DASH diéta – zdravie a štíhlosť v jednom

Niektoré diéty sú výmyslom celebrít, iné obyčajných žien, ďalšie zas kombináciou kadečoho. Chudnutie a túžba po štíhlej postave vždy boli, sú a pravdepodobne aj budú. Aj z tohto dôvodu sa do diét z času na čas pustia aj vedci a odborníci z oblastí zdravia, výživy... DASH diéta ale vznikla úplne inak, dá sa povedať, že tak trochu aj náhodou.

 

Americkí vedci si dali za úlohu preskúmať vplyv jedla na vysoký krvný tlak. V Národnom inštitúte pre srdce, pľúca a krv sa tak začali nevinné výskumy s cieľom zistiť, čo by mali ľudia jesť, aby si dali svoje zdravie po kardio stránke do poriadku. Snažili sa vyvinúť jedálniček, ktorý mal pomôcť osobám s ťažkými ochoreniami s dôrazom práve na hypertenziu. Vedci jedálniček zosnovali tak, aby v čo najväčšej možnej miere znižovali hladinu cholesterolu v krvi. A popritom zistili aj jej ďalšie výhody:

 

Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním

DASH diéta – zdravie a štíhlosť v jednom

Zdroj: Shutterstock®

DASH diéta podľa všetkého pomáha nielen znižovať krvný tlak, ale tie pôsobí ako prevencia proti rakovine. Rovnako tak pomáha liečiť srdcové ochorenia, znižovať riziko cukrovky a celkovo zlepšovať imunitu organizmu.

 

Táto diéta pozostáva z komplexného zdravého životného štýlu. Zmeniť tak budete musieť nielen to, čo si každý deň servírujete na tanieri, ale aj niektoré svoje návyky. Je síce pomerne mladou, no už teraz si zo zámoria nachádza množstvo priaznivcov aj na starom kontinente. DASH diéta vlastne v konečnom dôsledku ani nie je diétou. Je sama o sebe životným štýlom. Vzhľadom na minimum rizík, ktoré so sebou prináša (ak vôbec nejaké sú) je jednou z mála diét, ktoré môžeme dodržiavať pravidelne bez toho, aby sme si poškodili zdravie.

 

Odporúčame prečítať: Tajomstvo kvalitného spánku

DASH diéta – zdravie a štíhlosť v jednom

Zdroj: Shutterstock®

Celosvetové rebríčky jej vyberajú prvé až desiate miesto čo sa najlepších diét týka. Istá výživová odborníčka – Marla Heller upravila poznatky vedcov na typickú redukčnú diétu – pre zdravých ľudí. DASH diéta v jej prevedení pozostáva z dvoch fáz:

 

1.fáza trvá 14 dní a upravuje jedálniček tak aby v ňom bolo veľa potravín bohatých na bielkoviny, sústrediť by ste sa mali aj na väčší príjem zeleniny.

 

2.fáza je už komplexnejšou úpravou, kedy sa sústreďujete najmä na celozrnné pečivo, ovocie, zeleninu, ale aj chudé mäsko a ryby.

 

Odporúčame prečítať: Schudnite s jablčným octom

DASH diéta – zdravie a štíhlosť v jednom

Zdroj: Shutterstock®

Vyhýbať by ste sa mali nezdravým sladkostiam (vrátane sladených nápojov), alkoholu, tučným omáčkam a dressingom, bielemu pečivu aj samotnej bielej múky.

 

Okrem zdravej stravy je povinný pravidelný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Vhodný je beh, bicyklovanie, korčuľovanie, ale aj turistika, či aspoň prechádzky po prírode. 

 

Odporúčame prečítať: Sladká ovocná diéta

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE