Sebarozvoj s koučkou: Ako sa nenechať emočne uniesť?

Keď pozerám dozadu, mám pocit viny za to, čo sa stalo. Keď pozerám dopredu, mám obavy z toho, čo by sa mohlo stať. Kde mám pozerať, keď je výsledok rovnaký? Takýto povzdych si vypočujem v rôznych variáciách od ľudí často. Tí, ktorí cez to už prešli, vedia, že žiadne úniky nepomáhajú. Chce to zotrvať v prítomnej chvíli.

Myseľ má však rada výlety do minulosti – tam už veci pozná. Alebo ulieta do budúcnosti – tam o nich môže fantazírovať. Nechce sa jej byť tu a teraz, lebo to je namáhavé – treba na to vynaložiť úsilie a konfrontovať sa s tým, aké to je v danom momente. Hlava má radšej, keď môže veci hodnotiť, posudzovať, kritizovať, mudrovať… Byť v roli pozorovateľa sa jej neráta, buď je to málo dramatické, alebo naopak, môže to byť až príliš akčné.

Pozri aj: Ako na minimalizmus mimo šatníka? Odľahči si život od zbytočností!

hojdačka emócii

Zdroj: Shutterstock®

Ako dostať emócie pod kontrolu?

Pozorovanie svojich myšlienok sa oplatí trénovať. Predstavte si, že vystúpite sami zo seba, sledujete sa z diaľky, pozeráte na film natočený podľa svojich myšlienok (nenavádzam vás na schizofréniu, v psychošine sa tomu hovorí – byť disociovaný). Vďaka tomu prestanete byť priamym účastníkom šrotovania svojej hlavy a stanete sa jej nestranným pozorovateľom. Tak dostanete pod kontrolu aj nepríjemné emócie, lebo sa s nimi nestotožníte. Pri prvých pokusoch sa možno nedostaví taký pokoj, ako očakávate. Postupne však hlava začne vnímať, že môže ostať nad vecou a nič desivé z toho pre ňu nevyplýva.

Tréning robí majstra. Skúšajte sa s tým „hrať”. Vždy, keď ste ovplyvnení nepríjemnými emóciami, spomeňte si na vetu: „​Emócie nie sú ničím iným, ako reakciou môjho tela na podnety mojej mysle.”

Neprehliadni: Vnútorná sila a odolnosť: 5 najlepších krokov k jej dosiahnutiu

Janett Šimková kniha

Zdroj: Shutterstock®

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.01.2019 09:52

Výborný článok!

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

07.01.2019 14:16

bojím sa predstaviť si, že sledujem samú seba z diaľky :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE