Ako sa vysporiadať s každodenným stresom? Tieto triky musíš poznať!

Stres ovplyvňuje každú oblasť nášho života, či už ide o fyzickú alebo psychickú stránku. Fyzicky vytvára bolesti v hrudníku, bolesti hlavy, svalov a celkovo oslabuje imunitný systém. Psychicky z nás spraví menej odolné bytosti, ktoré prestanú vidieť veci jasno ako predtým. Stres ako taký nemusí mať negatívny charakter. Niekedy môže ísť aj o pozitívne emócie. Svadba, narodenie dieťatka, nové pracovné miesto. Starostlivosť o svoje psychické zdravie je rovnako dôležitá ako každodenná starostlivosť o zuby. Čím viac času budete venovať len sebe a svojím pocitom, tým ľahšie sa vyrovnáte s prekážkami, ktoré na nás striehnu na každom kroku. Naučme sa teda zvládať tieto prekážky účinne a efektívne.

Pozri aj: Ako pripraviť artičoky? Tieto chutné recepty musíš vyskúšať!

nadmerný stres

Zdroj: Shutterstock®

Správne dýchanie

Pomocou správneho dýchania umožníte svojej mysli, aby ostala jasná. Plus dodáte svojmu telu kyslík, ktorý tak veľmi potrebuje, aby mohlo fungovať čo najlepšie. Každým nádychom do tela prúdia dobré pocity a pozitívna nálada. Každým výdychom sa telo zbavuje problémov a nepríjemných pocitov. Aké jednoduché. Kiežby to tak fungovalo aj v skutočnosti.

 

ako eliminovať stres

Zdroj: Shutterstock®

Máme tu malý trik, ktorý iste zvládne každá z nás. Nájdite si vaše najpohodlnejšie miesto. Miesto, kde je absolútny pokoj. V prípade, že bývate v rušnej štvrti, dopomôže vám k tomu príjemná relaxačná hudba. Šum mora alebo zurčiaci vodopád? Aj toto je jedna z možností. Zavrite oči a zhlboka sa nadýchnite nosom. Sústreďte sa len na to, ako dýchate. Ak sa predsa vynoria nejaké myšlienky, nechajte ich znovu zmiznúť. Asi 10 až 20 minút by ste mohli obetovať každý deň, no nie?

Odporúčame: Prírodná liečba žalúdočných vredov: Jediná šťava, ktorú odporúčajú aj vedci!

 

ako odstrániť stres

Zdroj: Shutterstock®

Uvoľnenie svalov

Vedeli ste, že telo je vlastne zrkadlom našej mysle? Napríklad, ak ste spokojná s výzorom svojho tela, ste sebavedomejšia. Potom tomu bude zodpovedať aj vaša chôdza.

Najvhodnejšou polohou pre toto cvičenie je ľah. Zavreté oči, nádych a výdych. Postupne začnite uvoľňovať svaly na tvári, krku, hrudník, ruky, brucho, zadok, stehná, lýtka až po špičky prstov na nohách. Skúste si predstaviť stres ako nejakú hmlu, ktorá sa zdvíha z vášho tela a odchádza ďaleko preč. Opäť nám postačí zázračných 10 až 20 minút.

ako bojovať so stresom

Zdroj: Shutterstock®

Predpríprava

Vedeli ste, že na stres sa môžete pripraviť určitým plánom a postupne ho úplne vymazať zo svojho života? Stačí len zistiť svoje „spúšťače“ a pravidelne sa venovať relaxácii. Ak je to napríklad stres v práci, ten veľmi neovplyvníme. Môžeme sa však naňho pozerať z inej stránky. Akonáhle budete mať plán a budete vedieť, ako máte riešiť danú situáciu, zažijete úľavu. Vaše podvedomie bude postupne vedieť, aké opatrenia je potrebné urobiť. Je nezmyselné písať o nejakom dobrom pláne, pretože každá z nás je jedinečná.

Každá prežívame iné situácie a úplne inak. Najlepšie bude, ak si svoj plán vytvoríte sama. Podľa toho, čo vám je príjemné. Stres je normálnou súčasťou života. Pocit napätia a úzkosti by mal prichádzať čo najmenej, nie pravidelne. Nemal by človeka ani úplne ovládnuť. Takže sa pokúste pravidelne dýchať a nájsť si na svoje psychické zdravie aspoň 20 minút denne.

Odporúčame: Ako použiť levanduľu v kuchyni? Z týchto receptov budeš nadšená!

6 komentárov
Veronika Jakubičková

Veronika Jakubičková

29.05.2013 17:59

ja stres odburavam pracou v zahradke.....aspon na chvilu zabudnem na vsetky starosti

Vaše meno:

Lubena

Lubena

06.06.2013 09:28

Ja som žiaľ typ, ktorý sa stále niekam ponáhľa. Ja sa ponáhľam aj keď mám kopec času - a je to naozaj veľmi stresujúce. Aj si uvedomujem, že na čo sa ponáhľam, keď mám čas, ale proste sa neviem neponáhlať ... Niekedy sa obzriem za seba a uvedomím si, že napriek tomu, že sa neustále ponáhľam veľa som toho veru nespravila :(. Ale predsa len mi jedna vec na odbúranie stresu - a také spomalenie pomáha a to prechádzaka prírodou. Najlepšie sama len so svojimi myšlinkami .... alebo ešte lepšie bez myšlienok :). Snažím sa zastaviť v prírode, kochať sa jej krásou. Zastaviť sa - uvedomiť si vôňu prírody, jej krásy a zmysel .... No budem sa viac snažiť "zastaviť sa" - oddychovať a hlavne sa nikam a s ničím neponáhlať :). Asi to chce len zaťat sa a trénovať :).

Vaše meno:

Lubena

Lubena

06.06.2013 09:34

Znova som si článok prečítala .... a musím uznať, že je super. Krátky, ale fakt výstižný!!!. Rady v ňom sú naozaj na nezaplatenie. Tiež si myslím, že je to v podstate s relaxáciu také jednoduché - stačí si naozaj každý deň na seba nájsť čas a venovať sa takému uvoľňujúcemu dýchaciemu cvičeniu: :)

Vaše meno:

Veronika Kulanová

Veronika Kulanová

02.07.2013 09:48

zaujimave a poucne

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

22.05.2015 22:25

Mne pomáha hlavne dýchanie :)

Vaše meno:

Nikola Sisáková

Nikola Sisáková

22.05.2015 23:42

niekedy však ani takéto pomocky nepomáhajú..napr. pred štátnicami :D stresujem a nič mi nejde natlačiť do hlavy :D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE