TOP 7 dôvodov, prečo používať menštruačný kalíšok: Skutočne má toľko výhod?

Menštruačný kalíšok či pohárik ani zďaleka nie je žiadnou novinkou, no dalo by sa povedať, že práve v posledných rokoch sa o ňom hovorí stále častejšie a čoraz viac žien si túto hygienickú pomôcku nevie vynachváliť. Má totiž mnohé nepopierateľné benefity. Menštruačný kalíšok účinne zachytáva tekutiny počas menštruácie, je pohodlný na nosenie a zdravotne nezávadný. Jeho používaním sa neprodukuje žiaden zbytočný odpad, čiže nájde miesto nielen v každej eko kúpeľni. A výhod je ešte omnoho viac. Mnohé ženy však odrádza od používania kalíška jeho nie najľahšie zavádzanie. Pravdou však je, že to chce len prax, podobne ako pri zavádzaní tampónov. A aké sú teda hlavné výhody, pre ktoré sa oplatí uvažovať nad vyskúšaním menštruačného kalíška?

Jeho zloženie nie je zdraviu škodlivé

Ako sme spomenuli vyššie, menštruačné kalíšky sú zdravotne nezávadné. Sú vyrábané z lekárskeho silikónu, ktorý neobsahuje ftaláty, BPA ani ďalšie nežiaduce látky. Tieto hygienické pomôcky neobsahujú ani rozličné škodlivé bielidlá, absorpčné látky a iné chemikálie, ako je to často u bežných vložiek a tampónov. Napríklad klasické tampóny sú neraz bielené toxickým chlórom. Menštruačnú krv vsakujú a vytvárajú tak zázemie pre nežiaduce baktérie. Menštruačný kalíšok naopak tekutiny len odvádza a bezpečne uskladňuje.

Odporúčame: 7 tipov na netradičné raňajky: Skús začať deň úplne inak!

menštruačný kalíšok

Zdroj: Shutterstock®

Stačí ho meniť menej často

Obrovskou výhodou menštruačných kalíškov je to, že je ich potrebné meniť menej často. Zadržia oveľa viac tekutiny ako tampóny či vložky. Kalíšky v rôznych veľkostiach dokážu udržať okolo 15 až 30 ml tekutín. Možno ich zohnať v niekoľkých veľkostiach, menšie sú spravidla pre mladšie ženy, ktoré ešte nerodili, tie väčšie sú zase vhodnejšie pre ženy, ktoré už rodili. Hoci pohárik môžete meniť tak často, ako vám to bude pohodlné, verte, že sa naň môžete spoľahnúť pokojne 8 až 10 hodín, vydržať však môže až 12 hodín. Potreba vymeniť kalíšok, samozrejme, závisí aj od intenzity krvácania.

Ide o ekonomické riešenie

Netreba tiež zabúdať na to, že menštruačné kalíšky nám dokážu ušetriť neuveriteľné množstvo peňazí. Nebudeme to tu presne počítať, stačí si to len predstaviť. Koľko vložiek či tampónov mesačne potrebujeme pri jednej menštruácii? A koľko je to počas roka či dokonca niekoľkých rokov? Skrátka veľmi veľa. Menštruačný kalíšok potrebujeme v podstate len jeden. Predstavuje iba jednu trošku vyššiu investíciu. Cena sa pohybuje v priemere okolo 15 až 30 eur. Nielenže je ho možné používať opakovane počas jednej menštruácie, ale pri správnej údržbe môže byť jeho životnosť pokojne 5 až 10 rokov. Ak nezmení svoj tvar či farbu, nie je dôvod ho meniť. A používanie jednej jedinej hygienickej pomôcky počas celých tých rokov značí skutočne veľkú úsporu peňazí.

ekologická náhrada vložiek

Zdroj: Shutterstock®

Je ekologický

Menštruačné kalíšky sú nielen ekonomické, ale aj ekologické. Predstavujú spôsob, ako prejsť ženskými dňami zero waste, a teda bez tvorby veľkého množstva zbytočného odpadu. Používaním jednorazových hygienických pomôcok počas menštruácie dokáže žena vyprodukovať skutočne veľa odpadu. Za celý život sú to tisícky vložiek a tampónov, plus obaly, v ktorých sa predávajú. Menštruačný kalíšok tieto pomôcky skvelo nahradí a prispeje k šetreniu životného prostredia.

Dá sa použiť pri rôznych aktivitách

Možno sa to tak na prvý pohľad nezdá, no menštruačný kalíšok je na nosenie skutočne pohodlný. Ak je zavedený správne, nie je ho cítiť. Žena o ňom prakticky nevie a neobmedzuje ju počas najrozličnejších aktivít. Je vhodný počas spánku. Táto menštruačná pomôcka poskytuje dostatočnú ochranu počas celej noci, ale aj pri rozličných športových aktivitách. Dokonca je ho možné používať aj v bazéne. Pri kúpaní dokáže spoľahlivo oddeliť citlivé vnútorné prostredie pošvy od vonkajšieho prostredia a prispieť k ochrane pred baktériami a inými mikroorganizmami.

používanie menštruačného kalíška

Zdroj: Shutterstock®

Nemá negatívny vplyv na vaginálne prostredie

Menštruačné kalíšky majú hladký povrch, na ktorom sa nezachytávajú žiadne baktérie, taktiež sa z nich neuvoľňujú žiadne vlákna, častice či látky. Neabsorbujú žiadne kvapaliny, a tak nemajú negatívny vplyv na vaginálne pH a nedochádza pri ich používaní k zmenám prirodzeného vaginálneho prostredia. Nedochádza k vysušovaniu pošvovej sliznice a intímnych partií. Menštruačný kalíšok tiež oddeľuje menštruačnú krv od vzduchu, pôsobením ktorého by mohla začať páchnuť. Pri používaní kalíška je tak možné vyhnúť sa pachom, ktoré sa môžu objaviť pri použití vložiek alebo tampónov.

Znižuje riziko niektorých zdravotných problémov

Nahradením obyčajných tampónov a vložiek menštruačným pohárikom je možné dokonca znížiť riziko niektorých zdravotných problémov. Mnohé ženy si kalíšok pochvaľujú práve preto, lebo im pomohol znížiť výskyt častých zápalov močových ciest či rôznych infekcií. Túto menštruačnú pomôcku sa oplatí napríklad vyskúšať v prípade častého výskytu vaginálnych mykóz. Pri používaní menštruačného kalíška tiež nevzniká riziko syndrómu toxického šoku, ako je to pri používaní tampónov. Výskyt syndrómu toxického šoku v súvislosti s používaním pohárika je extrémne vzácny, kedže táto hygienická pomôcka krv neabsorbuje, nedráždi sliznicu a nemení vaginálne prostredie. Samozrejme, zabúdať netreba na hygienické používanie kalíška. Pred prvým použitím aj po skončení menštruácie je ho nevyhnutné vyvariť.

Pozri aj: Deväťsil lekársky: Akú liečivú silu skrýva? Budeš ohromená!

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.10.2020 06:58

Vďaka toľkým výhodám určite stojí za zváženie.

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

06.10.2020 20:01

Všade o tom čítam, ale zatiaľ ma to neláka.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

21.11.2020 21:11

Pomaličky začínam uvažovať nad tým, že vymením vložky za kalíšok po prečítaní všetkých tých pozitív. Len neviem kedy sa odhodlám :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE