Mysli na starobu! Toto sú top potraviny pre tvoj mozog

Jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele je mozog, ktorý riadi celú činnosť tela. Chcete pohnúť prstami na rukách, zariadi to mozog. Chcete zdvihnúť nohu pri cvičení, mozog je k vaším službám. Chcete si zapamätať dôležitý moment, opäť mozog...

 

Mozog je nepochybne dôležitý orgán a nikto ani náhodou nechce, aby prišlo k jeho poškodeniu. Keď vynecháme poškodenia mozgu, ktoré sa udejú pri nehodách, dostaneme sa k trvalým poškodeniam mozgu, ktoré si môžeme privodiť aj  tým, čo konzumujeme, respektíve nekonzumujeme.

 

Potom sa v starobe potýkame s demenciou, Alzheimerom, Parkinsonom a inými nepríjemnými ochoreniami. Aké potraviny potrebuje náš mozog, aby správne fungoval aj v starobe?

 

Zaujme ťa: Mandarínkový ocot: Vďaka jeho účinkom nedáš naň dopustiť!

zdravé potraviny pre mozog

Zdroj: Shutterstock®

Pestrá strava

Keď nám maminky v detstve hovorili, že strava má byť pestrá, mali pravdu a môžeme to brať aj doslovne. Tak napríklad farebná zelenina a ovocie, ako lesné plody, zelené listy, repa či paprika, sú vynikajúcim príkladom pestrej stravy pohatej na karotenoidy, antokyany a antioxidanty.

 

Spoločne ochraňujú mozgové bunky pred poškodením na rozdiel od toho, keď sa stravujeme zle a fajčíme. Presne takúto stravu by sme teda mali zaradiť do jedálnička, aby náš mozog fungoval čo najlepšie.

pestrá strava pre mozog

Zdroj: Shutterstock®

Ryby, čokoláda a celozrnné výrobky

Asi nikoho z nás neprekvapí, že mozgu lichotia ryby bohaté na Omega 3 mastné kyseliny. Najviac ich nájdete v lososovi, makrelách, sardinkách či v pstruhovi, no vyskytujú sa aj vo vlašských orechoch, chia, ľanových a konopných semienkach.

zdravé tuky chránia mozog

Zdroj: Shutterstock®

Počas života je dôležité, aby vám mozgové bunky viac pribúdali, ako ubúdali. Preto je dobré, aby boli chránené mozgové kmeňové bunky, ktoré produkujú nové mozgové bunky. Takúto úžasnú silu má napríklad kvalitné kakao a s ním aj čokoláda s vysokým obsahom kakaa. Obsahuje flavonoly, ktoré pozitívne ovplyvňujú náladu a pamäť.

 

Inšpiruj sa: Ako správne používať riasenku a mať riasy ako od profíka?

kvalitná čokoláda pomáha mozgu

Zdroj: Shutterstock®

Palivom pre mozog sú jednoznačne sacharidy, z ktorých si berie glukózu. Nikto však nepovedal, že aj sacharidy nemôžu byť zdravé a opäť končíme pri celozrnných výrobkoch. Takže kvalitné celozrnné výrobky bohaté na vlákninu udržujú zdravú hladinu cukru v krvi, čo pomáha proti poruchám sústredenia sa.

 

Pozri aj: Už žiadny bordel! Vyskúšaj naše rady, ako si udržať poriadok v skrini

celozrnné výrobky pomôžu mozgu

Zdroj: Shutterstock®

7 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

04.02.2018 14:06

S čokoládou problém nemám,s rybami je to horšie..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.02.2018 17:18

pestrá strava je vždy základom

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.02.2018 19:28

Presne podľa môjho gusta.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.02.2018 20:10

na budúcnosť myslím a preto aj často konzumujem spomínané potraviny

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.02.2018 21:05

všetky,tu vymenované potraviny konzumujem a som rada,že sem patrí aj moja obľúbená čokoláda...práve si z nej odlamujem(aj ked večer by som už nemala) :-)

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

03.03.2018 18:10

z každeho rožka troška treba papať

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.06.2018 21:18

Čokoládu nemám rada no ostatné áno

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE