Červená, ružová a oranžová - toto s nami robia tieto farby!

Farby majú veľký vplyv na psychiku, nálady, emócie. Máte zlý deň v práci či doma? Nebojte sa, dámy! Farby môžu zachrániť váš deň, či nám už budete veriť alebo nie. 

 

Veď to poznáte - zlý deň v práci, nezhody s našimi blízkymi či iné problémy. Výsledkom často býva únava, znechutenie či pocit neistoty. Tým, že každá má svoju vibráciu, dokážeme si pomocou farieb zlepšiť náladu, koncentráciu či dobiť energiu. Ak spoznáme význam farieb, dokážeme napríklad lepšie spoznať človeka, keď vieme, akú farbu obľubuje. Alebo si farebne zladiť svoj byt tak, aby sme sa v ňom cítili príjemne a aby nás dobíjal energiou.

 

Všeobecne je známe, že teplé farby povzbudzujú a aktivujú energiu a studené upokojujú a tlmia. V dnešnom článku vám ukážeme, ako dokážu farby na človeka pôsobiť a čo nám naznačujú.

 

Odporúčame prečítať: Žltá farba v outfite: Aký odtieň mi pristane? S čím ju mám kombinovať?

Vplyv oranžovej farby na emóci

Zdroj: Shutterstock®

Červená

 

Je farbou vzrušenia, ktoré môže byť vyjadrené v pozitívnom (láska) aj negatívnom (zloba) význame. Ak sa chcete cítiť lepšie, odhodlanie uspieť a vnútorná sila sú nevyhnutné. Najlepším výberom pre takéto dni je práve táto najodvážnejšia farba – červená. Spája sa nielen s vášňou, ale aj silou a povzbudením. Červená nám navodí psychickú pohodu a dodáva nám smelosť, čo má za následok dobrú náladu. 

 

Červená farba ovplyvňuje človeka aj po fyziologickej stránke, zvyšuje pulz, krvný tlak či rýchlosť dýchania. Bolo zistené, že povzbudzuje chuť do jedla, preto v tejto farbe často vidieť hlavne fast food-y. Taktiež výrazne zvyšuje sexuálny apetít a hlasitosť reči.

 

Odporúčame prečítaťDajte zbohom opuchnutým očiam a kruhom pod očami

Vplyv červenej farby na emocie

Zdroj: Shutterstock®

Oranžová

 

Primiešaním žltej farby do červenej vznikne oranžovočervená, ktorá psychologické i fyziologické účinky červenej farby stupňuje. Oranžová má podobnú energiu ako červená, ale líši sa nepatrnými drobnosťami. Smelosť a arogancia – takto niektorí ľudia vidia oranžovú. Táto farba sa veľmi silno spája s predstavou slnka, s bohatou úrodou, ba s bohatstvom všeobecne, vzbudzuje pocit radosti a slávnostného vzrušeného očakávania.

 

V skutočnosti však ide o farbu, ktorá nám dodáva hlavne energiu. Čo sa týka osobnosti, vyberajú si ju ľudia, ktorých zaujímajú ľudia a svet okolo. Sú zvedaví, majú novátorské schopnosti a ctižiadostivosť. 

 

Ešte vás môže zaujať: 16 trendy zimných inšpirácií s oranžovým kabátom

Vplyv oranžovej farby na emócie

Zdroj: Shutterstock®

Ružová

 

Ružová vzniká pridaním bielej farby do červenej. Biela farba je v tomto prípade oslobodzujúca. Zmiešaním bielej a červenej farby sa účinky oboch týchto farieb zjemňujú.  

 

Ružová je považovaná za ženskú farbu, prípadne za farbu homosexuálov.  V ružovej farbe je zahrnutá voľnosť a zároveň energia. Pôsobí proti hnevu, samote a tlmí emócie. Obľubujú ju ľudia romantickí, s estetickým cítením. Pastelová ružová farba dokáže upokojiť agresívnych ľudí a uľaviť človeku, ktorý je často v strese. Potláča aj chuť do jedla a je výborná na relaxáciu.

 

Odporúčame prečítať: 5 tipov na fit raňajky, z ktorých nepriberiete

Vplyv ružovej farby na emócie

Zdroj: Shutterstock®

6 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

16.03.2017 06:21

Presne tak, ja volím tiež podľa nálady farbu šiat, ktorá sa mi v tej chvíli hodí. Mojou najobľúbenejšou je ČERVENÁ, tú mám najradšej. A potom nasleduje hnedá alebo béžová, len tá neviem, čo znamená.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

16.03.2017 07:47

presne ako je v článku napísané.... ja obľubujem z týchto troch farieb najviac bledo ružovú, keďže mám ryšavé vlasy, nie všetky farby sa mi hodia..... Červená farba sa mi veľmi páči, hlavne blondínky s ohnivou červenou s šik..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

16.03.2017 08:00

farby dokážu divy, kladné, ale i záporné

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.03.2017 16:09

Cervenu a oranzovu nemusím,ale ruzovú milujem,vsetky odtiene a par kúskov aj mám vo svojom satníku.Takisto rúz,laky na nehty,...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

16.03.2017 17:02

farby naozaj dokážu zmeniť náladu, ja som si v poslednej dobe obľúbila žltú, pričom predtým som ju neznášala :-)

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

17.03.2017 18:12

Hovorí sa ,že ružová je pre barbiny.. Ja milujem oranžovú a ružovú .. Červená sa mi páči ,ale nie na mne .. Tie šaty červené sú nádherné ..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE