Sushi je už stálicou v slovenskej gastronómii nejaký ten piatok a stalo sa tak veľmi obľúbeným jedlom mnohých z nás. Chuť je však jedno, nutričná hodnota zasa niečo úplne iné. Natíska sa teda otázka či je sushi zdravé. Čo na túto problematiku hovoria odborníci? Tvrdia, že odpoveď nie je taká jednoznačná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Prišlo z Japonska
Vedeli ste, že Japonci sú na absolútnom čele rebríčka v dlhovekosti? V priemere sa dožívajú viac ako 84 rokov a práve ich dlhý život je často spájaný s tým, čo jedia. A ako dobre vieme, sushi pochádza práve z krajiny vychádzajúceho slnka.
Dá sa však konzumácia sushi spájať s dlhovekosťou? Odborníci tvrdia, že dlhovekosť sa len konzumácii sushi rozhodne pripísať nedá. Dlhý život Japoncov má na svedomí vedenie zdravého životného štýlu vo všeobecnosti. Sú totiž známi tým, že jedia veľa rýb (nielen v sushi), zeleniny, nestresujú sa a veľa odpočívajú.
Inšpiruj sa: Jarné liečivé bylinky: Zdravie z lesa a lúk, ktoré sa oplatí nazbierať
Názor odborníka
Sushi, ako také, vám teda vysoký vek nezaručí. Dá sa však vôbec konzumovať na dennom poriadku, pretože sa považuje za naozaj zdravé jedlo? Ak za najlepšie sushi považujete maki, čo je octová ryža obalená v riase s trochou ryby či zeleniny v strede, s ich konzumáciou buďte opatrní.
Odborník totiž za najzdravšie sushi považuje pravý opak, a teda druhy, v ktorých je čo najmenšie (ideálne žiadne) množstvo ryže, doplnené o dobrý japonský šalátik z rias či fazuľky edamame. Najzdravším druhom sushi sa teda stáva sashimi (surová ryba bez ryže) alebo nigiri, čo je veľký kus surovej ryby uložený na tenkej vrstve ryže.
Odporúčame: Kúpeľňa ako z katalógu – pri prerábke vsaď na nadčasový mramor
Pozor na omáčku
Ak si však maki v žiadnom prípade neodpustíte, voľte maki s viacerými druhmi ryby a zeleniny, kde sa prirodzene nachádza aj menej ryže. Aj keď sú druhy sushi s japonskou majonézou lákavé, nejde o najzdravší typ. Radšej si doprajte ako toping tie so sezamovými semienkami na povrchu. Výbornou alternatívou je ako posýpka aj kaviár.
Ku každému sushi neodmysliteľne patrí aj sójová omáčka s wasabi a nakladaný zázvor. Nuž, asi vás sklameme. Práve sójovú omáčku by ste mali pri konzumácii sushi vynechať. Obsahuje totiž príliš veľa sodíka, ktorý je pre ľudský organizmus vo vysokých dávkach škodlivý. Ak sa predsa len sójovky vzdať nemienite, zadovážte si alternatívu s nízkym obsahom sodíka. Wasabi a zázvor si však môžete vychutnať naplno v ľubovoľných dávkach.