Vianoce bez stresu? Aj vy ich môžete mať

Stres si väčšina z nás spája s tragickou udalosťou, povinnosťami v práci či doma, hádkami s príbuznými, nedostatkom času alebo s hektickým životným štýlom. Stres však môžu vyvolať aj dôležité situácie s pozitívnym nádychom. Môže byť vyvolaný očakávaným úspechom, šťastím, milým prekvapením, príchodom vytúženého dňa alebo chvíle, na ktorú sme dlho čakali. Jednou takou chvíľou sú aj Vianoce. Aby predsviatočný stres a radostné čakanie na najkrajšie chvíle v roku neprerástol do vianočného zúfalstva, je dobré pripraviť sa dopredu.

 

Nenechajte nič na poslednú chvíľu

 

Plány môžu eliminovať predvianočný zhon. Možno ste už zabudli na to, ako ste minulý rok na poslednú chvíľu hľadali darček pre mamu a nič vhodné ste nenašli. Možno ste chceli živý stromček, no všetky boli 24. decembra vypredané a vašu obývačku zdobil už len umelý. A kapor? Ten plával v inej vani. Ak si myslíte, že tento rok to bude iné, môžete v to veriť, alebo sa naozaj pripraviť. Aké chyby robíme najčastejšie?

 

Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku

 

Darčeky

 

Aj keď by Vianoce nemali byť len o darčekoch, každý ich očakáva. Aby ste sa vyhli vianočnému stresu z nakupovania, pred vyrazením do obchodov si v hlave utrieďte, kto si od vás čo pod vianočným stromčekom nájde. Pomôže aj to, keď si napíšete zoznam. Určte si aj finančný limit, ktorý by ste nemali prekročiť. V niektorých obchodoch ponúkajú aj baliace služby, ktoré môžete využiť, ak chcete doma ušetriť chvíľu času.

 

Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku

Pred nakupovaním si premyslite, aké darčeky vyberiete.

Zdroj: Shutterstock®

Štedrá večera

 

Chystáte večeru pre viac hostí? Varenie vo veľkých hrncoch, plný sporák, neumytý riad v umývadle a v rúre začalo práve niečo horieť. Nie je nič zlé na tom, ak požiadate o pomoc. Viac hláv pri varení môže spôsobiť konflikty, a preto je rozumnejšie vopred sa dohodnúť na kompromise. Niekto prinesie šalát, iný kapustnicu. Takýto spôsob deľby práce ušetrí čas aj nervy.

 

Bude vás zaujímať: Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí

Ak čakáte viac hostí, nebojte sa požiadať o pomoc.

Zdroj: Shutterstock®

Vianočné upratovanie a zdobenie

 

Najlepšie je, ak s upratovaním začnete pár dní vopred. Na Štedrý deň tak budete mať menej práce. Zapojte do upratovania aj rodinu, nemajte všetko na svojich pleciach. Vianoce majú byť sviatkom pokoja a oddychu. Príjemnú atmosféru môžu naladiť aj dekorácie a vianočný stromček. Ak preferujete živý stromček, s jeho kúpou nečakajte do posledného momentu, aby sa aj u vás vynímal ten najkrajší.

 

Bude vás zaujímať: Čo si obliecť na pracovný pohovor? Prvý dojem je dôležitý

Do zdobenia a upratovania zapojte celú rodinu.

Zdroj: Shutterstock®

Zistite plány ostatných

 

Chceli by ste počas vianočných sviatkov navštíviť príbuzných? Najskôr zistite, aké majú plány. Nebolo by pre vás príjemné, ak by ste zbytočne po hodinovej ceste zvonili na zvonček a nikto by vám neotváral. Ohlásiť svoju návštevu  je potrebné z praktického, ale aj zo slušného hľadiska.

 

Vyberte si, v koho spoločnosti chcete prežiť sviatky

 

V každej rodine vznikajú konflikty. Niektoré ostávajú otvorené roky. Možno už ani nikto netuší, prečo vznikli, ale pocit odmeranosti ostal. Vianoce sú sviatkami, ktoré ponúkajú možnosť udobriť sa. Rodinná sviatočná atmosféra môže zjemniť povedané slová alebo činy. Zázraky sa však dejú iba v rozprávkach a neprekonateľné rozdiely v názoroch nezmenia ani Vianoce. Aby ste si sviatky užili v pokoji, vyhnite sa ľuďom, s ktorými nemáte dobré vzťahy.

 

Bude vás zaujímať: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke

Ak chcete prežiť príjemné sviatky, vyhnite sa ľuďom, s ktorými nevychádzate dobre.

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

shutterstock.com

9 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.12.2016 11:06

už od leta začnem načúvať a všímať si, kto po čom túži, od septembra začína kupovať darčeky, aby to tak veľmi nebolelo, na výzdobe domu a príprave slávnostnej večere si pomáhame všetci

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

10.12.2016 13:05

stresu sa asi úplne nedá vyhnúť, ale keď sú veci dobre naplánované ide to jednoduchšie

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

10.12.2016 17:15

Tak priznám sa, že patrím k tej skupinke, čo hľadá a zháňa darčeky na poslednú chvíľu.. Kúpim aj počas roka (september-november), ale nevydržím to mať skryté :).. To by musel byť už fakt drahý darček, aby som ho skryla k Vianociam :)

Vaše meno:

Ivana Mrázková

Ivana Mrázková

17.10.2018 00:33

Podľa mňa je najlepšie nakupovať darčeky priebežne už od jesene, potom to na človeka nepadne tak naraz a môže si doma v pokoji upratať. Zrovka som pozerala na Billa leták s vianočnou tematikou a pár vecí ma tam zaujalo, tak sa tam asi jeden deň zastavím, či už mám niečo z krku.

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

10.12.2016 21:42

čím som staršia tým sa menej stresujem,darčeky nakupujem priebežne,mám už dospelé deti a poznám ich tajné želania,s upratovaním to nepreháňam,veď upratujem celý život a s koláčmi mi pomôže dcéra,veď Vianoce by mali byť úplne o niečom inom,hlavne si oddýchnuť,stretnúť sa s rodinou a načerpať duchovno do naších ubolených duší

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

10.12.2016 22:16

Ja nakupujem vždy na poslednú chíľu.. :/

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

10.12.2016 22:16

Ja nakupujem vždy na poslednú chíľu.. :/

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

11.12.2016 15:35

u mňa platí nepriama úmera vyšší vek = menší stres, aj keď trochu stresu nikdy nezaškodí

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

21.12.2016 14:18

nákupná horúčka nie je môj štýl

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

01.01.2017 11:49

cez Vianoce som spokojná,vyrovnanejšia a plná energie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE