Reumatoidná artritída: V ktorom veku sa začína prejavovať a ako?

Keď je reč o reume, každému pravdepodobne ako prvá príde na um bolesť kĺbov, ktorá je pre toto ochorenie charakteristická. Pravdou však je, že tento pojem je veľmi všeobecný. Poznáme totiž veľké množstvo rozličných reumatických ochorení. Patrí medzi ne napríklad i takzvaná Bechterevova choroba, pri ktorej dochádza ku kostnateniu kĺbových puzdier aj okolitých väzív.

Taktiež sem radíme psoriatickú artritídu, čo je reumatické ochorenie a jedna z foriem artritídy. Pri tejto chorobe pacienta trápi v kombinácii s postihnutím kĺbov i psoriáza. Medzi formy artritídy a reumatické ochorenia taktiež patrí reumatoidná artritída, o ktorej si dnes povieme niečo viac. Aké sú prvotné príznaky ochorenia a možnosti liečby?

Čo je reumatoidná artritída?

Pod pojmom reumatoidná artritída rozumieme chronické systémové autoimunitné zápalové ochorenie pohybového aparátu človeka, ktoré patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce reumatické ochorenia. Postihuje prevažne kĺby, taktiež šľachy a ďalšie časti pohybového systému. Ochorenie však môžu sprevádzať aj mimokĺbové ťažkosti, pričom sú zasiahnuté niektoré vnútorné orgány ľudského tela. Presné príčiny vzniku reumatoidnej artritídy nie sú ani dnes úplne známe.

Radíme ju však medzi autoimunitné ochorenia, čo znamená, že imunitný systém napáda bunky vlastného tela, a to v dôsledku jeho poruchy či abnormálnej činnosti. Známe sú viaceré rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja reumatoidnej artritídy. Ako prvú môžeme spomenúť genetickú predispozíciu. Človek má vyššie riziko rozvoja tejto choroby, ak sa v jeho blízkej rodine už vyskytla. 

Zabúdať nemožno na vplyvy vonkajšieho prostredia. Riziko môžu zvyšovať časté bakteriálne alebo vírusové infekcie, nadmerný stres, alergie, obezita, fajčenie, zlá životospráva a nezdravý spôsob života, taktiež rôzne hormonálne zmeny a poruchy v organizme. Za rizikový faktor, ktorý je neovplyvniteľný, môžeme zaradiť aj pohlavie.

U žien sa totižto toto ochorenie objavuje oveľa častejšie, a to približne až trikrát častejšie. Čo sa týka veku, reumatoidná artritída sa zvyčajne začína objavovať medzi 30. až 50. rokom života. Dôjsť však k tomu môže ešte skôr. Veľký výskyt tohto reumatického ochorenia je u premenopauzálnych žien.

Odporúčame: Ako sa prejavuje epilepsia? Zisti, ako podať chorému prvú pomoc!

prejavy reumy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa toto zápalové ochorenie prejavuje?

Reumatoidná artritída postihuje rôzne kĺby v tele a ďalšie časti pohybového aparátu, čiže sú pre toto ochorenie charakteristické hlavne rôzne kĺbové príznaky. Veľmi často sú zasiahnuté hlavne menšie kĺby, napríklad kĺby rúk, zápästia, prstov, taktiež môže ísť o koleno či členok. Reumatoidná artritída predstavuje chronické ochorenie, ktoré sa rozvíja postupne a má tendenciu sa zhoršovať. Zápalový proces v postihnutých oblastiach narúša výživu kĺbov, časom zhoršuje ich funkciu. Dochádza k poškodeniu kĺbových puzdier, neskôr aj úponov šliach či väzív.

Postupom môže dôjsť k úplnému zničeniu kĺbov, ich deformácii a výraznému obmedzeniu pohyblivosti. Postihnutý môže byť pritom na začiatku len jeden kĺb, neskôr sa zápal šíri na väčší počet kĺbov. Medzi prvotné a charakteristické príznaky reumatoidnej artritídy radíme hlavne stuhnutosť zasiahnutých kĺbov, ktorá môže dlhšie pretrvávať ráno a pri nečinnosti.

V prípade postihnutia kĺbov rúk sú typické pocity sťaženého zovretia rúk do pästí. Pridávajú sa opuchy a nepríjemné bolesti kĺbov. Bolesť sa často prejavuje pri dotyku. Zápal sa zase prejavuje teplejšou kožou v okolí kĺbu. V neskorších štádiách sú prítomné viditeľné deformity kĺbov.

Počas rozvoja ochorenia sa tiež pridávajú všeobecné príznaky, ako celková slabosť, strata hmotnosti, zvýšená telesná teplota či zväčšenie lymfatických uzlín. Mimokĺbové príznaky sú u konkrétnych pacientov veľmi individuálne. Typické sú reumatické uzlíky, čo sú akési podkožné uzlíky v blízkosti zasiahnutých kĺbov, často prítomné hlavne na rukách. Pri postihnutí konkrétnych orgánov sa môžu objaviť problémy so srdcom alebo cievami, pľúcami či očami.

liečba reumatoidnej artritídy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Reumatoidná artritída časom dokáže výrazne znížiť kvalitu života človeka, a to najmä pri jej závažnejších formách. Môže ho obmedzovať pri vykonávaní každodenných činnosti aj pri práci, rovnako môže negatívne vplývať na jeho psychiku. Toto reumatické ochorenie je, žiaľ, dnes ešte stále nevyliečiteľné. Je však veľmi dôležité chorobu čo najskôr diagnostikovať a nastaviť vhodnú liečbu.

Tá je zameraná na tlmenie sprievodných príznakov ochorenia, taktiež môže pomôcť spomaliť až na určitý čas zastaviť vývoj choroby a poškodenie kĺbov a tkanív. Nápomocné sú v mnohých prípadoch napríklad antireumatiká, lieky potláčajú zápal i bolesť, taktiež rôzne iné liečivá, ktoré majú napríklad vplyv na imunitný systém človeka a jeho aktivitu a podobne. 

Súčasťou liečby reumatoidnej artritídy je aj používanie rôznych protetických pomôcok, taktiež rehabilitácie a rôzne špeciálne druhy terapií. Pri tomto ochorení môžu pacientovi pomáhať napríklad vodoliečba, kryoterapia a podobne. Vo vážnych prípadoch a pri výrazných problémoch s kĺbmi a ich poškodení sa tiež môže pristupovať k chirurgickým zákrokom.

Okrem iných metód sa prevádza i napríklad takzvaná synovektómia, čo je odstránenie kĺbovej výstelky. Veľký význam však majú aj rozličné režimové opatrenia. Pacienti s týmto ochorením by mali dbať na zdravé stravovanie, dostatok oddychu, ale aj dostatok vhodnej pohybovej aktivity. 

Pozri aj: Adenóm hypofýzy: Ako sa môže prejavovať nádor na podmozgovej žľaze?

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.09.2020 07:08

Veľmi nepríjemné ochorenie!

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

28.09.2020 10:35

Mám kamarátku, ktorá má toto ochorenie...je to strašná choroba

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

28.09.2020 11:59

Mojej susede veľmi pomáhala kostihojová masť ( domáca ). Výrazne jej zmiernila príznaky a na jednej ruke má po jej užívaní, kĺby prstov má úplne zdravé. Mastičku však aplikuje už dlhodobo. iba pár dní nestačí.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

15.12.2020 17:54

Moja mamina má túto chorobu a to má len 53 rokov

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE