10 novoročných predsavzatí. Prečo zlyhávajú a ako tomu zabrániť?

Každý z nás to pozná. Od zajtra, od pondelka, od nového mesiaca, od nového roku… Ak naozaj chceme niečo zmeniť, musíme to urobiť rázne a ihneď.

 

Prinášame vám zoznam najčastejších novoročných predsavzatí a pár rád ku každému z nich.

 

1. ZAČAŤ CVIČIŤ

 

Schudnúť, pokiaľ máte naozaj kilá navyše, je veľmi dobrý nápad do nového roku. Najťažšie je nájsť motiváciu, a ak ju už máte, musíte vydržať. Najviac vás namotivujú prvé výsledky. Organizmus sa vám poďakuje vo forme lepšej kondície, budete sa cítiť lepšie, a ak sa vám podarí zapnúť staré nohavice, vaša vôľa sa riadne posilní. Čím je človek tučnejší, tým častejšie trpí. Človek s veľkou nadváhou jednoducho má problém. Už len nájsť si normálneho partnera. Alebo nájsť dobré sedadlo vo vlaku. Ak v bare zaberáte tri miesta, kamaráti asi nadšení nebudú. Motivácia by už aj bola, stačí začať.

 

Odporúčame prečítať: Čo sa skrýva za pneumatikou na bruchu?

10 novoročných predsavzatí. Prečo zlyhávajú a ako tomu zabrániť?

Zdroj: Shutterstock®

2. PRESTAŤ FAJČIŤ

 

Toto predsavzatie je jedna z najlepších vecí, ktorú môžete spraviť pre seba, svoju peňaženku a svoje okolie. Ženy fajčiarky strácajú na atraktivite, pretože smrad z cigariet je pre mnohých odpudzujúci. Nehovoriac o tom, že intenzívne, časté fajčenie a tzv. absťáky sú dôkazom toho, že ste nevyrovnané a neviete sa bez cigarety ovládať, čo na vás nevrhá najlepšie svetlo.

 

 

3. PRESTAŤ PIŤ ALKOHOL VS. PIŤ MENEJ

 

Ak ste si dali toto predsavzatie pri pohári šampanského (v tom lepšom prípade), tak asi nebudete skalopevne presvedčené o správnosti svojho rozhodnutia. Niektorí odporúčajú piť „zdravotné“ poháriky – na zníženie tlaku, na červené krvinky, atď. Zjete denne kilo zeleniny? Cesnak? Pravidelne športujete? To všetko sú zdraviu prospešné veci. Ľudia nerobia pre svoje zdravie takmer nič, a ak si večer dajú pár pohárov vína, výhovorkou je nejaký zdravotný argument. To je, samozrejme, hlúposť. Ak sa bojíte, že bez fľaše by sa zábava nerozbehla, tak ju skúste rozbehnúť s inými ľuďmi. Zbytočne si zakážete všetok alkohol, lebo sa mu pravdepodobne nevyhnete. Radšej si dajte také predsavzatie, ktorými konzumáciu obmedzíte.

 

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť tuku na brušku?

10 novoročných predsavzatí. Prečo zlyhávajú a ako tomu zabrániť?

Zdroj: Shutterstock®

4. ZLEPŠIŤ SI KONDIČKU

 

Vynikajúci nápad. Lepšia kondícia je prospešná aj pri veciach, ktoré vás len tak bežne nenapadnú. Jedna z najpríjemnejších výhod je lepšia výdrž v posteli. Partner/ka sa určite poteší.  Nikdy neviete, čo vás môže postihnúť. Úraz, choroba, operácia. Ľudia s dobrou kondíciou tieto situácie zvládajú oveľa lepšie. Trénovaním sa zlepšuje kardiovaskulárny systém. Prečo je to dôležité? No predsa kvalita práce mozgu je závislá na tom, ako dobre je zásobený krvou. Ak nepotrebujete extrémne chudnúť, no nezabehnete ani na autobus bez toho, aby ste sa zadýchali, mal by si do svojho života pridať akúkoľvek pohybovú aktivitu.

 

 

5. VZDELÁVAŤ SA

 

Vedomosti sa nedajú ukradnúť, skopírovať, a to, koľko toho máte v hlave, je váš najcennejší majetok. Čím viac toho viete, tým lepšie. Jeden učiteľ na strednej škole vždy hovorieval: ,,Dievčatá, učte sa, aby ste nezomreli hlúpe.” Človek až vekom pochopí pár vecí, no nikdy nie je neskoro začať s rozširovaním svojich obzorov. Radi by ste cestovali? Učte sa jazyky. Chcete podnikať? Venujte sa tomu. Dnes, v dobe, kedy je internet takmer všade prístupný, máme neobmedzené možnosti vzdelávať sa. Jediné, čo nám v tom bráni, je stará známa – lenivosť. Čítajte veľa kníh, získate slovnú zásobu. Váš prejav sa zlepší, nebude zložený len z tzv. pomocných slovíčok (proste, vlastne, atď.), a urobíte celkový iný dojem, či už na nového zamestnávateľa, alebo na nový objav, ktorý nemá v hlave prázdnotu.

 

Odporúčame prečítať: Ako správne posilniť imunitu otužovaním

10 novoročných predsavzatí. Prečo zlyhávajú a ako tomu zabrániť?

Zdroj: Shutterstock®

6. NÁJSŤ SI PRÁCU / NÁJSŤ SI LEPŠIU PRÁCU

 

Treba si odpovedať na otázku, prečo doposiaľ prácu nemám? K dispozícii sú rôzne kurzy, mnohé sú finančne dostupné, stačí hľadať, informovať sa. Keď sa chce, tak sa dá. Pracujte na sebe, venujte sa tomu, v čom ste dobré. V prvom rade si hľadajte takú prácu, ktorá vás bude baviť. Áno, hovorí sa to ľahko, no nikto učený z neba do vysnívanej pozície nespadol. Ak mate vyhovujúcu prácu, no nevyhovuje vám plat či šéf, ktorý je otravný, zmeňte zamestnávateľa. Musíte si veriť, že ste dobré v tom, čo robíte. Ak si neveríte, ani na pohovore vám neuveria.

 

 

7. UŠETRIŤ / VIAC ZAROBIŤ

 

Finančné novoročné predsavzatia sú atraktívne. Žijeme v dobe, kedy z nás na každom kroku niekto chce vytiahnuť peniaze. Jedno súvisí s druhým. Najčastejším scenárom je, že ak niekto začne lepšie zarábať, tak aj začne viac míňať. Nič sa nezmení, len sa vám hromadia zbytočné veci. Kde míňame najviac peňazí? V potravinách stojí víkendový nákup 50 €. Keby sme sa pred nakupovaním najedli do sýtosti a urobili si zoznam vecí, ktoré potrebujeme a nie chceme, číslo na pokladničnom bloku by bolo menšie. Fajčenie, pravidelné kávičky s priateľmi, každý sám vie, kam dáva peniaze. A ak neviete, tak si skúste jeden jediný mesiac viesť zoznam výdavkov. Uvidíte, kde je problém. Hľadajte možnosti ako lepšie zarobiť alebo si privyrobiť. Ale žite z pôvodného príjmu. Zárobok si odložte, na luxus máte čas. Prípadne splaťte dlhy, a tak začnite šetriť.

 

Odporúčame prečítať: Nemáte radi kardio? Skúste iný druh cvičenia

10 novoročných predsavzatí. Prečo zlyhávajú a ako tomu zabrániť?

Zdroj: Shutterstock®

8. ZNÍŽIŤ STRES

 

Ďalším častým novoročným predsavzatím je eliminovanie stresu. Stres má zlý vplyv na zdravie aj pocit spokojnosti. Problémy sa prenášajú do partnerského života, zasahujú do práce/školy. Dlhotrvajúci stres môže navodiť ochorenia, ťažkosti so žalúdkom, či srdcom.

 

Stačí, že máte v rodine niekoho, kto vás zásobuje problémami. Alebo v práci robí niekto, kto vám otravuje život. Nie vždy sa dá úplne vyhnúť ľuďom, ktorí u vás vyvolávajú stres. Snažte sa vyhodiť zo svojho života takýchto ľudí, stretávajte sa s pozitívne naladenými, veselými kôpkami zábavy. Dobrý ventil je šport, umenie, rôzne koníčky. Každý nech si nájde, čo na neho platí. Bojové umenia tiež nie sú zlou alternatívou pri eliminovaní stresu. 

 

Odporúčame prečítať: Ako zastaviť vypadávanie vlasov

10 novoročných predsavzatí. Prečo zlyhávajú a ako tomu zabrániť?

Zdroj: Shutterstock®

9. ZÁŽITKY!

 

Možno by ste chceli navštíviť zaujímavú krajinu, skúsiť bungee jumping, alebo len chcete únik zo stereotypného života. Sledujte ceny leteniek, stránky so zľavami takmer na všetko, opäť tu figuruje lenivosť – povedzme si úprimne, ak máte napríklad túžbu ísť na výlet do Černobyľu, kedy naposledy ste si hľadali zájazdy? Nestačí o svojich snoch rozprávať, treba pre to niečo aj spraviť. Ak nemáte na taký výlet peniaze, kúpte si pokladničku, z ktorej sa (nenásilne) nedajú peniaze vybrať.

 

Zážitky sú najmä o priateľstvách, nemusia byť drahé. Niekedy stačí dohodnúť stanovačku alebo túru na hrad, či zájsť do najbližšieho mesta a povoziť sa na motokárach. Nemusíte sa chváliť fotkou z Paríža, keď ste tam boli autobusom na akciovom zájazde s cudzími ľuďmi nad 40 rokov, len preto, že bola dobrá cena. Niekedy naozaj padne vhod zobrať pár kamarátov, kúpiť konzervy, pivo a ísť na víkend do prírody.

 

Odporúčame prečítať: Domáci pomocníci pre vegánov a vitariánov

10 novoročných predsavzatí. Prečo zlyhávajú a ako tomu zabrániť?

Zdroj: Shutterstock®

10. POUŽÍVANIE SLOVÍČOK PROSÍM A ĎAKUJEM

 

Posledný bod nášho zoznamu je možno menej bežný, no dôležitý. Zabúdame na slušné správanie, hoci ho sami vyžadujeme. Skúste byť milšie, opäť pridajte do svojho slovníka tieto dve čarovné slovká, a okolie to určite ocení. Možno to začnú robiť tiež. Chlapi, keby ste len vedeli, ako ženu poteší slušné správanie. ĎAKUJEME, že ste došli až sem, na koniec tohto článku. Veríme, že si niečo z toho odnesiete.

 

Odporúčame prečítať: Ruské zvyky už aj na Slovensku: Metličkovanie v Ruskej bani

 

 

ČLÁNOK VZNIKOL V SPOLUPRÁCI S PORTÁLOM TOPDESAT.sk

facebook.com/topdesat

4 komentárov
simona v.

simona v.

06.01.2017 13:51

jeeej, dakujem aj ja, za tento pekny clanok :) u mna je to kazdorocne- ze sa chcem pocas roka vela naucit :) teda 5. je uplne top - pre mna :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.01.2017 19:59

zníženie stresu, to by bolo super, budem na tom pracovať

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

06.01.2017 23:29

žiadne si nedávam, ked niečo chcem tak na to nemusí byt nový rok a velké odhodlanie

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

21.01.2017 17:54

Za mňa kondička :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE