Martin Minárech: Základom vysnívanej postavy je pravidelný pohyb

Aj vy ste si dali predsavzatie, že so svojou váhou či postavou konečne niečo urobíte? Dôležité je začať a vydržať. Iba tak môžeme mať cieľ na dosah. Aké sú najčastejšie chyby v chudnutí, ktorých sa dopúšťame a ktoré výživové doplnky nám môžu pomôcť na ceste za vysnívanou postavou? Porozprávali sme sa o tom s odborníkom na výživu Martinom Minárechom, ktorý sa venuje nielen trénerstvu, ale aj fyzioterapii.

Aký je prvý krok na ceste k úspešnému chudnutiu? Čo by ste ako prvé odporúčali žene/mužovi, ak sa rozhodne urobiť niečo so svojou váhou?

Na začiatku je dobré určiť si cieľ a kroky k jeho dosiahnutiu. K úspešnému chudnutiu patrí pohybová aktivita. Je vhodné zvoliť si takú, ktorú dokážeme pravidelne vykonávať a hlavne nás bude aj baviť. Každý, kto túži zredukovať tukovú hmotu a zlepšiť svoju postavu, by najradšej počul: ,,Daj si tabletku a všetko je vybavené“. Bez pohybovej aktivity to však nepôjde. Po zvolení pohybovej aktivity viem nastaviť pravidelný tréning. K nemu ešte potrebujeme príjem dobrých kalórií. Základ nášho jedálnička totiž najčastejšie tvoria zlé kalórie. Pohyb, vhodné stravovanie a celkovo nový životný štýl musíme transformovať do návykov. To je naša priorita. Iba tak budeme vedieť plniť ciele.

Martin Minárech a klienti

Zdroj: Kompava

Čo by sme pri chudnutí naopak nemali robiť? Aké sú najväčšie chyby, ktorých sa pri chudnutí najčastejšie dopúšťame?

Najväčšia chyba je, že ľudia si na začiatku všetko výborne naplánujú. Plynutím času však začnú poľavovať v niektorých segmentoch (napríklad v zlom stravovaní). Často nám k tomu pomôžu faktory, ktoré sú okolo nás a nevieme ich ovplyvniť. Veľa práce, starostlivosť o deti a rôzne iné starosti dokážu dôkladne zničiť plán „peknej postavy“.

Pri chudnutí sa často skloňuje slovo ,,jojo efekt“. Čo by sme mali robiť, aby sme sa mu úspešne vyvarovali?

Jojo efekt je postrachom všetkých ľudí, ktorí schudli alebo plánujú zmeniť svoju postavu k lepšiemu. Najdôležitejšie je držať sa plánu a neurýchľovať proces. Je potrebné si uvedomiť, že skratky neexistujú. V opačnom prípade sa váha vďaka jojo efektu opäť naberie. Dosiahnutie  vytúženej postavy nie je prechádzka ružovou záhradou. Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že budeme musieť veľa obetovať. Najdôležitejšie je vedieť sa prispôsobiť a vydržať.

Martin Minárech s klientom

Zdroj: Kompava

Je proces chudnutia založený iba na zdravej strave, ovocí a zelenine, alebo môžeme občas aj ,,zhrešiť“? Ak áno, čo je najvhodnejšie?

Keď budeme rozdeľovať stravu na dobrú a zlú, každý sa bude vyhýbať jednoznačne tej zlej. Čím viac sa budeme snažiť odstraňovať z nášho jedálnička to, čo máme radi, tým viac na to bude náš mozog myslieť a chcieť to. Príjem živín musí byť nastavený tak, aby sme mohli jesť takmer všetko. Dôležité je vedieť koľko zjesť môžem. Väčšina ľudí je navyknutá najesť sa doplna a nie do sýta. Stačí, ak budeme vedieť prispôsobiť porcie jedla. Príliš veľkými porciami jedla môžeme ročne nabrať aj 10 kíl tukovej hmoty.

Je vhodné v procese chudnutia rátať kalórie?

Rátanie kalórií všeobecne ľudia neobľubujú. Dnes už existujú šikovné aplikácie na chudnutie, ktoré nám s tým vedia pomôcť. Tým, ktorí takéto vymoženosti neobľubujú, stačí vysvetliť rozdiel medzi dobrými a zlými kalóriami. Zjesť zlé kalórie je veľmi ľahké, no spáliť ich je riadna makačka.

Aký máte názor na ,,krabičkové“ diéty? Sú naozaj účinné?

Krabičkové diéty sú výborná voľba pre ľudí, ktorí majú problém s pravidelným stravovaním. Vedia naučiť ľudí jesť pravidelne a hlavne zdravé a telu prospešné jedlo. Po ukončení tejto diéty je však dôležité znova nenabehnúť na zlý typ stravovania. Preto by aj krabičkové diéty mali byť prispôsobené na mieru každého človeka.

Minárech Kompava

Zdroj: Kompava

Je vhodné podporiť proces chudnutia proteínmi a výživovými doplnkami, ktoré tuky spaľujú či naväzujú?

Existujú účinné látky, ktoré nám dokážu ovplyvniť metabolizmus celkovo. Nás však hlavne zaujíma metabolizmus tukov. Najznámejší a najviac používaný je L- Karnitín, ktorý dokáže priaznivo ovplyvniť metabolizmus tukov. Dodáva organizmu energiu a jeho hlavným palivom je tuk.
L-Karnitín bol definovaný ako „srdcový vitamín,“ pretože dodáva energiu srdcovému svalu.

Ak potrebujete zvoliť ,,silnejší kaliber,“ tak jednoznačne odporúčam výživový doplnok Thermofit od spoločnosti Kompava. Obsahuje vysoko účinné lipotropné (tuky spaľujúce) látky, ktoré majú silný vplyv na metabolizmus tukov a stimulačný účinok. Silu tohto produktu budete cítiť pri každom tréningu. Ak už sme v diétnom režime alebo si myslíme, že sa zdravo stravujeme, je potrebné dať pozor na to, že každé jedlo obsahuje takzvané skryté tuky. Na ich elimináciu je vhodné použiť výživový doplnok Fit Chitosferín. Jeden gram látky (cca dve kapsule) dokáže naviazať až 17 gramov skrytých tukov. Hlavne treba vedieť, že Fit Chitosferín viaže tuk z potravy, ktorú sme zjedli a nie z našich tukových zásob. Veľa športovcov a nešportovcov si s ním takto eliminujú diétne chyby. Proteíny nám tuky spaľovať nebudú, ale pomôžu dodať do organizmu kvalitné kalórie, ktoré potrebujeme v našom jedálnom lístku.

Odporúčame: Cyklovanie kalórií ako účinná diéta: Viete, o čo ide?

Produkty Kompava

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

V portfóliu slovenskej spoločnosti Kompava nájdeme okrem iných výživových doplnkov aj doplnky zamerané na chudnutie. Ktorý z nich najčastejšie odporúčate vašim klientom?

Za mňa odporúčam produkt Thermofit, ktorý sa výborne kombinuje s L-Karnitínom a proteínovými produktmi.

Proteínový nápoj BodyFit 40 % je určený okrem chudnutia aj pre ženy, ktoré majú pocit hladu. Ako často a kedy je vhodné takýto proteín užívať?

Celkovo záleží na našom celodennom kalorickom príjme. BodyFit je výborná alternatíva raňajok alebo večere. Je vhodný aj vtedy, keď nestíhame niektoré jedlo dňa. Máme veľa klientok, ktoré s ním začínajú deň vo forme ranného šejku alebo vo forme smoothie.

Kompava produkty

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Odporúčate svojim klientom kombinovanie viacerých výživových doplnkov od Kompavy pre zvýšenie efektu? Napríklad spaľovač tukov ThermoFit s viazačom tukov Fit Chitosferínom?

Produkty sa môžu kombinovať. Vplyv na užívanie má veľa faktorov ako napríklad počet, intenzita či pravidelnosť tréningov. Základné pravidlo je vyťažiť z minima maximum. Ak máme naozaj kvalitnú pohybovú aktivitu založenú na pravidelnosti, kombinácie týchto doplnkov nám dokážu pomôcť.

Viac informácií o výživových doplnkoch na podporu chudnutia a iných doplnkov značky Kompava nájdete na www.kompava.sk

3 komentárov
Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

06.04.2021 13:38

Diéty všelijaké, výsledok sa dostavil,ale len dočasne. Všetko sa vrátilo naspäť

Vaše meno:

Lucia Straková

Lucia Straková

21.04.2022 15:57

presne tak, žiadne rýchle diéty, ale dôležitý je pravidelný pohyb ... ja som sa po kúpe kolobežky zamilovala do tohto efektívneho kardia :)

Vaše meno:

Sandra Kozumplikova

Sandra Kozumplikova

25.04.2022 09:46

ja na diéty moc neverím, radšej si zašportujem - bicykel alebo kolobežka sú pre mňa ideálnym kardiom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE