Rozhovor: Stand-up comedy show Mira Ardona

 

„Život je krutý," povedala buchta a vyhnala lekvár z podnájmu. Stand-up komedy show nie je o vtipoch. Je o správnej atmosfére, smiechu, príprave samotného komika  a  poznaní publika.

 

 

Viac o tomto druhu moderného umenia nám prezradí stand-up komik, Miroslav Ardon. 

 

Ako dlho sa venuješ Stand-up comedy show? 

 

Toto je už piaty rok. Ale nevenoval som sa tomu celý čas aktívne. Mal som asi rok a pól úplnú pauzu.

 

 

Je Stand-up comedy show dopredu komikom pripravená, alebo sa jedná o improvizačné vystúpenie?

 

Niektoré časti sú občas improvizované, hlavne tie interaktívne s publikom, ale všetko ostatné je dopredu pripravené. Dokonca často aj rôzne reakcie na podnety publika sú pripravené dopredu, ak publikum reaguje tak, ako človek na pódiu predpokladal že bude reagovať. Hoci mnohí Stand-up komici tvrdia že nemajú nič pripravené a dokonca tak niektorí začínajú svoj výstup, len vo veľmi ojedinelých prípadoch je to naozaj pravda.

 

 

Aké boli tvoje prvé začiatky v rámci Stand-up comedy show?

 

Bol som študentom  tretieho ročníka v Trnave a videl som plagát že tam bude Stand-up. Išiel som sa na to s kamarátmi pozrieť, lebo som sa zaujímal o formy, ktorými sa dajú zabávať masy. Na konci vystúpenia moderátor vyzval niekoho na "Otvoreného Miška" - Open mic. To znamená že vyzval publikum, či si to niekto nechce skúsiť. Zrazu na mňa smerovali oči celej prvej rady, kde sedeli moji kamaráti. Mal som akurát pripravený jeden performance, ktorý som použil v jednom študentskom filme. Tak som vstal a dal som to.

 

 

Odporúčame prečítať: Slovenská módna dizajnérka – Gabriela Giotto – tá čo rozihrá svet všetkými 

 

Stand-up Comedy Miroslav Ardon

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to reagovalo publikum?

 

Malo to dobrý ohlas ako u publika tak i u organizátora a tak som na Stand-up začal chodiť pravidelne. Hoci je pravda, že to čo som robil na začiatku nebol ani tak celkom Stand-up comedy ale skôr charakter comedy, čo je akoby odnož Stand-up comedy. Rád rozosmievam ľudí a rozdávam smiech. Snažím sa to robiť všetkými rôznymi formami a Stand-up comedy je jednou z nich. 

 

 

V čom spočíva táto odnož?

 

Vystupujúci sa vloží do nejakého fiktívneho charakteru, často sprevádzaného nejakým hendikepom alebo rečovou vadou.

 

 

Máš pre vystúpeniami trému? Ak áno, ako s ňou bojuješ? 

 

Áno, mám trému. Často krát ma chytí v práci, keď si uvedomím že dnes večer vystupujem. No a potom mávam trému tesne pred vystúpením. Ale ako náhle vyjdem na javisko, už nie je tréma ale len prítomnosť a aktuálne pocity z nej. Bojovať s ňou neviem. Nebojujem. Zvykol som si na ňu lebo viem že tu je a pokiaľ toto budem robiť, tak tu vždy bude. Tak som ju len akceptoval. 

 

 

Ako sa pripravuješ na vystúpenia? 

 

Opakujem si text stále dookola. Nie od slova do slova ale v hlave si predstavujem ako ho rozprávam publiku. Snažím sa pamätať si nadväznosti a postupnosť jednotlivých častí, aby sa mi nestalo že zabudnem čo ide ďalej. 

 

Odporúčame prečítať: Filmy vyhradené ženám

Miroslav Ardon Miroslav Ardon

Zdroj: Shutterstock®

V akých mestách prebiehajú Stand-up comedy show, v ktorých by sme ťa mohli vidieť? 

 

Aktuálne sú to Žarty bokom v Trnave, Daj Hubu v Bratislave a v Seredi na Stojke. Ale v súčasnosti sa táto forma zábavy dosť rozmáha a po celom Slovensku vznikajú nové a nové Stand-upky. Takže kam ma zavolajú, tam ma uvidia

 

 

Zažil si už situáciu, kedy sa diváci na tvojich vystúpeniach nesmiali?

 

Samozrejme zažil som to a je to veľmi nepríjemné. Každé publikum je iné a niekedy sa stáva že si proste komik a publikum nesadnú. Hovorí sa že správny komik by mal rozosmiať akékoľvek publikum, ale ono je to niekedy oveľa ťažšie ako sa zdá. Raz sme vystupovali doslova a do písmena v krčme. Všetci boli opití a nedávali pozor. Mali sme všetci dobré vystúpenia ale nikto nebol ochotný nás počúvať. Paradoxne najväčší úspech zožal miestny štangast, nad ktorého výstupom sme sa chytali za hlavu. Ale v danej krčme ho všetci poznali a jedine jemu boli ochotní venovať pozornosť. V tomto prípade sme to ale vôbec nebrali tragicky. Práve naopak, robili sme si z toho žarty.

 

Keď sa to stane na nejakej normálnej Stand-upke tak je to omnoho horšie. Vždy sa snažím nájsť príčinu prečo sa to stalo a zistiť čo mám spraviť nabudúce aby sa to už nestalo. Niekedy je to ale ťažké, lebo spätná väzba je fakt z každej strany iná. Je to logické, lebo každý človek je iný a každému sa páči niečo iné, ale niekedy je potom problém vyznať sa v tom a rozanalyzovať si to v hlave. 

 

 

Zaujalo nás: Detský kočík a jeho fascinujúci príbeh

Improvizácia Miroslav Ardon

Zdroj: Shutterstock®

Akú radu by si dal človeku, ktorý by sa chcel stať komikom v rámci Stand-up comedy show? 

 

Skúsiť si to. To je jediné čo môžem poradiť. Mnohí ľudia si myslia že by to vedeli aj oni alebo že v okolí majú niekoho kto by to dokázal lepšie. Ale keď tam človek stojí pred ľuďmi, ktorí čakajú ako ich pobavíte, je to niečo celkom iné. Treba si to skúsiť a zistiť či to človek naozaj dokáže alebo nie. Kedysi bol v Stand-up comedy show priestor pre nováčikov tradičnou súčasťou programu. V súčasnosti len máloktoré Stand-upky ponúkajú možnosť nováčikom skúsiť si to. V Bratislave je na to skvelá príležitosť v showke Daj Hubu v Scherz Kafe.

 

 

Okrem Stand-up comedy  sa venuješ aj improvizačnému divadlu. Si radšej, keď si na javisku sám, alebo máš parťáka?

 

Mám radšej improvizáciu s parťákom. Na improvizácii je super, že si nemusím pripravovať žiaden text ani sa ho učiť. Tiež je fajn, byť na javisku s niekým a vzájomne sa ťahať. Zlé pocity sa delia dvomi a dobré sa násobia dvomi. Na Stand-up ľudia pozerajú viac kriticky. Berú to tak, že komik mal čas doma si to pripraviť, tak by to malo byť dobré. Pri improvizácii všetko čo vzniká spontánne a na mieste. Je to momentálne a pravé. Publikum si to uvedomuje a väčšinou to vedia aj oceniť. Keby niekto zobral vtipy z improvizačných vystúpení a spravil z nich Stand-up, nefungovalo by to.

 

 

 

UKÁŽKY NÁJDETE AJ ONLINE, TAK VÁM PRAJEME PRÍJEMNÚ ZÁBAVU :)

 

1 komentár
Zdenka S.

Zdenka S.

02.01.2016 19:10

Vôbec som sa nebavila, videá nezaujímavé, žiadny vtip :(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE