Život je ako sínusoida – raz ste hore a raz ste dole. V jeden deň sršíte energiou a zdravím a vzápätí môžete pociťovať bolesť, ktorá vás môže dokonca dohnať k liekom či pripútať k posteli na niekoľko dní. Nie nadarmo sa vraví, že zdravie máme len jedno a mali by sme si ho chrániť. Ale ako si chrániť zdravie chrbtice? Ak pracujete v kancelárii, dlhé sedenie za počítačom sa môže odraziť aj na vašej chrbtici. Ak máte nesprávne držanie tela, nepohodlnú stoličku, zle nastavený monitor atď., to všetko môže spôsobiť bolesť vášho chrbta.
Dokonca aj pri iných zamestnaniach môžete pociťovať bolesť chrbta. Najmä ak počas celej pracovnej zmeny stojíte na nohách alebo dvíhate ťažké predmety. A možno by ste to nepovedali, ale aj ľudia na dôchodku môžu pociťovať bolesť chrbta. Zrazu sa sladké ničnerobenie po niekoľkých odrobených rokoch môže odraziť na chrbtici. Bolesť sa dá tlmiť liekmi, ale lieky nie sú z dlhodobého hľadiska prospešné pre samotný organizmus. Chirurgovia sa preto zhodujú, že najlepším spôsobom, ako bojovať s bolesťou chrbta, je cvičenie!
Odporúčame: TOP 8 dôvodov, prečo piť veľa vody – máš jej dostatok?
Prečo vzniká boľavý chrbát?
Bolesť chrbta je veľmi častým problémom, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Príčiny môžu byť rôzne – od nesprávneho držania tela, cez sedavý spôsob života, až po zranenia alebo opotrebovanie chrbtice. V mnohých prípadoch je bolesť spôsobená preťažením svalov a väzív, ktoré podporujú chrbticu, najmä ak človek dlhodobo sedí v nesprávnej polohe alebo vykonáva fyzicky náročné úlohy bez dostatočného tréningu.
Ďalším častým dôvodom sú ochorenia, ako je hernia disku, artritída alebo degeneratívne zmeny stavcov. Prevencia a starostlivosť o zdravie chrbtice zahŕňajú pravidelný pohyb, správne držanie tela, posilňovanie svalov chrbta a vyhýbanie sa činnostiam, ktoré môžu chrbticu poškodzovať.
Príčiny boľavého chrbta:
- Nesprávne držanie tela: Dlhodobé sedenie alebo státie v nesprávnej polohe môže spôsobiť preťaženie chrbtice a svalov.
- Sedavý spôsob života: Nedostatok pohybu oslabuje svaly podporujúce chrbticu, čo môže viesť k bolesti.
- Preťaženie alebo zranenie: Fyzická námaha, zdvíhanie ťažkých predmetov alebo náhle pohyby môžu poškodiť svaly a väzy v oblasti chrbta.
- Hernia disku: Vyčnievajúci disk môže tlačiť na nervy, čo spôsobuje ostrú bolesť a nepohodlie.
- Degeneratívne ochorenia: Zmeny stavcov súvisiace s vekom, ako je artritída, môžu spôsobovať trvalú bolesť.
- Stres a napätie: Psychické napätie môže viesť k stuhnutiu svalov a následným bolestiam chrbta.
Odporúčame: Aká je to kosáčiková anémia? Čo je jej príčinou a aké sú príznaky?
DepositphotosNajlepšie cviky na chrbát – pomôžu predchádzať bolestiam chrbta
Existuje skupina cvikov, ktoré vám pomôžu spevniť svalstvo a tým prispieť k zmierneniu bolesti chrbtice. Tieto cviky sú ideálne pre každého. Pre každého, kto sa nevyhovára a kto si dokáže nájsť pár minút denne na to, aby spevnil svoje svalstvo a celý pohybový aparát. Nebudete veriť, ale tieto jednoduché cviky zvládne úplne každý – a aj ľudia po 60-ke či v staršom veku. Ktoré sú najlepšie cviky na chrbát?
1. Poloha dieťaťa
Ide o tzv. východiskovú relaxačnú polohu, ktorou sa odporúča pri cvičení začínať. Kľaknite si na kolená tak, aby sa vám spájali palce na nohách. Kolená roztiahnite na šírku ramien a sadnite si na päty. Pomaly sa začnite predkláňať a naťahovať. Trup sa vám takýmto spôsobom bude dotýkať kolien. Ak vám to vaše telo dovoľuje, tak sa čelom oprite o zem (podložku). Vystrite ruky, dlane položte na podložku a zostaňte v tejto polohe až dovtedy, kým nebudete dostatočne uvoľnení. Takto zmiernite pocit napätia, ktorý trápi vašu chrbticu.
2. Mačací chrbátik
Aj tento cvik vám pomôže uvoľniť svalstvo, a to nielen chrbtové, ale aj krčné. Dajte sa na všetky štyri. Rukami sa zaprite o zem a uložte ich na šírku panvy. Špičky majte položené na zemi a kolená rovnako roztiahnite na šírku panvy. A teraz – kostrč ťahajte dozadu a vrch hlavy zase dopredu, kým nepredĺžite svoj chrbát. V tejto polohe chvíľku vydržte a teraz sa nadýchnite a spravte krásny mačací chrbát. Brucho vtiahnite, chrbát zaguľaťte k stropu a bradu zatlačte k hrudníku. Chvíľu vydržte, znovu sa nadýchnite a brucho zatlačte smerom k podlahe, bradu dvihnite hore a chrbát prehnite. Presne ako mačička.
Zaujme ťa: Jednoduché testy na odhalenie zdravotných problémov: Nečakaj a sprav si ich!
3. Dvíhanie panvy
Cvik na eliminovanie bolesti v oblasti krížov a tiež posilnenie panvového dna. Ako prvé si ľahnite na chrbát, nohy mierne pokrčte a chodidlá nechajte položené na zemi. Ruky majte položené popri tele a s výdychom pomaly začnite dvíhať panvu. Pozor, dvíhajte len panvu, nie lopatky! Potom pomaly s výdychom položte panvu na zem.
4. Superman
Ľahnite si na brucho, ruky a nohy natiahnite. Pomaly zdvihnite naraz ruky, hlavu, hruď a nohy tak, aby ste cítili napnutie svalov v spodnej časti chrbta. Vydržte niekoľko sekúnd a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Tento cvik posilňuje dolnú časť chrbta a stabilizačné svaly.
5. Kobra
Začnite v polohe na bruchu s dlaňami položenými na podlahe vedľa ramien. Pomaly dvíhajte hruď do mierneho záklonu, pričom hlava smeruje nahor. Vydržte v tejto pozícii niekoľko sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Tento cvik podporuje pružnosť chrbtice a uvoľňuje napätie.
Zacvičiť si môžete aj túto zostavu cvikov na boľavý chrbát:
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock
Aktualizovaný článok: 04.11.2024