Ako sa zbaviť opice? Zabudni na tabletky, toto ti pomôže!

Silvester a príchod nového roka mnohí z nás poriadne oslávia a neraz k týmto oslavám patrí aj pitie alkoholu. Samozrejme, pohár šampanského sem, pohár šampanského tam, ani nevieme ako, a ráno sa zobudíme s poriadnou opicou. Vysoké množstvo vypitého alkoholu skrátka má svoje následky, ktorým musíme na Nový rok čeliť. 

Čo je však skutočný účinný liek na opicu? Ako sa zbaviť opice bez toho, aby sme do seba dávali lieky? My vám povieme pár rád, ktoré vám určite pomôžu! Ako sa dostať z opice čo najrýchlejšie?

TOP tipy, ako sa zbaviť opice a nepríjemných následkov nadmernej konzumácie alkoholu:

1. Hydratujte svoje telo

Proti opici je skvelým pomocníkom v prvom rade voda. Voda pomáha organizmu v mnohých smeroch. Ideálne by bolo, keby ste na to mysleli už počas pitia alkoholu. Pri pití alkoholu totiž chodíte oveľa častejšie na záchod, a tým strácate vodu z tela. Pohár vody sa do seba snažte dostať aj večer pred spaním, aj keď to bežne nerobíte. Hydratujete tým telo a ráno sa nezobudíte dehydrovaný. 

2. Skúste bylinky

Ráno začnite s bylinkovým čajom a lyžičkou medu. Bylinky majú skutočne všestranné využitie. Vyskúšajte mätový čaj alebo zázvorový, ktorý vás doslova nakopne. Ak je to horšie, tak pomôže harmančekový na upokojenie žalúdka, ten patrí medzi skvelé bylinné čaje. Okrem toho je na podporu regenerácie pečene skvelý pestrec mariánsky.

Pozri aj: Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?

hydratácia tela

Zdroj: Shutterstock®

3. Zjedzte banán

Počas dehydratácie stráca telo nielen vodu, ale aj dôležitý draslík. Preto majte vždy po ruke potraviny s obsahom draslíka. Budete tak rýchlejšie fit. Sú nimi napríklad špenát či banány.

4. Zabezpečte telu rýchly cukor

Po prehýrenej noci vám chýba najmä cukor. Hladina cukru v tele je nízka, pretože počas spánku telo malo čo robiť so spracovaním alkoholu a bunky majú málo energie na správne fungovanie. Potrebujete jednoducho cukor, ktorý sa vstrebe postupne, ale zaúčinkuje rýchlo.

Skvelá je fruktóza. Skúste ovocný džús alebo jednoducho zjedzte trochu ovocia. Dokonalým zdrojom cukru je med, ktorý obsahuje práve fruktózu. Dobrý je však rozhodne aj spomínaný banán alebo iné ovocie.

Odporúčame: Hygge – užite si pohodlie domova

ovocie na opicu

Zdroj: Shutterstock®

5. Zabudnite na kávu a lieky na bolesť

Vstanete úplne bez energie a prvé, čo vám napadne, je káva. Áno, káva má v sebe kofeín, ktorý organizmus nakopne, no nie pri opici. Káva prehĺbi dehydratáciu tela, bolesť hlavy zhorší aj suchosť slizníc. 

Tabletky proti bolesti hlavy môžu byť taktiež krokom vedľa. Aspirín a protizápalové tabletky vám síce uľavia od bolesti svalov a najmä hlavy, no dráždia žalúdok, a to sa nemusí vyplatiť. Na druhú stranu však šumivý vyprošťovák môže byť tým správnym krokom, dobré sú aj šumivé multivitamíny, ktoré telu rýchlo doplnia stratené vitamíny a minerály.

Pozri aj: Vitamín A potrebujú naše oči aj kosti. Ako ho telu najlepšie doplniť?

šálka kávy na opicu

Zdroj: Shutterstock®

6. Doprajte telu kyslík

Otvorte si okno a nadýchajte sa čerstvého vzduchu. Kyslík pomáha vyháňať škodlivé toxíny z tela oveľa rýchlejšie. Najlepšie urobíte, ak sa vydáte aspoň na pár minút na mrazivú prechádzku. Uvidíte, ako sa rýchlo preberiete.

Šport je však v tomto stave hlúposť. Ak by ste sa aj dokázali dostať z postele, obliecť sa a ísť si zabehať, zbytočne zaťažíte telo. Nezabúdajte, že oslabená je aj vaša koordinácia a pozornosť. Z toho dôvodu sa neodporúča robiť také športy, pri ktorých by ste sa mohli zraniť. Samozrejme, všetko je len na vás a možno na vás funguje úplne niečo iné. 

7. Poriadne sa vyspite

Najlepšie, čo môžete urobiť, je poriadne sa z toho vyspať. Na druhý deň si radšej nič neplánujte. Práve spánok je podľa odborníkov na regeneráciu organizmu najlepší. Mali by ste si pospať tak dlho, ako to vaše telo potrebuje.

Je treba myslieť na to, že kvalita spánku je pre odbúravanie alkoholu telom oveľa nižšia, preto buďte v posteli toľko, koľko treba. Mnohým kvalitný spánok zabezpečí najrýchlejšie zbavenie sa opice. 

Článok aktualizovaný 1.1.2024

11 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

31.12.2017 00:32

Nikdy v živote som nemala opicu, ani netuším aké to je...myslím si, že človek dostal do daru niečo naviac od zvierat a preto by nemal skĺzavať na ich úroveň..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.12.2017 08:14

takúto situáciu by som nechcela zažiť, u mňa sú to na nejakej oslave za celý večer maximálne 2 poháre vína...no vidíte, práve včera, cestou domov z návštevy, v rádii hovorili na túto tému a práve to, že káva je prospešná, keď sa niečo takéto udeje...takže z toho vyplýva, netreba to prehnať a je po probléme...

Vaše meno:

Magda Kováčová

Magda Kováčová

31.12.2017 09:34

Dnešný deň je takmer jediný deň v roku, keď si z povinnosti vypijem pohár šampanského. A čo sa týka pitia ako takého, tak si myslím, že by mal každý človek vedieť, kedy sa už pitie môže obrátiť proti nemu. A je jedno, či je to muž alebo žena. Najsmutnejšie sú však prípady, keď sa ťažké "opice" prihodia mladistvým.

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

31.12.2017 13:32

opica nastastie nehrozi

Vaše meno:

Peter Maňák

Peter Maňák

31.12.2017 13:43

Vyskúšam niečo zo spomenutého, aj keď vyslovene nejaká veľká opica u mňa nehrozí :)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

31.12.2017 15:21

ale damy vsak lekari nam odporucaju kazdy den poharik cerveneho vinka kvalitneho.... tak podme do toho.. zacat novy rok takto.... samozrejme len jeden... inak to skonci spominanou opicou

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

31.12.2017 17:32

.. alebo vývar .. !!

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

01.01.2018 16:43

práve dnes riešim tento problém...:-D

Vaše meno:

Natália Homolová

Natália Homolová

01.01.2018 17:51

Super článok, super rady...

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

02.01.2018 08:44

Nemávam opicu, ale každá rada sa zíde, keď nie pre seba, tak poradiť blízkym :D :D :D

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.01.2018 23:08

Nikdy som to nezažila totižto nepijem

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE