Zázrak menom avokádo

Zelené, chutné a zdravé. Táto charakteristika patrí avokádu. Tento typ tropického ovocia často nazývajú aj ako „prírodné maslo“.

 

Dodnes nie je známe, kto toto pomenovanie vymyslel. Je však jasné, čo ho k tomu viedlo. Avokádo je totiž krémové, obohatené o zdravé tuky a ľahko roztierateľné.

 

V najväčšom zastúpení nájdete v avokáde kyselinu olejovú. Sú to mononenasýtené tuky, ktoré majú jednu dvojitú väzbu na molekule. Kyselina olejová pomáha vstrebávať vitamíny A, D, E a K, ktoré sú rozpustné v tukoch. Taktiež sa preukázalo, že mononenasýtené tuky pomáhajú proti zápalu, znižujú LDL cholesterolu („zlý“ typ), a dokonca, znižujú riziko niektorých typov rakoviny.

 

Odporúčame prečítať: Astro Vianoce pre zemské znamenia (BÝK, PANNA, KOZOROŽEC)

 

 

Avokádo

Zdroj: Shutterstock®

Podľa Mayo Clinic je avokádo dobrým zdrojom luteínu, karotenoidu, zeleného ovocia a zeleniny. Luteín je antioxidant, ktorý je známy tým, že prispieva k podpore dobrého zraku. Pomáha tiež k zníženiu katarakty a degenerácie makuly – dve bežné ochorenia očí.

 

Avokádo má veľký obsah draslíka a živiny, ktoré znižujú potencionálne účinky sodíka v tele. Okrem zníženia príjmu solí, čo je dôležité najmä pre tých, ktorí majú vysoký krvný tlak, treba si dopriať dennú dávku avokáda. Konzumovanie avokáda a potravín, ktoré sú bohaté na draslík, môže mať blahodarne účinky. Pomôžu krvnému tlaku a prospievajú i srdcu.

 

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Avokádo

Zdroj: Shutterstock®

Kyselina listová, ktorá obsahuje avokádo, je dôležitá najmä pre ženy v priebehu tehotenstva z hľadiska vývinu plodu. Ďalej pomáha zabrániť možným rizikám v priebehu prvých mesiacov tehotenstva.

 

Avokádo je zdrojom vitamínu K, ktorý napomáha zrážaniu krvi. Vitamín K taktiež pomáha zlepšiť hustotu kostí, tým, že spolupracuje s vápnikom.

 

Odporúčame prečítať: Pevné bruško - žiadny sen, ale realita

Avokádo

Zdroj: Shutterstock®

Ale pozor! Predtým, ako sa vyberiete na trh alebo do obchodu zaobstarať si avokádo, je potrebné vedieť, že ten, kto trpí alergiou na latex, by sa mu mal vyhnúť. Najmä kvôli reakcii medzi proteínmi, ktoré sa v latexe nachádzajú, a bielkovín niektorých druhov ovocia a zeleniny.

 

Odporúčame prečítať: Máte na perách herpes? Čomu sa treba vyvarovať?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Anna Kristova

Anna Kristova

06.12.2015 18:24

Mám rada avokádo aj do smothie,je to veľmi zdravé.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE