Vynálezy, ktoré nám uľahčili život

Spoznajte dva objavy, bez ktorých by sme nezažívali dnešný komfort. Krásne vyfúkané vlasy máme vďaka nemeckému vynálezu, elektrickému fénu a mäso už nemusíme uskladňovať ani pivnici, ani v jame v zemi, ako to bolo v minulosti, ale v nastaviteľnom kúsku luxusu menom chladnička. 

Objem vlasov s prvým fénom

 

Počiatky sušiča vlasov sa datuje do roku 1900. Práve v tomto roku predstavila nemecká spoločnosť AEG svoj originálny vynález- elektrický fén. Prvé modely boli vyrobené z ocele a hliníku. Keďže boli priťažké, neumožňovali ľuďom jednoduché a rýchle používanie. 

Zlom nastal v roku 1950, kedy sa sušiče vlasov začali vyrábať z plastu. Boli oveľa menšie a ľahšie, čím boli praktickejšie. Dnes sú fény najbežnejším pomocníkom každej ženy. Vlasy nielen sušia, ale taktiež zväčšujú objem a pomocou nadstavcov vlasy uhladzujú a tvarujú.

 

Relaxujte s: Jedinečná dovolenka so surf tripom

tmavovláska

Zdroj: Shutterstock®

Jama vs. chladnička

 

Ešte pred vynájdením chladničky slúžili ľuďom na uskladnenie potravín jamy v zemi. V roku 1802 skonštruoval prvú chladničku Američan Oliver Evans. Na jeho technologických základoch pokračoval Jacob Perkins, ktorý na chladiaci systém využil éter.

 

žena v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Do 30 rokov 20. storočia sa používali v chladničkách jedovaté látky ako amoniak a oxid siričitý, čo viedlo k viacerým otravám a úmrtiam. Americká spoločnosť  General Motors Corporation poverila svojho zamestnanca, vynálezcu Thomasa Midgeya, aby do chladničiek vyrobil bezpečné chladivo. Ten v roku 1930 predstavil novinárom a širokej verejnosti svoj jedinečný objav- netoxickú látku freón. 

Hoci sa táto látka v minulosti ujala a využívala sa aj do hasiacich prístrojov, dnes je známym faktom, že práve freón zapríčiňuje úbytok ozónovej vrstvy, v dôsledku čoho preniká na zem škodlivé UV žiarenie, ktoré spôsobuje rakovinu kože. 

 

Odporúčame prečítať: Strašiak žien, syndróm toxického šoku

2 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

23.07.2015 19:00

Skvelý článok ani som netušila že je fén a chladnička taká stará

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.05.2016 20:43

su to vyborne vynalezy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE