Je čokoláda skutočne zdravá?Vedecké štúdie dokazujú, že tmavá čokoláda je dobrá nielen na vyliečenie zlomeného srdca.
Horká čokoláda nad 70 % je pre nás v skutočnosti dobrá. Tajomstvom jej sily je kakao, ktoré je, okrem iného, aj zdrojom nezabudnuteľnej chute.
Ak sa naučíme rozoznať tú správnu čokoládu, nemusíme mať pri jej konzumácii výčitky svedomia. Poďte sa spolu s nami pozrieť na niekoľko dôvodov, prečo si ju v rozumnom množstve neodopierať.
Odporúčame prečítať: Koláč bez múky? Vyskúšajte lahodný mrkvovo-makový dezert
Prečo je dobré jesť čokoládu?
Tmavá čokoláda má vyššiu koncentráciu antioxidantov, nižšie množstvo pridaného cukru a nezdravých tukov, než ostatné druhy čokolády. Produkty zo surového kakaa sú bohatým zdrojom betakaroténu, železa, bielkovín, omega 3 kyselín, vápniku, zinku, železa, medi, draslíku, síry, vitamínov skupiny B a horčíka. Ale aj tak nezabúdajme, že by sme to s jej konzumáciou nemali preháňať. Keď si ju chceme dopriať a zároveň zdravo využiť jej benefity, nemali by sme zjesť viacej ako 20 gramov čokolády denne.
Odporúčame prečítať: Domáce recepty: Ako si vyrobiť kvalitné kokosové mlieko
Je dobrá pre srdce, zlepšuje cirkuláciu krvi, znižuje krvný tlak
Tmavá čokoláda pomáha obnoviť pružnosť tepien, znižuje krvný tlak a hladinu ,,zlého" cholesterolu v krvi. Zároveň obsahuje vysoké množstvo horčíka, ktorý pomáha pri správnom fungovaní srdca. Ak si dáme každý týždeň niekoľko tabličiek tmavej a kvalitnej čokolády, môžeme znížiť pravdepodobnosť srdcových ochorení až o 30%.
Pomáha proti starnutiu
70%-ná čokoláda obsahuje v 50 gramoch toľko antioxidantov, ako dve šálky zeleného čaju. Antioxidanty sú pre naše telo prínosom, pretože chránia pokožku, oči, mozog a aj ďalšie orgány pred starnutím.
Odporúčame prečítať: Lahodný banánovo-kokosový cheesecake
Je bohatá na minerály a antioxidanty
Kakaový prášok má obzvlášť vysoký obsah diétnej vlákniny, železa, mangánu, horčíka, fosforu, draslíka, selénu a zinku. Naopak, neobsahuje ,,zlý" cholesterol. Čisté kakao je jedným z najsilnejších antioxidantov na našej planéte, ktorý z tela pomáha odstrániť škodlivé látky.
Môže pomôcť pri prevencii proti diabetes
Čokoláda podporuje v ľudskom tele tvorbu inzulínu. Je to však možný spôsob prevencie, nie liečby!
Odporúčame prečítať: Domáce beauty recepty: Upokojujúci levanduľovo-kamilkový kúpeľ
Má dobrý vplyv na pokožku
Kakaový prášok je obľúbenou súčasťou kozmetických prípravkov z dôvodu vysokého podielu antioxidantov a minerálov, ktoré pomáhajú pleť prečisťovať a vyživovať. Kofeín zase podporuje jej dobré prekrvenie. Vedeli ste o tom, že dostatočný prísun kakaa funguje aj ako prirodzená ochrana proti škodlivému slnečnému žiareniu? Potvrdili to štúdie, podľa ktorých je dobré konzumovať kvalitnú, tmavú čokoládu približne 3 mesiace pred dovolenkou.
Stimuluje mozog
Surové kakao podporuje zvyšovanie hladiny kyseliny arachidonovej, ktorá sa tvorí v mozgu a zlepšuje komunikáciu medzi nervovými bunkami.
Odporúčame prečítať: Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov
Pomáha nám cítiť sa lepšie
Nielen jej chuť nás dokáže nabiť energiou. Vďaka obsiahnutému vysokému množstvu niacínu je spoľahlivým bojovníkom proti stresu, zmierňuje pocity úzkosti a zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu, takže sa po jej konzumácii cítime lepšie a šťastnejšie. Zaujímavosťou je, že podľa zistení vie dokonca aj vôňa čokolády dopomôcť k duševnému uvoľneniu a relaxácii, čoho je dôkazom vzrastajúca obľuba rôznych čokoládových kúr.
Má blahodarný účinok na imunitný systém
Konzumácia kakaových výrobkov povzbudzuje v slinách tvorbu imunoglobulínu A, čím pomáha zvyšovať našu odolnosť voči chorobám.
Odporúčame prečítať: Beauty recepty: Domáce bylinkové kúry pre všetky typy pleti
Na čo si dávať pozor
Je dôležité vyhýbať sa jedeniu obyčajnej, masovo produkovanej čokoláde. Vďaka pridanému cukru a aditívam prispieva k vzniku veľkého množstva prázdnych kalórií a podporuje psychickú závislosť. Vždy by sme si mali zvoliť kvalitnú, tmavú čokoládu s obsahom kakaa vyšším ako 70%. Samozrejme, je dôležité to nepreháňať s množstvom, ktoré skonzumujeme. Nemali by sme prekročiť dennú dávku 20 gramov. Vtedy si budeme môcť aj pomaškrtiť, a zároveň pre svoje telo urobíme aj niečo dobré.
Čokoládu si nemusíte len kupovať, kľudne si môžete vyskúšať túto dobrotu vyrobiť doma sami. V článku na budúci týždeň si ukážeme postup, ako si doma vyrobiť pravú horkú raw čokoládu.
Odporúčame prečítať: Lahodné recepty na chia puding, ktoré uspokoja vaše chuťové bunky
thinkstockphotos.com