Menopauza nie je žiadna pauza. Skúste oddialiť jej predčasný príchod!

Menopauza je niečo, o čom väčšina žien nerada hovorí. Je to skôr tabuizovaná téma v našej spoločnosti. Rovnako ako problémom s vráskami a močovým mechúrom, tak ani tomuto sa nevyhneme. Pre väčšinu žien to znamená, že po prekročení hranice 50 rokov prichádza obdobie menopauzy. Samozrejme je to len priemerný vek - k niektorým prichádza oveľa skôr.

 

Dôvodom, prečo sa môže menopauza dostaviť skôr, je predčasné zlyhanie vaječníkov, ktoré je sprevádzané návalmi tepla, problémami so spánkom či výkyvy nálad. Čo robiť, aby toto obdobie neprišlo skôr než má? Väčšinou je to vopred určené génmi, avšak existujú spôsoby, ktorými príchod predčasnej menopauzy môžete oddialiť. Tak sa poďme na ne pozrieť!

 

Odporúčame prečítať: Belšie zuby zachová aj správne zvolený druh čaju

 

Menopauza nie žiadna pauza. Skúste oddialiť jej predčasný príchod!

Zdroj: Shutterstock®

Cvičte, ale nepreháňajte to!

Vždy vás presviedčame o tom, že cvičenie je najlepšou voľbou na riešenie rôznych problémov. V tomto prípade to nebude inak. Cvičenie je naozaj jednou z aktivít, ktoré môžete vykonávať pre oddialenie menopauzy. Prečo? Pretože aktivita pomáha regulovať hormóny a udržiavať normálnu hladinu telesného tuku. Nikdy to však s cvičením nepreháňajte! Nadmerné cvičenie vytvára hormonálnu nerovnováhu, čo spôsobuje nepravidelné ovulovanie a pravdepodobne skoré hormonálne vyčerpanie.

 

Odporúčame prečítať: Chcete schudnúť? Doprajte si horúci relax!

Menopauza nie žiadna pauza. Skúste oddialiť jej predčasný príchod!

Zdroj: Shutterstock®

Skúste sa vyhnúť toxínom

Mohol by váš make-up, sprchovací krém, telové mlieko, fľaša na vodu, obed zohriaty v mikrovlnnej rúre spôsobiť vážne hormonálne zmeny? Nie je to nemožné! Vedci stále skúmajú prepojenie medzi týmito faktormi a menopauzou, no nevylučujú to. Zložky obsiahnuté v kozmetike, domácich prostriedkoch a nádobách obsahujú množstvo chemických látok, ktoré narúšajú schopnosť tela regulovať hormóny. Preto ich minimalizácia vám tiež môže dopomôcť oddialiť príchod menopauzy.

 

Odporúčame: Zdravé vylučovanie môže byť i viackrát za deň, tvrdia lekári

Menopauza nie žiadna pauza. Skúste oddialiť jej predčasný príchod!

Zdroj: Shutterstock®

Prehodnoťte svoj nápojový lístok

Alkohol pravdepodobne sám o sebe nevyvoláva predčasnú menopauzu, ale ak si ho doprajete vo veľkom množstve, už tam isté rizikové faktory sú. Avšak nielen alkohol, ale aj konzumácia kofeínu môže spôsobiť jej predčasný príchod. Táto kombinácia má vplyv na plodnosť, preto je rozumné dopriať si maximálne jednu šálku kávy denne a dva alkoholické nápoje týždenne.

 

Odporúčame prečítať: Babské triky v domácnosti, ktoré nefungujú!

Menopauza nie žiadna pauza. Skúste oddialiť jej predčasný príchod!

Zdroj: Shutterstock®

Udržujte si zdravú váhu

Nadváha je hlavnou príčinou nadmernej tvorby estrogénu u žien a podľa lekárov jeho veľké množstvo môže spôsobiť zlyhanie vaječníkov. Podobne to platí aj v prípade podváhy. V tomto prípade telo vypne všetky systémy nepotrebné pre život, a, mimochodom, je medzi nimi aj plodnosť. Čím väčší extrém v hmotnosti, tým väčšia pravdepodobnosť spustenia predčasnej menopauzy. Avšak vaša váha je to, čo dokáže ovplyvniť. Dôležité je mať kontrolu nad sebou a udržiavať si zdravú váhu. Cvičenie, zdravé stravovanie, dostatok spánku je to najlepšie, čo môžete pre seba a svoje hormóny urobiť.

 

Odporúčame prečítať: Zubné pasty - tieto druhy by ste mali poznať!

4 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

28.04.2017 07:29

prečítam kolegynke...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.04.2017 10:00

..liéétam v tom tiež...spieva sa aj v jednej piesni, prišla, prekvapila novými vecami,pocitmi, hormónmi... snažím sa ju zvládať - strava, cvičenie, oddychovanie, objavujem svoje dávnejšie koníčky, môžem, deti sú už z domu, viac sa venujeme s manželom jeden druhému...chcem čo najlepšie prežívať každý deň, som vďačná...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.04.2017 17:40

vyrovnaná a spokojná žena zvládne aj toto obdobie, viem, o čom hovorím

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

29.04.2017 12:24

Mám 43 r. , dúfam,že to oddialim .. !!! Rada cvičím ,aj si udržiavam váhu .. No nechám sa prekvapiť,kedy to príde..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE