Pýtali sme sa MUDr. Jaroslava Kytlicu na - Jarný detox v prírode

Je ideálna sezóna na jarnú detoxikáciu organizmu. Ak to ale chceme spraviť poriadne, nestačí iba dva, tri dni jesť zeleninu alebo držať nejakú dietu.

 

 

Ak to myslíte so svojím zdravím vážne, ponúkame vám jedinečný detoxikačný kurz. Viac vám už o tom porozpráva MUDr. Jaroslav Kytlic, organizátor špeciálneho detoxikačného kurzu.

 

 

 

Prečo je detoxikácia – očista organizmu dôležitá práve dnes?

 

Dnes nás už netrápia tak infekčné epidémie ako v minulosti, ale vidíme obrovský nárast degeneratívnych a autoagresívnych ochorení, ktorých príčinu poznáme ale neradi si ju priznávame alebo aj keď ju poznáme, len s nevôľou s ňou niečo robíme. Nezvládanie stresu psychické problémy, veľa potravy a málo pohybu, nadmerná konzumácia alkoholu a iných vonkajších škodlivín.

 

My vám aj sebe ponúkame príjemný radostný a zároveň ozdravný detoxikačný kurz, ktorý bude zameraný na detoxikáciu nášho tela a mysle. To ako očistíme našu myseľ sa postarajú naši animátori. Detoxikáciou tela zas urobíme dôsledné jarné upratovanie našich buniek tkanív a orgánov.

 

 

Prečo je dobré detoxikovať organizmus?

 

Preto aby sme sa cítili dobre nielen chvíľu ale aby sme ten pocit žili dlho. To je ako keď robíte veľké upratovanie na jar. Detoxikáciou odstránime z tela nepotrebné látky ( toxíny), ktoré sa nám tam medzi jednotlivé bunky alebo aj do nich ukladajú a nielen že zavadzajú ale poškodzujú naše tkanivá.

 

Najprv nič nevidíme ani objektívne vyšetrovacie metódy nič neodhalia, cítime sa len menej výkonní, unavení, podráždení a postupne ako sa viac a viac do nás tieto toxíny zahryznú dochádza k funkčným a morfologickým ( tvarovým štrukturálnym) zmenám, ktoré sa prejavia napríklad poškodím ciev, čo vedie k zvýšenému krvnému tlaku a poškodzovaniu srdca. Alebo si nájdu inú cestu ako nám poškodiť. Zo začiatku prebiehajú zmeny tak že ich necítime a nevidíme. Postupne nás obmedzujú až nakoniec zistíme,  že máme vysoký krvný tlak, nadváhu alebo podváhu, nádorové ochorenie, reumu, bolesti chrbta a iné ťažkosti.

zdravadovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa vlastne v  organizme deje pri detoxikácii?

 

Pri detoxikácii aktivizujeme všetky možné vylučovacie systémy tak, aby sme počas 7 dní odpratali, vylúčili čo najviac nepotrebných a škodlivých – toxínov z nášho tela von.

 

 

Akým spôsobom prebieha detoxikácia alebo ktorými časťami tela?

 

Tráviaci systém aj s pečeňou - ktorú budeme čistiť  až na záver detoxikácie, to znamená 7. deň. Dýchací systém. Lymfatický systém, ten obzvlášť bude aktivizovaný najmä u ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a málo pohybu. Ďalej budeme čistiť kožu, ktorá je taktiež rozsiahlym vylučovacím orgánom. Vyčistená zregenerovaná koža, v ktorej ústia rôzne žľazy, môže nielen lepšie dýchať ale aj krajšie vyzerať. Muži budú vidieť, že to nepoteší iba naše krajšie vyzerajúce nežné pohlavie :). No a cez očistenie nášho močového (uropoetického) systému sa zregeneruje náš primárny pre existenciu nepostrádateľný vylučovací orgán – obličky.

 

 

Hovorí sa, že dobré je začat s očistou práve na jar. Prečo?

 

Očistu je možné robiť kedykoľvek avšak jar je najvhodnejšie obdobie. Je to ako v prírode. Aj ona sa na jar pripravuje aby v lete resp. na jeseň mohla prinášať úrodu. Na jar stupňujúcou sa stále viac a viac slnečnou intenzitou prichádza k nám energia z vonka a organizmus má tak výborné podmienky s dostatkom energie pre upratovanie. Zima je zase obdobie najmenej vhodné na detoxikáciu, pretože organizmus má skôr tendenciu naberať a zhromažďovať látky v tele a snaží sa šetriť energiu na iné procesy v tele.

zdravadovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Vieš nám povedať o detoxikácii niečo zaujímavé o čom možno nevieme?

 

Náš organizmus je dokonale skonštruovaný , aby vzájomne komunikujúce systémy pracovali tak, aby sme boli zdraví a spokojní. Tento úžasný multisystém s miliardami buniek má vytvorené všetko čo potrebuje k tomu aby fungoval jednoducho a dobre dovtedy dokým mu my nevytvoríme rôzne obmedzenia a prekážky, z ktorých potom vznikajú poruchy a choroby. Tými obmedzeniami a prekážkami sú vo veľkej miere práve toxíny, ktorými zaplavíme naše telo a obmedzíme fungovanie nášho tela. Takže jarné upratovanie nášho organizmu nie je len kozmetická úprava ale seriózna a dôsledna práca na obnovení našich buniek tkanív a orgánov, ktoré sa môžu znova zapojiť do zdravého fungovania komunikovania a spolupráce, čo sa prejaví viditeľne aj pocitovo už za pár dní, ešte počas samotnejdetoxikácie. A tento pozitívny výsledok nebude len krátkodobý.

 

 

Ako bude prebiehať detoxikácia na zdravej dovolenke?

 

Bude prebiehať zdravo a zábavne. Zábava a radosť z nej významne podporia výsledný efekt samotnej detoxikácie. Ako ? To sa dozviete ak prídete...

 

Detoxikácia bude prebiehať cez jednotlivé detoxikačné kanály, ako som už spomenul vyššie. Ráno vypijeme citrónovú vodu a Glauberovu resp. Horkú soľ. Deň začneme očistou kože, každý dostane sisalovu rukavicu a návod ako to robiť spolu s teplou a vlažnou alebo studenou sprchou. Potom okolo 8.00 bude zaujímavá inšpirujúca meditácia a po nej čaje s koreninami, ktoré okrem svojej liečivej podporujúcej funkcie taktiež pootvárajú naše póry a zlepšia detoxikáciu a regeneráciu. A zároveň každý dostane prídel čerstvej ovocnej alebo ovocnozeleninovej šťavy na celý deň. V čase podávania čaju budete mať možnosť prísť si zmerať tlak krvi prípadne iné ambulantné úkony.

 

Potom okolo 10.hodiny sa vyberieme na prechádku do krásnej malokarpatskej prírody, kde rozprúdime našu lymfu, cez ktorú sa budeme zbavovať niekedy veľmi starých usadenín - toxínov z medzibunkových a bunkových priestorov. Prechádzka bude trvať jednu až dve hodiny v takom tempe aby ju robil každý príjemne a s radosťou :) Počas prechádzky sa môžete pýtať na rôzne otázky, ktoré vás zaujímajú a taktiež to bude príležitosť na vzájomné spoznávanie.

 

Po obednom odpočinku okolo 15.tej  začne poobedná zábavno tvorivá a relaxačná časť dňa. Večer okolo 18 tej budeme mať večerný čaj a po ňom odborný program alebo prednášku súvisiacu s detoxikáciou. Budem hovoriť o tom, čo vás bude najviac zaujímať. Napríklad prečo a ako si robíme problémy, ktoré nás robia unavenými nervóznymi, labilnými a nakoniec chorými. Ako vznikajú zárodky srdcovocievnych ochorení, ochorení pohybového aparátu a tak dalej. No a večer budeme sa zdielať a hovoriť o tom ako sme prežili deň prípadne iné zaujímavosti....cca o 21. hodine bude záver pre tých, ktorí budú chcieť odpočívať, lebo aj oddych je dôležitou súčasťou detoxikácie. V čase poobedného odpočinku a po večernom programe môžu záujemcovia o saunovanie a masáže absolvovať aj tieto možnosti posilnenia detoxikácie.

zdravadovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Prečo ovocnými a nie zeleninovými? Prečo čaje?

 

na túto otázku som už čiastočne odpovedal vyššie, ovocie je pre detox dôležité okrem vitamínov aj kvôli fruktóze – cukru, ktorý nám dáva energiu ktorú potrebujeme k upratovaniu :)

 

 

Ako dlho by to malo trvať ?

 

Detxikácia bude trvať sedem dní. Každý dostane potom presný návod ako postupne prejsť na stravovanie. Toto bude tiež dôležitá časť celej detoxikácie a bude prebiehať v domácom prostredí. A ešte som nespomenul, že na siedmi deň budeme detoxikovať pečeň a žlčové cesty. Tento úkon urobíme vo večerných hodinách pred spaním. Podrobný postup sa dozviete na pobyte.

 

 

Aký je rozdiel medzi pôstom a očistou šťavami?

 

Rozdiel medzi detoxikáciou šťavami a pôstami o vode resp. hladovkami je veľký. Tieto dve metody detoxikovania sú úplne rozdielne, pretože my budeme prijímať cukry vitamíny a pestré regeneračné látky zo štiav, bylinnych čajov a korenín. My nebudeme hladovať!!!

Hladovky sa delia na úplné hladovanie  o vode a absolútne hladovanie, kedy sa neprijíma ani voda. Tieto spôsoby pôstenia sa, ktoré boli v histórii brané ako súčasť duchovnej cesty mnohých duchovných a duchovne hľadajúcich ludí. Týto ľudia mali úplne iný zámer ako my. Detoxikácia pri hladovaní  prekračuje náš zámer, ktorým je upratanie našich orgánov a buniek od toxínov. Pri úplnej alebo absolútnej hladovke  ide o úplne zmenený metabolický chod organizmu, kedy telo neprijíma z vonka živiny a vitamíny  v žiadnej materiálnej forme a musí využívať energiu a látky len so svojich zdrojov a zásob, ktorými sú aj choré a staré bunky, pričom z nich dokáže využiť ešte energiu. Tieto staré a choré bunky sa rozložia a uvolnia miesto nové mladé bunky. Ale naším zámerom nie sú takéto typy detoxikácie. My absolútne ani úplne hladovať nebudeme a napriek tomu výsledok bude podobný v tom, že sa aj u nás odpracú toxíny a telo sa zregeneruje aby si organizmus potom vytvoril nové vitálne životaschopné bunky.

 

 

Niekto sa bojí zrazu nejesť. Keď nejem pár hodín, už som nerovózny/a. Ako to vydržím 7dní? Nie je to drastické?

 

Nie, vôbec to nie je drastické, vysvetlil som v predchádzajúcej odpovedi, že mi úplne hladovať nebudeme. Ale chápem obavy, tých ktorí majú strach z niečoho čo nepoznajú. Problémom nie je čiastočné obmedzenie potravy na sedem dní, problémom je strach. Strach je otrokár, ktorý nás paralyzuje nielen v takýchto prípadoch rozhodnúť sa urobiť niečo dobré a zdravé pre seba, ale aj v iných životných situáciach. Ale o strachu a jeho príčinach ako aj o možnostiach ako ho prekonať nám prednesie Roman Prítula, ktorý je spoluorganizátor akcie.

 

 

Pre koho je to určené?Môže to absolvovať každý?

 

Detox môže absolvovať každý, kto chce. Okrem niektorých akútnych ochorení a ešte pár chronických chorob.V prípade že sa na niečo liečite, tak mi pred pobytom určite zavolajte alebo mi napíšte.

 

 

Detoxikačný kurz Zdravá dovolenka trvá 7dní a stojí 194EUR. Termíny sú 15.mája a 15.júna. Prihlásiť sa je potrebné už teraz na www.zdravadovolenka.sk.

2 komentárov
Monika Šomšáková

Monika Šomšáková

01.04.2015 10:25

o detoxe už dlhšie rozmýšlam ale skor ten domaa

Vaše meno:

Veronika Petrusova

Veronika Petrusova

08.05.2015 18:09

Dobrý rozhovor, aktualna tema a opat som sa dozvedela nieco nove, dakujem :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE