Ktorá pozícia je najlepšia pre dobrý spánok? Rozhodne skús túto!

Problematike spánku a relaxu sme sa poslednú dobu venovali pomerne intenzívne, príkladom je aj článok s návodom na kúpu ideálneho matraca, rozoberali sme tiež problematiku kvetov vhodných do spálne a zaujímavou témou boli aj čaje na podporu spánkuK nočnej regenerácii organizmu nám však chýba do „zbierky“ zmienka o tom, aký vplyv má na nás poloha počas spánku, preto to hneď napravíme. A spomenieme aj pozíciu, ktorá by mala byť tou najideálnejšou a najvhodnejšou nielen pre kvalitný spánok, ale pre telo ako také.

pozícia plodu, spánok v klbku

Zdroj: Shutterstock®

Spánok v „klbku“ alebo prenatálna poloha

Inak povedané aj pozícia skrčenca s kolenami hore. Chrbtica je zaguľatená a dostáva poriadne zabrať. Spánok v pozícii plodu v materskom lone má však aj svoj benefit – obmedzenie chrápania. Pokiaľ s ním teda máte problémy, nemusíte sa spánku v tejto polohe úplne vzdať, ale ju aspoň mierne poupravte tak, že jednu nohu skrčíte a druhú napnete, uvoľníte tým panvu. Vo všeobecnosti má však telo pri spánku v „klbku“ obmedzené hlboké dýchanie, preto ju nezaraďujeme medzi ideálne pozície pre spánok.

pozícia na bruchu

Zdroj: Shutterstock®

Pozícia na bruchu

V minulosti bola táto poloha veľmi preferovaná, a to najmä u malých detí kvôli pozitívnej stimulácii nervovej sústavy. Hovorí sa, že spánok na bruchu môže zlepšiť trávenie, no na druhej strane je tu prítomný tlak na hrudný kôš a keď navyše položíte ruky vedľa seba a nohy máte vystreté, ohrozujete tým aj driekovú časť chrbtice, ktorá sa takto zbavuje jej prirodzeného zakrivenia. Trpí aj váš krk, ktorý musí byť zákonite vytočený na jednu alebo druhú stranu. V tomto prípade je teda možné, že sa po prebudení nebudete cítiť práve najoddýchnutejšie a možno vás aj bude pobolievať chrbát. Ak sa však od tejto pozície neviete odnaučiť, skúste aspoň v ľahu zdvihnúť jedno koleno vyššie a používajte nízky alebo radšej žiadny vankúš.

pozícia na chrbte

Zdroj: Shutterstock®

Spánok na chrbte

Podľa mnohých odborníkov ide o ideálnu polohu, a to nielen pre zdravie chrbtice, ale aj pre pokožku tváre, ktorá nie je v kontakte s vankúšom, zbytočne sa „nekrčí“ a neotiera o látku. Treba však myslieť na to, že to nie je ideálna a bezpečná pozícia pre ľudí trpiacich spánkovým apnoe či astmou a čo sa týka chrápania, v ľahu na chrbte je hádam najintenzívnejšie. Ak ale tieto ťažkosti nemáte, bez problémov sa uložte na spánok v polohe na chrbte s rukami pri tele. Pozícia s rukami hore, tzv. hviezdica, môže spôsobovať reflux a okrem toho vás budú bolieť ramená.

Inšpiruj sa: Veľké chyby pri praní: Tieto tri vážne ohrozujú tvoje zdravie!

pozícia na boku

Zdroj: Shutterstock®

Pozícia na boku

Patrí asi medzi najviac obľúbené, avšak nie je jedno, na aký bok sa otočíte. Pozícia na pravom boku totiž môže zhoršiť pálenie záhy a vo všeobecnosti si treba pri spánku na boku dávať pozor na umiestnenie ruky, lebo ak ju máte pod vankúšom a tiež vo vyššej pozícii ako ramená, dôjde ku stŕpnutiu, čo kvalitnému odpočinku rozhodne neprospeje. No ak sa tejto chybe vyvarujete a ľahnete si na ľavý bok, mali by ste sa nachádzať v najideálnejšej polohe pre spánok. Odporúča sa aj tehotným ženám, lebo zlepšuje krvný obeh. Okrem toho zabraňuje tlaku na vnútorné orgány a gravitácia je pri ľahu na ľavom boku na našej strane, pretože podporuje priechod lymfy a týmto spôsobom aj odplavovanie toxínov z tela.

3 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

04.05.2019 09:41

Najradšej spávam na ľavom boku ,niekedy aj na chrbte.

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

04.05.2019 09:59

Spávam na pravom aj na ľavom boku , na chrbte nemôžem nikdy zaspať...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.05.2019 09:59

Poloha počas spánku má určite vplyv na jeho kvalitu; výborný článok!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE