Chyby pri zbere byliniek a ich príprave: Dodrž 5 hlavných pravidiel

Už naši predkovia vedeli veľmi dobre, že príroda dokáže vyliečiť mnohé neduhy. Presnejšie povedané, že to dokážu bylinky, resp. čaje, tinktúry, odvary, obklady či masti z byliniek, no a preto sa na týchto zelených pomocníkov s dôverou obracali a liečili sa nimi, ba dokonca nimi liečili aj svoje zvieratá. Veď napokon, v dávnej minulosti ani nebolo veľa možností liečby. Dnes je už situácia predsa len iná, no i napriek tomu sa v súvislosti s čoraz väčším preferovaním všetkého prírodného a prirodzeného dostáva čoraz viac do popredia novodobé bylinkárstvo.

Moderná fytoterapia

Klasické babky bylinkárky, ale aj bylinkárov (v minulosti nimi boli napríklad bačovia) už dnes veľmi nenájdeme. Skôr by ste ich mohli hľadať pod označením fytoterapeutka/fytoterapeut. Napriek tomu, že súčasné bylinkárstvo stavia na vedeckých základoch, jeho podstata zostáva rovnaká – bylinkami chceme posilniť naše zdravie alebo podporiť liečbu rôznych ochorení. Aj preto mnohí neváhajú a zamieria na lúky, stráne a čistinky, aby si natrhali bylinky do zásoby, a to najmä v tomto letnom období. Pri tejto činnosti a neskôr aj pri ich sušení a príprave by však mali všetci pamätať na základné pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Totiž aj v tomto prípade je možné všeličo pokaziť a následky bývajú v najhoršom prípade aj smrteľné. Bylinkárstvo zahŕňa veľké množstvo poznatkov, my vám teraz predkladáme aspoň nevyhnutný základ, a to 5 pravidiel, ktorých by sa mal držať každý bylinkár začiatočník.  

Pozri aj: Skvelá bylinka na problémy s močovými cestami: Ešte si o nej nepočula?

1) Dajte si pozor na miesta zberu a kvalitu byliniek

Ak sa vyberiete za bylinkami do prírody, mali by ste si na ich zber starostlivo vyhliadnuť miesta, ktoré nie sú znečistené. Vyhýbajte sa teda lokalitám v blízkosti ciest či polí. Je totiž zrejmé, že znečistené bylinky narobia viac škody ako úžitku. Rovnako dbajte na to, aby zbierané rastlinky boli zdravé a nepoškodené.

1 komentár
Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

25.08.2019 19:12

ďakujem za dobré rady!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE