Ako predísť vianočnému stresu? S týmito radami to zvládneš ľavou zadnou

Či už ste zarytý fanúšik Vianoc alebo niekto, kto to chce mať už všetko za sebou, toto obdobie je jednoducho plné stresujúcich momentov, napätia a zhonu. Pred sviatkami sme často tak zaneprázdnení, že zabúdame na to, o čom vlastne Vianoce sú – o pohode, radosti a čase strávenom s tými najbližšími. Dokonca sa môže nakoniec stať, že skončíme emocionálne a finančne vyčerpaní. 

Namiesto toho, aby Vianoce boli, ako sa vraví „Šťastné a veselé", plné oddychu a osláv, sú sviatky často šialené, stresujúce a niekedy aj bolestivé. Aj keď máme snahu si všetko pekne naplánovať, môže sa stať, že na nás doľahne vianočný stres. Ako ho zvládnuť alebo ako ho redukovať? Ako predísť vianočnému stresu? Poradíme!

Neprehliadni: KVÍZ: Vianočné zvyky a tradície, adventný veniec, pesničky – vieš o Vianociach všetko?

Vianočný stres

Zdroj: Depositphotos

Čo je to vianočný stres?

Stres z Vianoc, alebo akýkoľvek iný stres, je odpoveďou našej mysle a tela na naliehavé povinnosti a požiadavky nášho každodenného života. Stres je normálny. Keď zažijeme nepríjemnú udalosť – či už je to sviatočná premávka, leniví členovia rodiny alebo súrodenecká hádka pri vianočnej večeri, náš mozog zaplaví telo stresovými hormónmi, ako je kortizol a adrenalín. Náš srdcový tep prudko stúpa, zreničky sa nám rozširujú, naše svaly sa napínajú.

Z krátkodobého hľadiska môže byť stres užitočný. Udržuje nás sústredených a bdelých. Ale život v chronickom stave stresu neprospieva duševnému ani fyzickému zdraviu.

Vianočné sviatky by mali byť radostné a pohodové, ale v skutočnosti sú dosť náročné. Nebojte sa zlyhania, nebuďte na seba prísni. Majte na pamäti, že všetko nemusí byť dokonalé a perfektné. 

Plánujte dopredu

Pocit, že máte príliš veľa práce a nemáte na to dostatok času, môže byť stresujúci. Tento stres môžete eliminovať včasným začatím a plánovaním dopredu. Prípravy na vianočné obdobie môžete napríklad začať už teraz.

Premyslite si, aký rozpočet chcete minúť a na aké vianočné darčeky, aké jedlá chcete pripraviť, aktivity, ktoré chcete naplánovať a aké zimné výlety chcete stihnúť. Zozbierajte si najlepšie recepty na vianočné medovníky, zistite si, kedy začínajú vianočné trhy v jednotlivých mestách, spýtajte sa najbližších, čo si želajú pod vianočný stromček. Do vášho plánovania môžete zahrnúť i Silvester. 

Takýmto spôsobom získate dostatok času na oddych a nezastihne vás vianočný zhon. Môžete si v kľude a pokoji užiť spoločné chvíle s rodinou a blízkymi. 

Buďte realistickí

Život nie je dokonalý a úplne bezchybné nebudú ani vaše Vianoce. S tým sa jednoducho musíte zmieriť. Aj keď si všetko do poslednej bodky naplánujete, vždy sa môže vyskytnúť nejaký problém alebo udalosť, ktorá vám spôsobí stres. Byť realistickí vám umožní vychutnať si „to, čo je“, namiesto toho, aby ste boli sklamaní alebo rozrušení z toho, čo „malo byť“. Takže, ak náhodou niečo zabudnete kúpiť alebo sa vám nepodarí vianočný zemiakový šalát tak, ako minulý rok, nerobte paniku. 

Pozri aj: Darujte vašim najbližším na Vianoce pohodlné kúsky z F&F!

Vianoce

Zdroj: Depositphotos

Obmedzte svoj čas na sociálnych sieťach

Už pomaly od októbra na nás z každej strany svietia vianočné reklamy s najchutnejšími výrobkami, ktoré by nemali chýbať na našom štedrovečernom stole či televízne upútavky so zľavami, ktoré by sme určite nemali prepásť. A presne tu to začína – vystávanie v radoch, naháňanie sa po obchodoch a stresovanie.

A nie je to len televízia, ale sú to najmä internetové média a sociálne siete, ktoré sú tiež obrovským zdrojom stresu a nespokojnosti. Rôzne informačné kanály vám ponúkajú možnosť porovnať si vaše sviatočné plány, vianočnú výzdobu a štedrovečerné menu s Vianocami vašej priateľky či kolegyne. Obrázky na sociálnych sieťach sú fantáziou, nie sú skutočné. Nezobrazujú spáleného kapra, rodinné hádky a narastajúce hromady dlhov na kreditných kartách.

Tieto Vianoce strávte viac času pozorovaním iskierok radosti v očiach svojich milovaných ako pozeraním sa na displej. Držte sa za ruky namiesto držania telefónov či ovládačov. Vyberte si ľudské spojenie, radosť a smiech pred zdvihnutými palcami a počtami zdieľaní. Každé z vašich elektronických zariadení má tlačidlo na vypnutie. Tieto Vianoce ho použite.

Vyhnite sa rodinným hádkam a konfliktom

Aj tí najmierumilovnejší a nekonfliktní členovia rodiny vás môžu počas sviatkov priviesť do šialenstva. Rád váš otec rozpráva o politike a snaží sa všetkým členom rodiny vnútiť svoj názor? Zmeniť ho nemôžete – ale musíte sa rozhodnúť, ako zareagujete. Môžete ho požiadať, aby prestal, alebo môžete vstať a odísť. Nechcete si predsa pokaziť sviatočnú náladu a ani ostatným členom rodiny.

Počas Vianoc sme viac uvoľnení a doprajeme si viac, ako kedykoľvek. Môže sa tiež stať, že to  niekto preženie s alkoholom, je nahnevaný alebo používa vulgarizmy. V tomto prípade dotyčného jednoducho vyveďte z miestnosti alebo odíďte. 

Prítomnosť celej rodiny za jedným stolom sa často využíva na diskutovanie tém, ktoré vám môžu byť nepríjemné: „Kedy sa už oženíš? Prečo si sa rozišla s Petrom? Veď to bol dobrý chlapec. Už by si si mohol nájsť normálnu prácu. Kedy ťa povýšia?" Ak viete, že tieto témy sa určite budú spomínať, vopred požiadajte svojich blízkych, aby ich neriešili. Takto sa vyhnete zbytočným hádkam. 

3 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

01.12.2022 15:57

Ďakujem za rady, aj na mňa už dolieha predvianočný stres. Ako vždy, opadne asi až na Štedrý deň ...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.12.2022 18:55

Vianoce bez stresu neexistujú, vždy sa niečo nepredvídané vyvŕbi

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

01.12.2022 22:03

Niečo pripravím ja, niečo manžel. Stresu sa snažíme vyhýbať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE