Ako na to... Udržiavať pozitívne presvedčenia v dobrej kondícii

Istý pacient si vôbec nevšímal sám seba, pretože bol presvedčený, že je mŕtvy, a tak s ním psychiater absolvoval niekoľko sedení, aby ho presvedčil o opaku. Jedného dňa sa napokon pacienta spýtal, či mŕtvemu môže tiecť krv. Pacient bez váhania odpovedal: „Mŕtvemu krv netečie“, tvrdi presvedčivo. Psychiater ho teda presvedčil, aby sa podrobil pokusu: pichne ho ihlou do ruky a uvidí, či mu začne tiecť krv. Pravdaže, krv sa po vpichu objavila. Pacient s údivom v očiach zvolal: „No nech ma čert vezme... mŕtvy a krváca!“ Príbeh od legendárneho psychológa A. Maslowa, ktorým poukazoval na silu presvedčenia.

 

Zvyknete si o sebe myslieť, že nie ste dosť dobré, múdre, šikovné, skúsené, úspešné…? Keby som sa vás spýtala, či je to skutočne tak, čo mi odpoviete? Pravdepodobne niečo v duchu obhajovania svojho presvedčenia a doložením pádnych argumentov. A hoci by som vám oponovala, že vaše presvedčenia sú poznačené vysokou mierou sebakritickosti, nezmením váš postoj.

 

Presviedčať o presvedčeniach je málo zábavná hra. Tak, ako je najväčšia prekážka pri šťastí slovo „musieť“, tak pri obmedzujúcich presvedčeniach je to veta obdobného významu: „V tejto situácii sa nedá nič robiť, niet východiska.“ Ja verím tomu, že všetko možno meniť – nejakým spôsobom - je to o našej voľbe, či tomu veríme. Chcete prelomiť zacyklenosť obmedzujúcich presvedčení? Zodpovedzte si: Kto alebo čo by vám mohlo zabrániť robiť to, čo máte radi?

 

Odporúčame prečítať: Ako na to... Urobiť z minulosti kartotéku

ako Udržiavať pozitívne presvedčenia v dobrej kondícii

Zdroj: Shutterstock®

A ešte jedna vzorka presvedčení

 

Keby ste chceli zoskočiť s padákom, väčšina z vás by to asi považovala za značne stresujúce. Šanca, že pred svojím päťstým zoskokom by bola inštruktorka parašutizmu stresovaná, je minimálna. Spomedzi faktorov, ktoré ovplyvňujú pocit stresu, pôsobia najsilnejšie osobné presvedčenia (vyskakovanie z lietadiel je nebezpečné) a situačné faktory, ako napríklad nakoľko je situácia známa alebo očakávaná (prvý verzus päťstý zoskok).

 

Odporúčame prečítať:  Ako na to... Postaviť nový hrad a neoplakávať starý

ako Udržiavať pozitívne presvedčenia v dobrej kondícii

Zdroj: Shutterstock®

Čo s tým? Uvažujte o svojich presvedčeniach iným spôsobom!

 

Dobre to poznáte: Človek je to, čo si o sebe myslí. Najväčším problémom nás všetkých je nájsť tie správne myšlienky. Náš život je totiž tým, čo z neho urobia naše myšlienky.

 

Veľký motivátor, Dale Carnegie, v jednej zo svojich kníh napísal: „Som pevne presvedčený, že pokoj a mier v našej mysli aj radosť zo života nezáležia od toho, kde sme alebo čo vlastníme alebo čím sme, ale iba na našom mentálnom prístupe. Nič vám nemôže priniesť pokoj, len vy sami.“

 

Ako to urobiť? Iba silou vôle? Nie. Potrebujete zmeniť svoje správanie. Keď ho zmeníte, zmenia sa aj vaše pocity. Usmievajte sa, myslite aj konajte láskavo a ostatní k vám budú tiež láskaví. Môžete tiež spievať, tancovať, tvoriť, zabávať sa... alebo sa aspoň v tejto chvíli narovnať a zhlboka sa pár krát nadýchnuť, dopriať telu viac kyslíka a tak sa uvoľniť. Na začiatku stačia aj takéto drobnosti – len nech sú za nimi pozitívne emócie – o sebe, o ľuďoch okolo nás, o svete... Niekedy sa ťažšie hľadajú, ale sú – na všetkom je aj niečo dobré. Na to sa oplatí zameriavať pozornosť, lebo tá k sebe púta energiu. A tá má vplyv na to, že podporuje pozitivitu vašich presvedčení.

 

Odporúčame prečítať:  Ako na to... Vyrásť v „šťavnatú jahodu“

ako Udržiavať pozitívne presvedčenia v dobrej kondícii

Zdroj: Shutterstock®

Mahatma Gandhi nám dal skvelé odporúčanie, prečo udržiavať svoje presvedčenia pozitívne.

Pretože...

 

Vaše  presvedčenia sa zmenia na vaše myšlienky.

 

Vaše myšlienky sa zmenia vaše slová.

 

Vaše slová sa zmenia na vaše akcie.

 

Vaše akcie sa zmenia na  vaše zvyky.

 

Vaše zvyky sa zmenia na vaše hodnoty.

 

Vaše hodnoty sa stanú vašim osudom.

ako Udržiavať pozitívne presvedčenia v dobrej kondícii

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

 

P.S.: Keď sa budete najbližšie obávať, že zlyháte alebo neuspejete, povedzte si, že najhoršie, čo sa môže stať je, že sa poučíte z vlastnej skúsenosti. Tá je k nezaplateniu.

 

Nabudúce sa pozrieme na to, ako opúšťať zónu komfortu 

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

2 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

10.11.2015 16:22

presne - na všetkom je aj niečo dobré

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

18.05.2016 20:14

krasne

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE