Šaláty si mnohí spájajú najmä s diétami. Na mysli teraz máme hlavne veľkú porciu zeleninového šalátu, ktorá by mala zastúpiť jedno hlavné jedlo dňa, napríklad obed či večeru. Pre mnohých je takýto šalát jedlom nie práve vábivým a hlavne pokrmom, z ktorého je človek hneď hladný. Zeleninový šalát však môže predstavovať chutný, výživný a plnohodnotný pokrm, ak je pripravený správne. Dajú sa pri jeho príprave skutočne urobiť chyby? Áno, verte, že dajú. Tu je hneď sedem z nich. Ak sa im vyvarujete, dokáže pripraviť šalát tak, že vás zasýti a dokonale si ho užijete.
Chyba č. 1: Stále tá istá listová zelenina
Základ zeleninového šalátu spravidla tvorí listová zelenina. Mnohí do tejto kategórie zaradia hlavne ľadový či klasický hlávkový šalát, a tým skončia. Rozličných druhov listovej zeleniny je však omnoho viac. Neváhajte skúšať stále nové druhy a pokojne ich kombinujte. Vždy tak pripravíte šalát s jedinečnou chuťou. Na výber máme špenát, polníček, rukolu, listovú čakanku, mangold, rímsky šalát, kel, kučeravý šalát, žeruchu a ďalšie. Zdá sa vám to málo?
Odporúčame: Nie je ryža ako ryža! Môžeme však povedať, že je ryža zdravá?!
Chyba č. 2: Málo zeleniny
Áno, aj v šaláte môže byť málo zeleniny, ešte horšie, ak sa stále opakujú tie isté druhy. Aby človeka šaláty neomrzeli, mal by stále skúšať nové kombinácie. Zelenina, mimo spomínanej listovej, nie je len o paradajkách, paprike, reďkovke a šalátovej uhorke. Šalát skvelo ochutia cibuľové druhy zeleniny, napríklad červená alebo jarná cibuľka, taktiež pažítka. Pridať možno nastrúhanú surovú mrkvu, cviklu, kaleráb aj kapustu či nakrájaný stonkový zeler. V šaláte si však nájde miesto aj pečená zelenina, napríklad pečené bataty, tekvica Hokkaido, baklažán či brokolica.
Chyba č. 3: Žiadne bielkoviny
Mnohí si myslia, že zeleninový šalát je len o zelenine. Ak by sme ho použili ako prílohu, je to v poriadku, no sám osebe nepredstavuje dostatočne výživný pokrm. Bude síce plný vitamínov a minerálov, no budú mu chýbať mnohé ďalšie živiny, napríklad bielkoviny. Šalát, ktorý obsahuje aj zdroje bielkovín, človeka lepšie zasýti na dlhší čas. Medzi zdroje proteínov radíme v prvom rade mäso. Do šalátov možno pridať napríklad grilované kuracie prsia či rybu. Ak chcete, aby zostal pokrm bezmäsitý, môžete zvoliť vajíčka, tofu, syry alebo aj uvarené strukoviny, napríklad fazuľu. Vítaná je tiež quinoa.
Chyba č. 4: Žiadne tuky
Ani na zdravé tuky by sme pri príprave šalátu nemali zabúdať. Tuky sú taktiež zdrojom energie a vďaka nim bude šalát výživnejší. Navyše, tuky sú dôležité aj z toho dôvodu, že podporujú absorpciu niektorých vitamínov. Medzi vitamíny rozpustné v tukoch radíme vitamíny A, D, E a K. Čo teda pridať do šalátu? V malom množstve napríklad kvalitný olivový olej, pokojne však aj iný rastlinný, trebárs ľanový. Zdrojom zdravých tukov je tiež avokádo. Rozličné olejnaté semená a nesolené orechy vám doplnia nielen tuky, ale aj spomínané bielkoviny.
Chyba č. 5: Žiadne sacharidy
Medzi hlavné zložky potravy patria okrem bielkovín a tukov aj sacharidy. Aby bol zeleninový šalát plnohodnotným jedlom, nemali by sme zabúdať ani na ne, hlavne teda na komplexné sacharidy, ktoré nám postupne dodávajú potrebnú energiu a zasýtia nás. Do šalátu možno pridať spomínanú quinou, zdrojom zložených sacharidov je aj bulgur, kamut, pohánka či kuskus. Pokojne však môžete vyvariť za hrsť celozrnných cestovín a pridať do šalátu aj tie, prípadne pripravte opečené krutóny z celozrnného pečiva.
Chyba č. 6: Bez dochutenia
Ak aj do šalátu pridáme rôzne druhy zeleniny, zdroje bielkovín, tukov a sacharidov, stále to nemusí byť ono. Tak ako pri varení bežne jedlo dochucujeme, podobne by to malo byť aj pri príprave šalátu. Vďaka správnemu dochuteniu sa premení na lahodný pokrm, ktorý si s radosťou vychutnáme opakovane. Pri dochucovaní môžete voliť čerstvé či sušené bylinky (bazalku, tymian, rozmarín a ďalšie). Jedinečnú chuť dodajú aj niektoré semienka, citrónová či limetková šťava, ocot aj rastlinné oleje, v malom množstve môžete experimentovať so sušeným ovocím, napríklad brusnicami. Dokonalé prepojenie chutí zabezpečia domáce dresingy zo zdravých ingrediencií.
Chyba č. 7: Nezdravá zálievka a dresing
Rozličné zálievky a dresingy sú spravidla obľúbenou prísadou do šalátov. Ako sme spomenuli vyššie, vedia dobre dochutiť šalát a prepojiť chuť všetkých ingrediencií. Rovnako sme však spomenuli, že dobrou voľbou sú zdravé domáce dresingy. Pri zálievkach a dresingoch z obchodu by sme totižto mali byť veľmi opatrní a dôsledne čítať zloženie. Mnohé sú plné soli, nezdravých tukov, pridaného cukru, umelých látok a majú množstvo kalórií. Ak nimi zalejete inak zdravý šalát, ľahko ho pokazíte.
Odporúčame: TOP ekologické náhrady vložiek a tampónov: Ako na zdravšiu menštruáciu?