Vianočné darčeky, ktoré ťa nebudú stať ani euro, no zaručene potešia!

Nemusí byť pod stromčekom vždy len darček, ktorý je možné zabaliť. Potešiť môžeme každého iným spôsobom a je dobré vedieť odhadnúť, čo by našim blízkym naozaj urobilo radosť. Každý z nás totiž vníma lásku inými kanálmi a spôsobmi. Zaujímavú knihu pod názvom „5 jazykov lásky“ napísal americký psychológ Gary Chapman. Z vlastnej praxe uvádza príklady partnerských vzťahov a prejavov lásky. Každý človek bez ohľadu na vek je iný a komunikuje iným „jazykom lásky“. Gary vo svojej praxi vnímal, že napriek tomu, že sa ľudia ľúbia a každý to tým svojím spôsobom prejavuje, akoby si navzájom nerozumeli a necítia sa byť milovaní. Ako keď sa stretne Číňan s Angličanom a síce každý komunikuje tým svojím jazykom, no navzájom si nerozumejú a vzniká medzi nimi priepasť.

Podľa tejto teórie existuje 5 spôsobov prejavov lásky. Patrí k nim pozornosť, darčeky, fyzický kontakt, slová uistenia a starostlivosť.

Medzi darčeky môžeme pokojne zaradiť všetky tie hmotné veci, ktoré vieme zabaliť a nájsť pod stromčekom. Sú ľudia, ktorí milujú darčeky a práve cez obdarúvanie v klasickom slova zmysle cítia lásku toho druhého. Dalo by sa povedať, že čím väčší a okázalejší darček títo ľudia dajú alebo príjmu, tým viac sa cítia milovaní. Je to jednoducho ich spôsob „odovzdania“ lásky. Tým pravým darčekom v takom prípade môže byť šperk, parfum alebo aj kožuch.

Pozri aj: Vianoce u celebrít: Ako sa na najkrajšie sviatky pripravujú slávne osobnosti?

tip na vianočný darček

Zdroj: Depositphotos

POZORNOSŤ

Druhým spôsobom ako môžeme prejaviť lásku je venovať druhému pozornosť. Je to taká tá ozajstná, plná pozornosť, kedy nerobíme popri tom nič iné. Jednoducho sa s tým druhým rozprávame, trávime spoločný čas alebo ideme na prechádzku, či výlet. Môžeme spoločne zdobiť stromček, piecť medovníky, zájsť na vianočný punč alebo si ho spolu pripraviť doma. Žiadne mobily v rukách počas rozhovoru, žiadny zapnutý televízor ako kulisa, jednoducho plná pozornosť. V dnešnej dobe robíme toľko vecí súbežne, až je takýto čas naozaj vzácny. A vzácny môže byť najmä pre deti. S deťmi by som obzvlášť neodporúčala robiť viacero vecí súbežne, lebo to rozptyľuje a odkláňa ich pozornosť a potom sa zhoršuje ich koncentrácia, sú roztržitejšie a majú ťažkosti sa sústrediť. Plnú pozornosť ako prejav lásky si vyžadujú najmä ženy a deti.

FYZICKÝ KONTAKT

Tretím spôsobom ako prejaviť našu náklonnosť je fyzický kontakt. Patria sem všetky dotyky, objatia, držanie sa za ruky, masáže, stískanie, objímanie, škrabkanie, túlenie sa a aj prejavy intímností. Poslednú z možností majú najradšej najmä muži, no vplyvom stresu a vyťaženia sa môže energia u mužov vytrácať a oni prirodzene strácajú záujem o tento druh intímnych prejavov lásky. Ale asi každý z nás sa rád pritúli a zachumlá pod deku najmä v tomto zimnom období, takže celkovo tento prejav lásky býva obľúbený. Ľudí s týmto prejavom lásky môžete potešiť poukážkou na masáž, kozmetiku alebo manikúru, alebo obdarovať okúzľujúcim masážnym olejom a vlastnoručnou masážou doma.

Zaujme ťa aj: DIY vianočný stromček: Nápady, ktoré zaručene nadchnú! Vyskúšaš?

lacný vianočný darček

Zdroj: Depositphotos

SLOVÁ UISTENIA

Štvrtou možnosťou, ako niekto vníma lásku druhého, sú slová uistenia. Patria sem všetky tie krásne slová, či už povedané alebo napísané na odkazoch. Je to kanál, kedy k nám láska prúdi prostredníctvom slov ako „ľúbim ťa; si nádherná; s tebou je svet krajší; ...“ Najmä ženy rady počúvajú pochvalné slová, napr. akú vynikajúcu večeru navarili, koľko úžasných druhov koláčov dokázali napiecť. Zväčša výrazne komunikatívni ľudia majú v obľube tento kanál lásky, no nemusí to byť pravidlom. Každý, kto má dar slova ocení, ak sa mu dostane ústnej pochvaly a láskavé slová z okolia pohladia jeho dušu. Môžete milovanému napísať vyznanie, oceniť všetko, čo ste s ním prežili za uplynulý rok, zdôrazniť všetky jeho/jej klady a všetko to, čo na ňom /na nej milujete. Môže to byť aj prívesok, na ktorom budú vygravírované slová lásky, ktorý môže potešiť.

STAROSTLIVOSŤ

Piatym jazykom a prejavom lásky je starostlivosť. Všetky tie činnosti kedy sa postaráme, vybavíme, navaríme, upraceme, zarobíme peniažky pre rodinu, zabalíme desiatu do školy alebo aj prezujeme gumy na aute, všetko to, kedy sa staráme o druhého či už priamym alebo nepriamym spôsobom. Sú ľudia, a dovolím si povedať, že sú to najmä muži, ktorí nehovoria každý deň žene, ako veľmi ju ľúbia, no sú to práve ich činy – ako napr. zárobok na uživenie celej rodiny alebo zabezpečenie dovolenky, ktoré sú jasným dôkazom ich lásky. Niekedy nekúpia úplne dokonalú kyticu kvetov, no zato na druhej strane každý deň vozia deti do školy a na krúžky a zabezpečujú chod rodiny, čím dávajú najavo, že svoju rodinu ľúbia. Veď inak by to predsa nerobili. Týchto ľudí poteší darček, kedy bude postarané o nich. Majú radi, keď je navarené, pripravené, keď sa jednoducho niekto na chvíľu postará práve o nich a nemusia to robiť oni. Popri všetkej tej starostlivosti o druhých zabúdajú práve na seba a poteší ich, keď zažijú opak. Môže ich potešiť vami vytvorená poukážka, kedy spravíte za nich to, čo je zväčša ich povinnosťou a oni budú mať čas pre seba. Môže to byť aj pozvanie na večeru alebo poukážka na upratanie domácnosti.

Možností je niekoľko a ten najkrajší darček zväčša nebýva ten hmotný. Keď pôjdete zo srdca, určite trafíte a potešíte všetkých svojich blízkych. Prajem Vám nádherný čas vianočných zázrakov, porozumenia a lásky. Nech každý človek na Zemi zažije v tomto čase svoj vlastný vysnívaný zázrak. Šťastné a veselé.

Neprehliadni: Ako predísť vianočnému stresu? S týmito radami to zvládneš ľavou zadnou

2 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.12.2022 16:28

najradšej dávam i dostávam vlastnoručne vyrobené darčeky, majú takú pridanú hodnotu

Vaše meno:

Milka Seduva

Milka Seduva

16.12.2023 12:55

najviac penazi na vianocne darceky minieme na detoch :) ale mne to za tie ich usmevy na tvarach stoji

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE