Na čo slúži skorocel kopijovitý?

Z u nás rastúcich druhov sa v súčasnosti na liečbu rôznych ochorení využíva napríklad aj skorocel kopijovitý, ktorý je rozšírený nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Rastie ako obyčajná burina pri cestách, na lúkach, pasienkoch a v priekopách, pričom na farmaceutické účely sa pestuje samostatne. 

 

Je to trvácna bylina s nezameniteľným vzhľadom, s ktorou sa hrávajú deti, ktoré z nej vystreľujú tobolku po zakrútení stonky. Vyrastá z podzemku spolu s prízemnými listami a niekoľkými priamymi hranatými stonkami dlhými až 40 centimetrov. Listy sú dlhé aj 30 centimetrov kopijovitého tvaru so žliabkovitou stopkou. Čepeľ listu je úzka, končistá, celistvookrajová, zriedka zubatá, tmavozelená a lesklá na rube, kde má niekoľko výrazných žíl. Kvety sú usporiadané do krátkeho valcovitého klasu, nenápadné a malé. Majú malé tyčinky, bledozelené peľnice a červenú bliznu, ktorá z kvetu vyčnieva. Spodná časť listových stopiek je jemne chlpatá a plod skorocelu dozrieva na vajcovitú tobolku s viečkom.

 

Odporúčame prečítať:   Repík lekársky a jeho liečivé účinky

skorocel

Zdroj: Shutterstock®

Skorocel kvitne od apríla do septembra, zbiera sa však väčšinou v máji až v auguste. Pomocou noža alebo kosáka sa zbierajú listy skôr, ako z nich vyrastú kvetné stvoly, a reže sa celá ružica prízemných listov za suchého počasia. V hustom záraste ho možno aj kosiť po hrstiach spolu s trávou, z ktorej sa potom listy, samozrejme, vytriedia. Pri neskoršom zbere sa stvoly odstránia. Listy sú mimoriadne chúlostivé, pretože už po hodine začínajú blednúť, a preto treba zbierať len podľa možnosti sušenia. Vytriedené sa sušia rozložené po jednom alebo v tenkej vrstve a môžu sa taktiež dosúšať pri teplote do 40 stupňov Celzia. Rastlina sa uchováva na suchom mieste a balí sa skoro ráno, keď je vláčna. 

 

Skorocel v sebe obsahuje glykozidaukubín, saponín, triesloviny, horčiny, sliz, kyselinu kremičitú, enzýmy, vitamín C, soli draslíka, živicu, fytoncídy a iné. Využíva sa v medicíne ako súčasť antiastmatických čajovín, žlčníkových a prsných čajovín a tiež na výrobu liečivých prípravkov na choroby rôzneho druhu. Aplikuje sa vnútorne pri chorobách dýchacích ciest, močových a žlčníkových ciest, pri žalúdočnom a črevnom katare alebo na úpravu stolice. 

 

Odporúčame prečítať: Čo všetko dokáže vyliečiť Rumanček kamilkový?

skorocel a jeho účinky

Zdroj: Shutterstock®

Zvonka sa používa na rany, pretože má epitelizujúci účinok, na vredy, lišaje, zápaly ústnej dutiny, pri paradentóze, hemoroidoch, zápale očných spojiviek, pichnutí hmyzom a podobne. Zo skorocelu je možné vyrobiť napríklad sirup, rôzne odvary či šťavu z čerstvých listov. Taktiež sa používa ako zložka do obkladov a náplastí, ktoré sa aplikujú na rany, opuchliny, reumatické miesta a podobne. Vedľajšie účinky užívania skorocelu sa nezistili.

 

Recepty:

 

Odvar – 3 lyžičky rezanej drogy na 2 poháre vody, piť v priebehu dňa alebo zvonka na obklady a očné kúpele.

 

Sirup – vylisovaná šťava sa zmieša s rovnakým množstvom medu, varí sa 20 minút a uchováva sa v dobre uzatvorenej nádobe, vnútorné použitie pri dýchacích a tráviacich ťažkostiach.

 

Odporúčame prečítať:  Imelo biele - spoznajte jeho liečivé účinky

 

 

Autor: G. Švec, www.hab.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Lucia Belková

Lucia Belková

03.05.2015 22:10

Ďakujem za článok, skorocel mám veľmi rada, pri kašli z neho varím veľmi účinný čaj, už som si aj začala sušiť do zásoby na zimu :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.