Svieži dych a pekný chrup? S týmito tipmi to máš v malíčku!

Kto by nechcel mať neustále čerstvý dych a oslnivý úsmev? Áno, sú to v prvom rade záležitosti, patriace do rúk stomatológa a dentálneho hygienika, no v konečnom dôsledku si musíme uchopiť správnu a dôkladnú starostlivosť o ústnu dutinu len do vlastných rúk. Nebudeme vám klásť na srdce dôležitosť pravidelného a kvalitného čistenia zubov a celú tú doplnkovú starostlivosť, ktorú by mal poznať každý aj o polnoci. Dnes sa skôr zameriame na to, ako si udržať neustále tú najlepšiu „kondíciu“ ústnej dutiny. Svieži dych a pekný chrup totiž môžete dosiahnuť a udržať si aj pomocou domácich receptov, tipov a rád. Poďme na to!

 

Otestuj: Nekonečný boj so špinou skončil! Vieme, ako účinne odstrániť škvrny

čo osviežuje dych

Zdroj: Shutterstock®

1. Anízové zrniečka

Aníz má svoju charakteristickú a pomerne výraznú arómu, ktorá „ľavou zadnou“ prebije nepríjemný dych a dokonalo osvieži ústnu dutinu. Stačí si zopár anízových zrniečok nasypať do úst a požuť.

2. Jablko

Jablko bude pre vás ten najlepší dezert po obede – nielen preto, že má predsa len o čosi menej kalórií, než ten veterník, ktorý si zvyknete po obede dopriať, ale aj preto, že účinne neutralizuje dych a ešte k tomu odstráni všetky nečistoty zo zubov. Na to všetko vám postačí len jediné sústo jablka, nemusíte ho teda zjesť celé. Zároveň, ak si chcete zabezpečiť svieži dych celkovo, nielen po jedle, zvyknite si večer pred spaním zjesť celé jablko. Výsledky sa dostavia už čoskoro.

starostlivosť o ústnu dutinu

Zdroj: Shutterstock®

3. Mäta

Zrejme vás neprekvapí, že žutie dvoch-troch lístkov mäty denne je ideálnym osviežovačom dychu. Podobný účinok bude mať aj popíjanie vody s rozdrvenou mätou, čím si zabezpečíte 2 v 1, teda pitný režim a svieži dych súčasne.

4. Petržlenová vňať

Ak si po jedle vložíte do úst, namiesto žuvačky, kúsok petržlenovej vňate a budete ju chvíľku žuť, nielenže si dokonalo osviežite dych, ešte vám šťava z vňate aj efektívne vyčistí zubnú sklovinu. Petržlenová vňať si dokonca úplne hravo poradí aj so zápachom z cesnaku či alkoholu.

5. Praslička

Rastie vo vašom okolí známa bylinka s názvom praslička? Ak áno, už neváhajte ani chvíľu, nazbierajte a nasušte si ju a pravidelne si z nej pripravujte silný odvar. Ak si s ním denne vypláchnete ústa, zabezpečíte si tak čerstvý dych na veľmi dlhý čas.

6. Zrnko kávy

Je to skvelý pomocník na zabezpečenie čerstvého dychu, ak práve nemáte poruke zubnú kefku a pastu. Stačí si do úst vložiť jedno zrnko a rozhrýzť. Svieži dych je tak garantovaný.

 

Pozri aj: Manuál začínajúcej bylinkárky: Užitočné tipy, ako pestovať bylinky

potraviny na svieži dych

Zdroj: Shutterstock®

Tipy na svieži dych však nie sú tie jediné, ktoré máme ukryté v rukáve. Pekný chrup je, predovšetkým pre nás ženy, rovnako dôležitý a dopomôcť si k nemu môžete týmito spôsobmi:

  • Ak máte doma rozmarín a mätu, pripravte si domácu ústnu vodu! Stačí, keď dve lyžičky rozmarínu a dve lyžičky mäty zalejete pol litrom vriacej vody a po desiatich minútach lúhovania scedíte. Ak máte doma myrhovú tinktúru, môžete pridať aj tú (približne za lyžičku). Skladujte v uzatvárateľnom pohári, ktorý pred každým použitím pretrepte.
  • Po každom umytí zubov si chvíľu vyplachujte ústa odvarom zo šalvie – nielenže budú vaše zuby krajšie, ešte vám to aj spevní ďasná.
  • Stavte na jahody! Avšak tentoraz nejesť, naopak, len roztlačiť, naniesť na zubnú kefku a aplikovať na zuby – ako švihnutím čarovného prútika obelejú.

Pozri si: Musíš vyskúšať: Toto sú overené spôsoby využitia byliniek zvonku!

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.07.2018 06:33

Anízové zrniečka som ešte neskúšala, vďaka za tip!

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

24.07.2018 13:57

anýzová semínka, znám jenom na prdíky

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.07.2018 19:43

prasličky máme plnú záhradu, aj si ju varím, ale na iné problémy, takže to mám 2 v 1

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

24.07.2018 22:10

Jablká jem každý deň...je to moje obľúbené ovocie.Jedávam ho v práci,aj večer doma.Niekde som čítala,že po jablku by sme si nemali hned umývať zuby,ale počkať asi pol hodinu,lebo kyselina z jablka by nám mohla poškodiť sklovinu.A hlavne jablko konzumované večer,nemá nahradiť zubnú kefku a pastu.

Vaše meno:

Alzbeta Hartinikova

Alzbeta Hartinikova

25.07.2018 18:36

dobry zubar zachrani

Vaše meno:

Robert Jurčák

Robert Jurčák

27.07.2018 07:29

poznal som len účinky o jablku.....ostatné som nevedel.....treba vyskúšať....dobré tipy....

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

29.07.2018 11:33

waw, to som ani nevedela

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

03.12.2018 22:02

Zaujímavé rady, ale aj tak si myslím, že najviac nám na zuby pôsobí genetika, proti ktorej ešte bojovať nevieme. Všetci by sme chceli mať krásne zdravé zuby. Niekedy mám pocit, že často nám zuby kazia samotní zubári, len aby mali „kšeft“.

Vaše meno:

Vivien Pilčeková

Vivien Pilčeková

27.02.2019 09:28

vyskúšajte rýchle a dostupné bielenie v Dental Brothers, odporucam :)

Vaše meno:

Linda Zsoriova

Linda Zsoriova

17.05.2022 11:39

Ja tiež možem odporučiť Dental Brothers, som ich pravidelný zákazník a zatiaľ som bola vždy spokojná

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE