Je takmer isté, že sa aj u vás v tomto čase prehýbajú stoly pod náporom dobrôt všetkého druhu. A vy neviete, čo skôr. Bude to výdatný zemiakový šalát, krásne vyzerajúci zákusok alebo len tak pár chlebíčkov pri pozeraní vianočných rozprávok? Najhoršie býva, keď sa skombinuje neskombinovateľné alebo keď je toho jedla už toľko, že žalúdok jednoducho nestíha.
Ak ste klikli na tento článok, tak je vysoko pravdepodobné, že vás už bolesť žalúdka z prejedenia sa prepadla a vy potrebujete rýchlu domácu prvú pomoc. Nech sa páči, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu. Nezabúdajte však, že bolesti žalúdka môžu mať rôzne príčiny (napr. potravinová intolerancia, žalúdočný vred, výskyt helicobatera). Pokiaľ teda bude bolesť pretrvávať dlhšie, prípadne stúpne jej intenzita, neotáľajte a vyhľadajte doktora.
Čajová kúra na pokazený žalúdok
Na problémy s preťaženým žalúdkom, ktorý je „rozhodený“ z nadmerného hostenia sa maškrtami, a to často aj nie veľmi zdraviu prospešnými, vám pomôžu bylinkové čaje. Nahliadnite teda do svojich čajových zásob a hľadajte najmä mätový alebo harmančekový čaj, ktoré dokážu zmierniť žalúdočnú nevoľnosť. A doprajte si ich pri ťažkostiach v rámci pitného režimu aj 3-krát denne. Okrem bylinkových čajov poslúži aj klasický zelený, no predovšetkým čierny čaj. Tie môžete po malých množstvách popíjať v priebehu celého dňa.
Pokiaľ máte doma feniklové semená, neváhajte ich využiť a uvarte si upokojujúci nápoj na pokazený žalúdok, ktorý zvyšuje pohyblivosť tenkého čreva, čím napomáha lepšiemu tráveniu, ale taktiež stimuluje vylučovanie žlče a pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Feniklový čaj sa používa aj u malých detí, ktoré bojujú s kolikou, takže ide o jemný, ale zároveň účinný prostriedok, ako dostať svoje trávenie znova do formy. Potrebovať pritom budete jednu čajovú lyžičku feniklových semienok, ktoré zalejete asi dvoma deci horúcej vody. Šálku, v ktorej sa semienka lúhujú, prikryte a počkajte zhruba 10 minút, kým nápoj scedíte. Pite ešte teplý.
Pozri aj: Pozor na falošné potraviny: Možno máš tieto fejky doma aj ty
Vynikajúce účinky má na trávenie aj rasca a škorica. Z oboch si ľahko urobíte účinný čaj, ale skúsiť môžete aj požuvať pár semienok rasce v ústach. Rasca pôsobí aj proti nadúvaniu a jej liečivé účinky na žalúdok sa oplatí preveriť tak, že si z nej uvaríte teplý nápoj. Postup je podobný, ako sme spomínali pri feniklových semienkach. Teda jednu čajovú lyžičku semienok rasce zalejte horúcou vodou a nechajte prikryté lúhovať cca 10 minút a po scedení vypite.
Pokiaľ potrebujete svoje trávenie naozaj nakopnúť a takpovediac rozpohybovať, uvarte si škoricový čaj. Nachystajte si polovicu čajovej lyžičky mletej škorice, ktorú zalejte horúcou vodou do dvojdecovej šálky. Lúhujte krátko, stačí 5 minút. Následne mierne vychladený nápoj vypite. Pozor však na kvalitu a dávkovanie škorice, ktorú použijete na tento nápoj, pretože škorica vie byť aj nebezpečná.
Nezabudnite na sódu bikarbónu
Klasika, ktorá sa bežne používa na ťažobu na žalúdku, je sóda bikarbóna. Pokiaľ teda chcete naozaj rýchlu úľavu od nepríjemného tlaku na žalúdku, ale aj od pálenia záhy, pomocnú ruku vám podá práve sóda. Postačí vám jej pol čajovej lyžičky. Len ju rozmiešajte v pohári vody a nápoj vypite. Nezabúdajte však, že ak z nejakého dôvodu nemôžete do organizmu prijímať veľké množstvo sodíka (napr. kvôli vysokému krvnému tlaku), tak si zvoľte radšej inú metódu na zmiernenie tráviacich problémov po prejedení sa.
Pomôže aj zázvor
Aj kúsok nastrúhaného zázvoru môže predstavovať pre váš žalúdok také malé vykúpenie. Dokáže totiž eliminovať žalúdočné kŕče, nadúvanie, ba dokonca zamedzuje aj vracaniu. Jeho blahodarné účinky môžete prijať v rôznych podobách. Okrem zázvorového čaju stoja istotne za zmienku aj zázvorové sušienky či zázvorové lízanky, ktoré napríklad využívajú aj tehotné ženy pri nevoľnostiach. Viete si ich vyrobiť aj doma. Najjednoduchšie je však uvariť si zo zázvoru nápoj. Postačí vám nastrúhať 2 centimetre koreňa zázvoru a dať variť do zhruba litra vriacej vody. Po troch minútach varenia odstavte, sceďte a ochutený medom bude nielen liečivý, ale aj chuťovo dokonalý. Pokiaľ teda máte v obľube jeho mierne pikantnú chuť.
Vyskúšaj tiež toto: Ako sa zbaviť tráviacich problémov? Objav účinky kôry chinínovníka!
Úľavu od bolesti žalúdka, ktorá bola spôsobená prejedením sa, dosiahnete aj nasledovne.
- Snažte počas nasledujúcich dní dodržať diétne opatrenia a okrem jedál, ktoré sú ťažké na žalúdok, obmedzte aj príjem kávy a alkoholu. Do jedálnička zaraďte potraviny, ktoré žalúdok upokoja. Nemusia to byť práve sucháre, ale určite dobrú službu urobia aj banány či varené zemiaky.
- Úžívanie jablčného octu sa odporúča na mnohé neduhy a problémy so zažívaním nie sú výnimkou. Naordinujte si ho však v dostatočne zriedenej podobe s vodou a určite nie na prázdny žalúdok. Dve s vodou zriedené čajové lyžičky jablčného octu za deň úplne postačia.
- Na zharmonizovanie trávenia je nevyhnutné dodržiavať pravidelný a správny pitný režim, do ktorého môžete zaradiť aj vyššie spomínané čaje. Niektorí ľudia však nedajú dopustiť pri problémoch so žalúdkom na colové nápoje, s ktorými by ste to však istotne nemali prehnať.
- Pokiaľ potrebujete svoje trávenie uviesť do pohybu, zaraďte do svojho sviatočného programu aj dlhšiu prechádzku na čerstvom vzduchu, ktorá vám určite urobí dobre.