Ako na to... Vystúpiť z bubliny pohodlia a začať žiť naplno

Už ste niekedy premýšľali nad tým, že ste ochotné radšej sa vzdať niečoho, po čom túžite a čo by ste chceli, lebo sa vám nechce stratiť momentálne pohodlie? Alebo ste sa pristihli pri tom, že keď sa nekontrolujete, jednoduché a pohodlné aktivity vám dokážu zabrať omnoho viac času na úkor tých náročnejších? Buďte pokojné, nemáte chybu v programe – sme tak skonštruované. Hlava si vždy vyberá tú jednoduchšiu variantu, lebo je prirodzene pohodlná.

 

Radšej sa venuje tomu, čo už pozná a vie, lebo inak má stres. Vždy má tendenciu odhovárať vás od vecí, kedy sa treba prekonať. Platí však, že najviac sa naučíme a získame, keď opúšťame zónu komfortu a vystavujeme sa akémukoľvek druhu “nepohodlia”.

 

Odprúčame tiež:  Top potraviny, ktoré pôsobia ako skvelá prevencia proti rakovine

 

Ako na to... Vystúpiť z bublinu pohodlia a začať žiť naplno

Zdroj: Shutterstock®

Ako vnímať samých seba a svoje schopnosti

 

Na počiatku snaženia je ťažké predstaviť si, že by sme sa vydali do neznáma a opustili hlboko zakorenené spôsoby myslenia, vnímania a cítenia. Chce to odvahu a guráž vzdať sa svojho pohodlia, najmä keď si zmena vyžaduje, aby sme sa pozreli na seba a svoj životný štýl s úprimnosťou, inteligenciou a novým spôsobom. Je jednoduchšie prispôsobiť sa okolitému svetu, ktorý od nás chce, aby sme zlepšovali svoj vnútorný život zmenami okolo seba. Táto cesta nás však dovedie do frustrácie, lebo bez vnútornej zmeny sa nemôže diať tá vonkajšia.

 

Nejestvujú žiadne skratky ani tajomstvá, ako rýchlo dosiahnuť nové, povzbudivé a povznášajúce pochopenie seba samých a okolností svojho života. Je preto pochopiteľné, že nás opantá skepsa, či zmena perspektívy stojí za tú veľkú námahu, keď je pohodlnejšie žiť zaužívaným spôsobom. To, že môže byť útrpný, neutešený a bolestný si pokojne zdôvodníme a obhájime.

 

Odprúčame tiež:  Prečo si dopriať detoxikáciu s pomocou žihľavy?

Ako na to... Vystúpiť z bublinu pohodlia a začať žiť naplno

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa vynájsť

 

Keď si chceme vytvoriť novú, lepšiu myšlienku, predstavu, teóriu alebo spôsob chápania, musí stará myšlienka, predstava, teória alebo spôsob chápania zomrieť. Keď sa takto na to pozrieme, je to málo lákavé až prudko neatraktívne do toho ísť - neradi sa totiž lúčime, opúšťame, odpájame, odstrihávame… a neraz máme pocit, že keď niečo necháme zahynúť, rezignujeme.

 

Nie je to však tak, aby mohlo vzniknúť niečo nové, niečo iné zaniká. Mne pomáha, keď myslím na to, že sa mi neoplatí odchádzať od niečoho, ale odísť k niečomu. S garanciou vám môžem potvrdiť platnosť zákonitosti, že bez toho, aby ste sa pokúsili urobiť viac, než už ste urobili, nemáte šancu rásť. Aj keď to môže byť nepohodlné a nepríjemné, ten triumfujúci pocit zo seba rozhodne stojí za to! Treba naň myslieť pri prekonávaní sa, aké to bude, keď to pre seba urobím.

 

Odprúčame tiež:  Ako na to... Robiť chyby s gráciou

Ako na to... Vystúpiť z bublinu pohodlia a začať žiť naplno

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na zrkadlovú chodbu

 

Máte tendenciu pozerať sa tak, aby ste videli to, čo chcete vidieť? Pozor, buďte v strehu, lebo tento druh nastavenej optiky vás privedie k tomu, že postupne stratíte kritické schopnosti, chuť spoznávať nové veci a byť zvedavé, a v konečnom dôsledky prídete aj o flexibilitu pre zmeny. Keďže svet je plný zmien, na ktoré treba v každodennosti vedieť reagovať, bez ich prijímania si žitie náramne komplikujeme do nepohodla. A toto je paradox celého nášho snaženia – na počiatku si chceme pohodlie uchrániť, a v konečnom dôsledku ho práve preto strácame. Čiže zdolať prvotné nepohodlie znamená ušetriť si tie nasledujúce, omnoho väčšie nepohodlia, ktoré si nás v tej našej akože bezpečnej bubline nájdu.

 

Odprúčame tiež: Ako na to... Využiť silu z lásky

Ako na to... Vystúpiť z bublinu pohodlia a začať žiť naplno

Zdroj: Shutterstock®

P.S. Napokon, opäť všetko závisí od uhla pohľadu. Absolútne trefne to vystihol Robert Fulghum: „Keď si zlomíš väzy, keď nemáš čo jesť, keď ti horí dom, tak to je problém. Všetko ostané je nepohodlie. Život je nepohodlný. Život je hrboľatý. Nauč sa rozlišovať medzi nepohodlím a skutočnými problémami. Dožiješ sa vyššieho veku. Áno, život je hrboľatý. Ale hrboľ na ceste a hrboľ na prsiach nie je to isté. Človek by sa to mal naučiť rozlišovať.“

 

Vaša Janette

 

Nabudúce sa pozrieme na to, ako sa spoľahnúť na vnútornú múdrosť

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.02.2016 16:02

velmi dobry a pravdivy clanok,vzdy sa tesim na Vase inspiracie,ponaucia a utvrdia

Vaše meno:

Júlia

Júlia

29.02.2016 17:01

Veľmi pekný článok, ale je veľmi málo ľudí, ktorý dokážu vystúpiť zo svojej comfort zóny :/

Vaše meno:

Katarína Horňáková

Katarína Horňáková

29.02.2016 20:00

like :)

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

29.02.2016 20:07

Článok na zamyslenie... je echt podstatné rozlíšiť problém a nepohodlie...

Vaše meno:

Anna K

Anna K

02.03.2016 23:47

Zaujímavý článok a hlavne pravdivý.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE