Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

Mole sú typom hmyzu, ktorý sa veľmi podobá na motýle. Aj keď ich existuje niekoľko rôznych druhov, dnes sa budeme venovať potravinovým moliam.

 

Potravinové mole sa môžu zabývať v jedle, ktoré ste si priniesli z obchodu. Preto ak sa u vás nejaká objaví, môže to byť z dôvodu nesprávneho uskladnenia potravín v obchodoch.

 

Tieto potravinové mole si pochutnávajú hlavne na múke, kukurici, ryži, orechoch a semenách. Ak zbadáte vo svojej potravinovej skrinke mole, dôležité je zbaviť sa ich. A ak sa ich zbavíte, tak je dôležitá prevencia, aby ste zabránili ich návratu. Nemusíte vôbec siahať po pesticídoch alebo chemických prípravkoch dostupných v obchodoch. Dôležité je v prvom rade zbaviť sa všetkých potravín, ktoré sú napadnuté larvami. A teraz nasleduje prevencia. Vyskúšajte tieto účinné triky a produkty!

 

Zaujme ťa: Šatníkové mole: Ako sa zbaviť týchto požieračov oblečenia?

cédrové hoblinky

Zdroj: Shutterstock®

Cédrové drevo

Už v článku, ako sa zbaviť molí v šatníku sme vám ako jeden z tipov dali cédrové drevo. Rovnako funguje aj pri potravinových moliach. Vyberajte potravinové skrinky podľa toho, z akého dreva sú vyrobené. Najlepšie je samozrejme cédrové drevo, ktoré tieto mole odpudzuje. Poprípade môžete do potravinovej skrinky uložiť štiepky z cédrového dreva, ktoré majú rovnaký odpudzujúci účinok. 

Klinčeky

Zdroj: Shutterstock®

Klinčeky

Tie sú najlepším prírodným prostriedkom proti moliam. Nasypte zopár klinčekov do bavlneného vrecka a umiestnite ho do potravinovej skrinky. Ak chcete mať väčšiu istotu, že sa mole u vás opäť neusídlia, tak ich môžete aj jemne rozdrviť, aby uvoľnili viac štipľavej vône, ktorú potravinové mole neznášajú. Poprípade si môžete vytvoriť bylinkové vrecúško z rozmarínu, klinčekov, tymianu, mäty a ženšenu. 

 

Odporúčame: Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

Bobkové listy

Zdroj: Shutterstock®

Bobkové listy

Záhradné listy, ktoré sa využívajú najmä do polievok majú prenikavú vôňu, ktorú potravinové mole neznášajú. Tieto bobkové lístky môžete umiestniť do skrinky aj v prípade, že z nej chcete mole vyhnať, ale aj v prípade prevencie pred ich návratom. Rovnako aj tu platí, že ich môžete jemne rozdrviť a uvoľniť tak viac prenikavej vône. 

 

Zaujme ťa: Umelkyňa premieňa svoj afro účes na niečo úžasné!

Esenciálne oleje

Zdroj: Shutterstock®

Éterické oleje

Zmiešajte levanduľový olej, indický čerešňový olej a klinčekový olej a vytvorte tak roztok proti potravinovým moliam. Ponorte utierku alebo hubku do tejto zmesi a pretrite ňou potravinovú skrinku. Drevo v skrinke nasiakne vôňou z tejto zmesi, a tak si mole viac nebudú pochutnávať na vašich domácich bio orechoch alebo iných potravinách. 

Čerstvá škorica

Zdroj: Shutterstock®

Škoricový lusk

Ďalší silne aromatický produkt, ktorý vyženie mole z vašej domácnosti. Či už ide o šatníkové mole alebo potravinové mole, žiadne z nich nemajú radi silné aromatické vône. Umiestnite preto škoricový lusk do šatníka alebo do potravinovej skrinky. Vôňa ich odoženie a nebudú si viac pochutnávať na vašom jedle a iných veciach. 

 

Odporúčame: Vňate zo zeleniny: Ktoré z nich majú liečivé vlastnosti?

8 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

08.09.2017 08:19

už som natrhala a zavesila kytičky z mäty aj v kuchyni aj v šatníku

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

08.09.2017 08:36

pre mna aktuálna téma... už som vyhádzala všetko podozrivé a predsa som ešte včera objavila ďalšie.. pomáha len zlikvidovať všetky podozrivé potraviny.... a potom skúsim lusk škorice...

Vaše meno:

Katarína Kačuriková

Katarína Kačuriková

08.09.2017 14:34

Zlikvidovať ich je základom a tiež je potrebné potraviny, ako sú múky, ovsené vločky, cukor atď. mať uskladnené v nádobách, aby sa k ním mole nemohli prehrýzť. K tomu tieto prírodné triky a tieto potvorky nemajú šancu :D

Lucia Valková

Lucia Valková

08.09.2017 12:25

Ja používam tiež,preventívne.

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

08.09.2017 20:33

dobré rady :)

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.09.2017 00:13

Ďakujem za skvelé rady, použijem, vyskúšam...u nás je to ako boj s veternými mlynmi, všetky susedky s tým majú problém, máme totiž v susedstve pekáreň :/

Vaše meno:

janko komada

janko komada

03.10.2017 15:08

zaujímave rady priatelka dáva do šatníka levandulové vrecúška

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

13.11.2017 15:08

u nas levandula zabera... mam ju vsade povesanu...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

20.12.2017 19:17

Skvelá rada nad zlato

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE