Anémia alebo chudokrvnosť patrí celosvetovo k najčastejším ochoreniam. Postihuje skoro tretinu z celej populácie. Zjednodušene to znamená nedostatok červených krviniek a krvného farbiva.
Dobrou správou je, že anémia spôsobená nedostatkom železa sa môže zlepšiť aj pomocou správnej stravy. My vám prezradíme ako!
Príčiny anémie
Môže mať celý rad príčin. Môže to byť úrazom a následnou stratou krvi. Anémia môže byť vrodená, spôsobená nedostatkom vitamínu B12, nedostatkom kyseliny listovej, ale taktiež napríklad ochorením ľadvín s poruchou látky nazývanej erytropoetin, chorobou štítnej žľazy alebo pečene. Jednou z možných príčin je taktiež onkologické ochorenie a jeho následná liečba.
Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) hovoríme o anémii vtedy, keď hladina hemoglobínu v krvi klesne pod 140 g/l u mužov a pod 120 g/l u žien.
Prejavy anémie
- vyčerpanie alebo extrémna únava aj pri malej fyzickej záťaži
- pocit nedostatku dychu
- slabosť
- pri vyššom stupni anémie bolesti hlavy
- zvonenie v ušiach
- závraty
- nespavosť a porucha sústredenia
- bledosť (bledá pokožka, očné spojivky, ďasná, nechtové lôžka)
- afty v ústach
- znížená citlivosť a brnenie v nohách a lýtkach
- chudnutie
Prečítajte si: Stal sa vám úraz? Povieme vám, ako urýchliť hojenie!
Kto je najviac ohrozený?
Rizikovou skupinou sú najmä dojčatá, adolescenti, dospievajúce dievčatá a ženy. Anémia je často príznakom iného ochorenia. Zriedkavejšie sa anémia zjavuje v dôsledku nedostatku vitamínu B12 alebo kyseliny listovej (vitamín B9), ako sme už spomínali. K anémii môže viesť často aj neodborné vegetariánske stravovanie. Vegetariáni sa totiž vzdávajú mäsa, v ktorom je železo. Často ho však zabúdajú nahradiť inými potravinami, aby obstarali dostatok železa pre svoj organizmus.
Zaujme vás: Dávkovanie produktov - Aké je ideálne množstvo na jedno použitie? Takto
Železo v strave
Orechy a semená - Napríklad sezam, slnečnicové a tekvicové semená, skoro všetky druhy orechov. Výborné sú najmä pistácie, mandle a para orechy. Stačí ich denne za hrsť.
Zelenina - Napríklad paradajky, červená kapusta, brokolica, petržlenová vňať, špenát, cibuľa, pór a mnohé iné.
Celozrnné potraviny - Celozrnné výrobky a výrobky zo sójovej múky, cereálne výrobky, lúpané proso, ovsené vločky, strukoviny, pololúpaná alebo nelúpaná ryža.
Ovocie - Jahody a marhule sú považované za vynikajúce pri regenerácii hemoglobínu (čerstvé alebo aj sušené). Ďalej sušené slivky, jablká, pomaranče a ostružiny.
Mäso - V živočíšnych produktoch je vyšší obsah železa a vstrebateľnosť z mäsa je omnoho vyššia ako zo zeleniny. Hovädzie mäso, ryby, jahňacie mäso, teľacia pečeň a divina.
Čaje - Žihľavový a šípkový čaj sú bohatým zdrojom železa pre váš organizmus. Juhoamerický čaj lapacho alebo roibos (jeden z nich vypite každý deň aspoň pol litra).
Červená repa - Tip našich starých mám, ktorý je dodnes neprekonateľný. Najlepší liek na chudokrvnosť je čerstvá šťava z červenej repy. Vypiť treba denne pol litra. Ak vám nechutí čistá, pridajte si do nej mrkvu alebo jablká.
Pozrite si: Tyčinky do uší: Na čo všetko nám vedia poslúžiť?