Objatia - ako na nás pôsobia a prečo ich potrebujeme?

Každý človek na svete ho potrebuje. Nech sa tvári akokoľvek drsno, jeho srdce sa v momente roztopí ako snehová vločka v decembri na vašom nose. Hoci účinok objatia nevieme absolútne fyzikálne zdôvodniť a opísať, predsa vieme, že funguje.

 

Prečo je dôležité sa objímať?

 

Pocity pohody, šťastia, radosti či spokojnosti súvisia podľa vedcov s hormónmi, ako je oxytocín, dopamín či serotonín. Všetky sa tvoria v našom tele pri príjemných činnostiach, akou je napríklad aj objímanie.

 

Oxytocín je hormón lásky

 

Oxytocín je známy aj ako hormón lásky. Tvorí sa aj pri intímnych činnostiach a najviac nás ovplyvňuje v stave zaľúbenia či počas objímania. Oxytocín znižuje hladinu kortizolu, ktorý je zodpovedný za napätie, vysoký krvný tlak a srdcové choroby. Vedci mu pripisujú aj takzvané pohodové účinky a má vplyv na znižovanie úzkosti a stresu.

 

Odporúčame tiež: Prečo si dopriať detoxikáciu s pomocou žihľavy?

Objatie

Zdroj: Shutterstock®

Dopamín pomáha s rovnováhou

 

Dopamín súvisí so systémom príjemných vnemov. V určitých častiach v mozgu sa uvoľňuje pri prirodzených príjemných aktivitách, napríklad príjem potravy, sex alebo fyzická aktivita. Jeho nízka úroveň je spojená s nerozhodnosťou, pochybovaním, nízkou sebadôverou a chýbajúcim nadšením. 

 

Odporúčame tiež:  Rakytník - malý zázrak prírody

Objatie

Zdroj: Shutterstock®

Serotonín neguje bolesť a smútok

 

Ak máte sklesnutú náladu, depresiu či poruchy spánku, môže vám chýbať hormón serotonín. Ten podľa vedcov tiež prispieva k pocitu pohody a šťastia. Zároveň však znižuje riziko ochorení srdca, pomáha v boji proti nadváhe a predlžuje život.

 

Odporúčame tiež:  Ako nám dokážu pomôcť koreniny?

Objatie

Zdroj: Shutterstock®

Hlboké objatie

 

Ľudia si odvykli od dlhých a vrúcnych objatí. Rýchlosť žitia nás oddeľuje od seba samých a prehlbuje osamelosť i pocit samoty. Objatie je dotyk, prostredníctvom ktorého sa tvorí pocit blízkosti. Cez objatie s iným človekom sa dostávame do spojenia so sebou. Musí to byť však hlboké, pevné a vrúcne objatie, nielen obyčajné rýchle potľapkanie po chrbte.

 

Odporúčame tiež:  Top potraviny, ktoré pôsobia ako skvelá prevencia proti rakovine

Objatie

Zdroj: Shutterstock®

Objatie potrebuje každý

 

Objatie potrebuje každý, a to bez výnimky. Najväčším deficitom objatí a blízkosti trpia najmä starí ľudia. Po ťažkom a stresujúcom dni v zamestnaní či v škole potrebujú mnohí z nás len objatie, nič viac. Prečo ho teda nerozdávať, ak nás nič nestojí?

 

Mnohokrát nás zastaví strach z intimity. Pretože v spojení cez blízkosť cítime i vlastnú zraniteľnosť. Spomeňte si, ako vás niekto objal a vy ste sa rozplakali alebo opačne. Vy ste niekoho objali a on sa rozplakal. Práve cez objatie sa spojil so svojimi pocitmi a s tým, ako mu naozaj je.

 

Odporúčame tiež:  Ste milovníkom kávy? Kedy ju piť, aby bola skutočne účinná?

Objatie

Zdroj: Shutterstock®

Cez objatie priamo do srdca

 

Objatie je cesta do srdca. Srdce je náš stred. Je našou rovnováhou, kedy vieme používať rozum a cit v ich najlepšom možnom spojení. Pre seba, i pre iných. A to je vedomá tvorba reality. Cez objatie môžeme cítiť seba, byť pravdiví a slobodní vo svojom prejave.

 

 

Objatie lieči

 

V hlbokom a pevnom objatí prebiehajú liečivé procesy nielen na úrovni psychiky. Matky, ktoré objímajú svoje deti často, majú zdravšie deti. Partneri, ktorí sa veľa objímajú, majú vzťah pevnejší, dôvernejší a bližší. Dôvodom je dotyk a s ním spojená blízkosť. Blízkosť zase prináša dôvernosť, lásku a pocit bezpečia.

 

Odporúčame tiež:  Recepty: Dobroty, z ktorých sa nepriberá - zaostrené na zemiaky

Objatie

Zdroj: Shutterstock®

Pre toto všetko je objatie naozaj dôležité v živote každého človeka. A pamätajte, čím viac objímate, tým viac ste objímaní. 

 

 

Odporúčame tiež:  Ako na to... Vystúpiť z bubliny pohodlia a začať žiť naplno

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

8 komentárov
Libuše Šumná

Libuše Šumná

02.03.2016 05:16

moc pěkný článek, jdu se objímat

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.03.2016 07:58

krasny clanok,pri objati zmaknu vsetky srdiecka,sme neznejsi,stastnejsi,spokojnejsi,ja to takto vidim.Moj otec pochadza z 10 deti,dnes su to uz samozrejme stari ludia,ale vzdy s pokorou pozeram,ked sa stretnu a s velkou laskou sa objimaju,v tom objati je vsetko,sudrznost,laska,nadherny surodenecky vztah,je to pre mna velky vzor v medziludskych rodinnych vztahoch,toto vsetko vie vyjadrit jedno ludske objatie

Vaše meno:

Katarína

Katarína

02.03.2016 12:35

Ja tiež mám potrebu sa objímať , hlavne s mojími deťmi

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

02.03.2016 15:20

niet nad úprimné objatie :)

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

02.03.2016 16:31

Nádherne napísané.. súhlasím, že objatie lieči.. vidím to sama na sebe :).. Vždy to pomôže, nech sa deje, čo sa deje :)

Vaše meno:

Júlia

Júlia

02.03.2016 19:13

Jéé, to je milený článok :). My sa napríklad doma veľmi neobjímame, ale vždy to padne dobre :)

Vaše meno:

Anna K

Anna K

02.03.2016 23:07

Najúprimnejšie objatie je s malými deťmi, ale treba sa objímať aj v dospelom veku, človek je šťastnejší a radostnejší.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

23.12.2016 15:00

sú to zaujímavé postrehy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE