Ako zahnať jarnú únavu?

Chcete sa cítiť dobre aj počas jarných dní? Máte problémy s jarnou únavou, alebo chcete urobiť niečo pre seba, svoje zdravie? Tak sa nechajte inšpirovať ajurvédou. Určite ste o nej už počuli, vznikla v Indii pred 5000 rokmi. Aj vy ju môžete aplikovať aspoň v malej miere vo vašom každodennom živote.

Odporúčame: Ako pripraviť nové zemiaky? 3 skvelé recepty, ktoré musíš vyskúšať

relax

Zdroj: Shutterstock®

Čas pre seba

Doprajte si denne aspoň pol hodinu až hodinu pre seba. Či už budete meditovať, cvičiť, alebo si užívať pokoj, je na vás. Najlepšie je takto stráviť čas medzi šiestou a desiatou hodinou ráno alebo večer, kedy sa telo regeneruje.

Teplá voda

Na vyplavenie toxínov sa odporúča piť teplá prevarená voda. Mali by ste ju variť 5 minút. Aspoň jeden pohár vypite hneď nalačno a zvyšok vody pite počas dňa. Ak si do vody pridáte šťavu z citróna, očistu tela ešte viac podporíte.

teplé raňajky

Zdroj: Shutterstock®

Teplé raňajky

Ráno je trávenie pomalšie, preto si doprajte ľahké a teplé raňajky. Skúste napr. podusiť jablko so škoricou a klinčekom, alebo povarte cereálie vo vode či mlieku. Pridajte si ovocie či iné pochutiny a zdravé raňajky sú na svete. Rozhodne sa vyhýbajte studeným raňajkám ako jogurt či iné potraviny z chladničky.

Pozri aj: RECEPT: Morčacie prsia na bylinkovom masle s koreňovou zeleninou

zdravý obed

Zdroj: Shutterstock®

Užite si obed

Najviac sa najedzte na obed, kedy telo najviac spaľuje. Vtedy si môžete dopriať ovocie, zeleninu, mäso. No pozor, jedzte len toľko, koľko sa vám zmestí do dlaní. To je mierka, ktorou by ste sa mal každý riadiť. Treba počúvať žalúdok, nie mlsný jazyk. Na večeru už voľte opäť niečo ľahké, napr. zeleninovú polievku, dusenú zeleninu či rybu.

Nepite počas jedenia

Polhodinu pred jedlom si dajte pohár vlažnej alebo teplej vody. Tak pripravíte svoje trávenie. Počas jedenia sa vyhnite pitiu tekutín, prípadne obmedzte pitie vody na pár dúškov. Napiť sa odporúča až pol hodinu po jedle. Pitie vody počas jedenia hasí tráviaci oheň, ktorý umožňuje dobré trávenie.

masáž

Zdroj: Shutterstock®

Večerná masáž

Pred spánkom si zohrejte mlieko, pridajte lyžičku medu a trochu šafranu a kardamonu. Počas pitia si jemne masírujte chodidlá sezamovým olejom. Vypusťte všetko z hlavy a sústreďte sa pri masáži na svoje chodidlá. Ideálne je, keď vám túto masáž urobí partner. Spravte si z toho večerný rituál.

Pozri aj: Pozor na otravu potravinami! Ako rozpoznať prejavy botulizmu včas?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE