi.

 

Čo charakterizuje škandinávsky štýl?

Elegancia, harmónia, nadčasovosť. Tento moderný bytový dizajn je založený na čistote, jednoduchosti a skutočne jemných líniách. Výrazným bonusom je, že zapadne naozaj do každého interiéru. Čisté línie nábytku vhodne dopĺňa farebne výrazná dekorácia, od kvetov, cez obrazy, až po kuchynský riad. To všetko vytvára príjemnú atmosféru domova, hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že škandinávsky štýl je príliš chladný a strohý.

 

Odporúčame: Buď jedinečná: Vyrob si originálne šperky z krištáľovej živice!

škandinávske bývanie

Zdroj: Shutterstock®

V jednoduchosti je krása

Vankúše a textílie dokonale zladené s čajovou súpravou? Áno, aj to je škandinávsky štýl. Využíva sa tu predovšetkým bledé drevo, ktoré opticky zväčšuje priestor a pôsobí prirodzene. Ako vyplýva z názvu, domovom tohto štýlu sú severské krajiny Dánsko, Fínsko a Švédsko. Ak ste niekedy navštívili niektorú z týchto krajín, dáte nám za pravdu, že aj keď je každá osobitá, predsa len ich jedno spája. Sú to práve čisté línie, veľa svetla a jednoduchý dizajn.

minimalizmus v bývaní

Zdroj: Shutterstock®

Svetlo nadovšetko

Pri zariadení interiéru v škandinávskom štýle sa často stretnete aj so starými vintage vecami a doplnkami, pýchou vedia byť aj nefunkčné a opotrebované veci. Tento dizajnový štýl sa nebráni ani folklórnym prvkom a typickým severským vzorom. A keďže pre severské krajiny sú typické krátke temné dni a dlhé chladné noci, v bytovom dizajne sa dôraz kladie najmä na dostatok svetla. Charakteristické bývajú veľké okná, ak ich však nemáte, postačia aj bledé priehľadné záclony. K presvetleniu priestoru dopomôžu aj veľké zrkadlá, dostatok bielej farby a doplnky vo výrazných živých farbách, akými sú žltá, tyrkysová alebo červená. Nuž, a chýbať nesmú ani početné svietidlá, ktoré sú naozaj všade - na zemi, na strope, stole, poličkách, okenných doskách...

 

Pozri aj: Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!

Severské vzory v byte

Zdroj: Shutterstock®

V súlade s prírodou

Pre škandinávsky bytový dizajn je charakteristická spriaznenosť s prírodou – často sa tu stretávame s kozubom, živou zeleňou v podobe rastlín, prípadne zelenou farbou na doplnkoch a dekoráciách. Na prvom mieste je však drevo. Využíva sa skutočne všade – na nábytku, podlahách aj na stene. Najpopulárnejší je dub či jaseň. Textílie sú takisto v súlade s prírodou, veď im dominujú materiály ako bavlna, ľan alebo koža. Nuž a spomínané kvety sú naozaj všade. Na stole, na okne, na poličkách. A hoci tento jedinečný a očarujúci štýl pochádza zo Škandinávie, netreba sa mu brániť ani v našich príbytkoch. Zaručene vám vytvorí príjemný pocit domova, opticky zväčší a presvetlí priestor a vďaka charakteristickému minimalizmu vás odnaučí obklopovať sa zbytočnosťami. Vyskúšajte to.

 

Zaujme ťa: Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

 

FOTOGALÉRIA:

Galéria -

8 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.02.2018 07:45

páči sa mi, aj keď pre mňa je trochu studený

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

01.02.2018 09:45

mne sa ich styl paci a snazim sa on aj doma

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

01.02.2018 10:24

mne sa škandinávsky štyl moc nepáči ,aj keď som za jednoduchosť.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

01.02.2018 15:35

Krásne,páči sa mi tento štýl.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

01.02.2018 17:43

je to krásne, ale trošku chladné - také sterilné, chýba mi tam trošku to teplo

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.02.2018 19:11

V jednoduchosti je krása a tento štýl je pútavý pre mňa i tým, že kladie dôraz na svetlo.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

03.02.2018 00:40

Určite je to inšpiratívny štýl, páči sa mi ak byt pôsobí útulne a jednoducho, nemám rada luxus..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.06.2018 13:07

Peknučké skveláinšp8rácia

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE