Nové zamestnanie – ako ho získať v 4 jednoduchých krokoch

Necítite sa vo svojom terajšom zamestnaní komfortne, práca vám prechádza cez hlavu a kolegov už nemôžete ani vidieť. Aj keď sa nepovažujete za padavku, ktorá po prvých mesiacoch hneď zdrhne, cítite, že potrebujete vo svojom živote spraviť zmenu. Najlepšie tú pracovnú. 

 

Už ste rozhodnutá nájsť si nové zamestnanie, ale neviete presne, ako sa k nemu dopracovať? Aj keď sa vám to môže zdať nemožné, máte na to, aby ste dosiahli svoj cieľ a získali vytúženú prácu. A stačia vám na to štyri jednoduché kroky. 

 

Krok 1: Zamyslite sa, čo by vás bavilo

Poviete si, že nemáte desať rokov, aby ste si vymýšľali prácu, ktorá je nereálna? Nikto sa predsa v tridsiatke nestane len tak zo dňa na deň letuškou alebo módnou návrhárkou. To máte pravdu. Ale skúste porozmýšľať, aký druh práce by ste mohli teoreticky robiť, aby ste sa dostali čo najbližšie k svojmu snu. A možno aj tomu detskému. Sama dobre tušíte, že robiť prácu, ktorá vás bude baviť, je na nezaplatenie. 

 

Odporúčame prečítať: Jarná očista: Ako zbaviť telo toxínov

Nové zamestnanie – ako ho získať v 4 jednoduchých krokoch

Zdroj: Shutterstock®

Krok 2: Spíšte si vaše zručnosti, znalosti a záujmy

Napíšte si zoznam všetkých prác, zamestnaní a kurzov, ktoré ste za celý svoj život absolvovali. Vytvorte si tabuľku toho, čo vás na danej práci bavilo, aké vedomosti a zručnosti ste získali a naopak, čo vám vadilo a čomu sa chcete v budúcnosti vyhnúť. Aj týmto spôsobom si lepšie predstavíte zamestnanie, v ktorom budete schopná uspieť, bude sa vám v ňom pravdepodobne dariť a bude v súlade s krokom prvým. 

Aby sme vás inšpirovali na čo nezabudnúť, začnite dosiahnutým vzdelaním a všetkými ďalšími dosiahnutými kurzami, či absolvovanými výmennými programmi. Rovnako pokiaľ ste držiteľmi certifikátov, určite ich uveďte. Ďalej sú tu jazykové vedomosti, ktoré sú stále dôležitejšie pre veľké množstvo povolaní. Následne tu máme ďalšie znalosti zo sveta online, ktoré sú stále viac a viac žíadané: Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Sociálne siete, Canva, ADOBE PHOTOSHOP, Corel, programovacie programy, alebo iné špeciálne technické programy pre špeciálne profesie - GstarCAD Professional, GstarCAD Architecture,  2d cad a mnohé ďalšie. No a rovnako zamestnávateľov určite zaujmú aj vaše záujmy a koníčky, ktorým sa venujete vo voľnom čase.

Krok 3: Stanovte si ciele

Aj v tomto kroku budete potrebovať pero a papier. Napíšte si presný postup, ako sa k vysnívanej práci dostať krok po kroku. Ak sa vám podarí napísať životopis, odškrtnite si toto políčko. Pôjdete na pohovor? Výborne, aj toto už máte za sebou. Splnené úlohy vám dodajú sebavedomie a jednotlivé kroky spísané na papieri vás prinútia k ich splneniu. Nezabudnite svoj zoznam zakončiť hlavným cieľom – prácou, ktorú by ste chceli robiť. 

 

Odporúčame prečítať: Probiotiká – ako ich získať prirodzenou cestou?

Nové zamestnanie – ako ho získať v 4 jednoduchých krokoch

Zdroj: Shutterstock®

Krok 4: Začnite hneď

Nečakajte na jasnú ranu z neba a začnite na svojich plánoch pracovať okamžite. Ak vám chýbajú vedomosti, zapíšte sa do víkendovej školy alebo navštívte večerné školenia. Ak potrebujete získať prax, čo tak začať iba s malou brigádou alebo výpomocou aj zadarmo? Stačí pár hodín týždenne, ale vaše prázdne miesto v životopise sa zaplní. Ak potrebujete získať zručnosti, skúste sa zapísať na rôzne kurzy. Nielenže sa stretnete s novými ľuďmi rovnakého záujmu, ale získate aj nové kontakty a životné skúsenosti. Zmeňte to hneď teraz. 

 

Odporúčame prečítať: Ako bez stresu napísať záverečnú prácu?

5 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

09.04.2017 07:35

Tento článok sa mi zíde, keďže hľadám nové zamestnanie.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

09.04.2017 20:29

ako som len rada, že už nemusím riešiť zamestnanie a užívam si dôchodok

Vaše meno:

Jitka Lehotská

Jitka Lehotská

09.04.2017 22:57

Zmeniť prácu najmä v chudobných oblastiach severovýchodného Slovenska, kde ste rada, že vôbec nejakú prácu máte, nie je také jednoduché. Ale ak sa človek rozhodne tak učiniť, tak je každá konštruktívna rada dobrá. Vďaka za ne.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

10.04.2017 07:44

teória je jedna vec ale prax hovorí niečo iné.... ale dobrá rada sa vždy zíde

Vaše meno:

Karolína Novotná

Karolína Novotná

04.02.2019 20:35

Ja som si vlani taky hľadala nové zamestnanie a keď som posielala žiadosť o prijatie, tak som čerpala inšpiráciu z . Zatiaľ som v práci spokojná, tak dúfam, že som si hľadala nové zamestnania naposledy.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE