Čuchová pamäť: Prečo vône vyvolávajú spomienky?

Už sa vám stalo, že vás vôňa parfumu alebo jedla preniesla v spomienkach do momentov dávno minulých? Možno ste sa pri vôni koláča zasnívali a znovu ste sa uvideli ako malé dieťa, ktoré pomáha s pečením svojej mame. Alebo vám vôňa parfumu pripomenula blízkeho človeka, ktorého ste už dlho nevideli. No je tiež možné, že vás pri zacítení niektorej vône či pachu prepadne nepríjemný pocit a ťažoba. Alebo vás dráždi natoľko, až musíte z daného miesta odísť. Viete, prečo je to tak? Odpoveď nájdete v nasledovnom článku.

Ako sme na tom s čuchom?

Asi pre vás nebude prekvapujúcou informácia, že ľudia majú čuch na oveľa nižšej úrovni v porovnaní so šelmami alebo žralokmi, ktorých čuchové centrum v mozgu je rozsiahlejšie ako to naše. No hoci nás čuch nedokáže správne nasmerovať na kilometrové vzdialenosti (za potravou alebo objektom nášho záujmu), napriek tomu zohráva v našich životoch podstatnú úlohu. Aj keď si to niekedy ani neuvedomujeme.

O zaujímavostiach týkajúcich sa čuchu by sa dalo napísať veľa, nás však zaujala informácia, že podľa vedcov majú lepší čuch ženy ako muži, dokonca ich schopnosť rozoznávať pachy vekom ešte rastie.

Pozri aj: Návod, ako rýchlo zaspať: Osvoj si nenáročné dýchacie techniky

čuchová pamäť vás prenesie do minulosti

Zdroj: Shutterstock®

Čuch – nedocenený zmysel

U ľudí sa zo zmyslov javia ako dominantné zrak a sluch. Viaceré štúdie však preukázali, že vôňa spúšťa živšie emocionálne spomienky a je pri ich vyvolávaní úspešnejšia v porovnaní s obrazom. Na rozdiel od zraku a sluchu je pre čuch charakteristické veľmi individuálne registrovanie vnemov – pachov. Ide tu o spojitosť s rôzne nastaveným vnímaním a citlivosťou na neskutočné množstvo pachových molekúl. Preto sa niekedy ľudia nedokážu zhodnúť na tom, či niečo vonia alebo smrdí.

Čuch je okrem iného dôležitý pre vnímanie chutí. Viete si to otestovať v čase, keď máte nádchu. Chuť jedla nie je taká intenzívna ako obyčajne, ba dokonca sa môže úplne stratiť. V prípade ľahkej nádchy je to maximálne len na pár dní, ale vedeli ste, že o čuch môžete prísť úplne? Tento chorobný stav sa volá anosmia a vyvolať ju môže napríklad aj silnejší otras mozgu, ale aj iné závažnejšie poranenia hlavy. Postupná strata čuchu a chuti však môže signalizovať ochorenie, napríklad rakovinu, problémy so srdcom či poškodenie pečene.

Čuch, aj keď si to niekedy neuvedomujeme, zohráva dôležitú úlohu v medziľudských vzťahoch a pri výbere partnera. Každý z nás má svoj charakteristický pach, na ktorý druhí ľudia podvedome reagujú. Vo veľkej miere to, či je nám tento pach príjemný alebo nie, ovplyvňuje našu sympatiu alebo antipatiu k jednotlivým ľuďom. Prestriekaním svojho prirodzeného pachu sa dá druhých trošku oklamať. Možno práve aj z tohto dôvodu našli svoje miesto na trhu parfumy s feromónmi. No celkovo možno konštatovať, že vône „predávajú“. 

Vybrali sme: Zázrak pre mozog i cievy: Zisti, čo všetko dokáže ginko dvojlaločné!

sympatie podľa vône

Zdroj: Shutterstock®

Emócie a pamäť

Pozrime sa ďalej na dôležité fakty, ktoré bližšie objasnia princíp pamäti na čuchovom základe. Čuchové centrum je prepojené s takzvaným limbickým systémom, a to s dvoma oblasťami mozgu, ktoré výrazne súvisia s emóciami a pamäťou – amygdalou a hippocampusom. To môže byť dôvod, prečo je čuch viac než akýkoľvek iný zmysel tak úspešný pri vyvolávaní emócií a spomienok.

Dokonca aj vtedy, keď si žiadny pach neuvedomujeme, mozog s ním pracuje a čuchové vnemy si ukladá do „databázy“. No a keby ste si pri „emocionálne dôležitej“ vôni nespomenuli na konkrétnu udalosť zo života, mozog vám pripomenie aspoň to, ako ste sa cítili.

čo pripomína vaša vôňa

Zdroj: Shutterstock®

Ako využiť čuchovú pamäť vo vlastný prospech?

Ak dokážete presne identifikovať pachy, ktoré vám pripomínajú krásne okamihy života spojené s pozitívnymi emóciami, môžete si svoju náladu vylepšiť v momentoch, keď to budete potrebovať. Mali by ste sa teda poobzerať po vašich obľúbených vôňach, a to v podobe sviečok, parfumov, vonných tyčiniek, esenciálnych olejov... Príjemná vôňa dokáže nielen potešiť, ale aj vytvoriť atmosféru pohody a relaxu. Zároveň tak disponuje schopnosťou dostať vás do lepšej psychickej kondície.

A ktorá vôňa je tou NAJ pre vás? Napíšte nám do komentárov. 

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.01.2019 05:23

Netušila som, že schopnosť rozoznávať pachy u žien vekom ešte rastie; veľmi dobrý článok!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.01.2019 18:16

ja mám najradšej svieže vône, vôňu jarnej prírody, mora alebo po letnej búrke

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

24.01.2019 22:35

Určite to tak funguje.Ked sme boli v Tatrách,používala som jeden parfum.Teraz som si ho kúpila zase a hned mi pripomenul našu dovolenku v Tatrách.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE