TELO AKO PLÁTNO - o tetovaní od A po Z

Dátum narodenia, meno milovaného človeka, obľúbené mesto, životné krédo, obrázky a vzory najrôznejšieho druhu, to všetko vieme objaviť nakreslené na tele ľudí. Niektorými zatracované, inými vyzdvihované. Tetovanie. Umenie, závislosť, trend.

 

Ľudia mali pravdepodobne od nepamäti nutkanie skrášľovať svoje telo farebnými obrazcami. Prvé stopy po tetovaní siahajú do ďalekej histórie, nájdu sa aj teórie, že tetovanie je staré ako ľudstvo samé. Mnohé z nájdených paleolitických artefaktov vyobrazujúcich človeka sú dôkazom, že naši dávni predkovia používali svoje telo ako maliarske plátno. Aj na populárnych soškách žien – venušiach – sa našli vyryté vzory. Ak predpokladáme, že modelom pre tieto sochy boli vtedajšie ženy, je viac ako pravdepodobné, že boli potetované. 

 

Odporúčame prečítať: Byť šťastnou sa naozaj oplatí

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším známym dôkazom výskytu tetovaní v dávnych dobách je Ötzi – ľadový muž nájdený v Alpách začiatkom deväťdesiatych rokov. Predpokladá sa, že žil okolo roku 3300 pred Kristom. Na jeho tele, zachovanom vďaka ľadu, sa našli desiatky tetovaní, pričom vedci sa dodnes úplne nezhodli, či mali estetickú funkciu alebo či ľudia v tej dobe verili v ich liečivú silu.

 

Odporúčame prečítať: Večerné rituály pre krásu

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Od barbarov k námorníkom

 

Rovnako ako sa menilo a vyvíjalo ľudstvo, menili sa aj typy tetovaní a postoj k nim. V období staroveku bolo tetovanie symbolom barbarstva, preto sa mu civilizované kmene vyhýbali. Výnimkou boli iba bojovníci – tí boli výrazne potetovaní, najmä na tvári a iných viditeľných miestach. Tetovanie malo v tomto prípade odstrašujúcu funkciu, malo vydesiť protivníka. Neskôr sa tetovanie z Európy takmer vytratilo, istý čas bolo dokonca zakázané pápežom.

 

Akási renesancia prichádza spolu s objavením nového sveta. Kmene v Južnej Amerike mali k tetovaniam v tom čase tak blízko, ako to bolo v Európe dávno predtým. Prví, ktorí na starý kontinent prinavrátili vlnu tetovaní, boli pochopiteľne námorníci. Kotvy, srdcia či lode patrili medzi najpopulárnejšie motívy. Okrem námorníkov sa v tom čase nechávali tetovať aj cirkusanti či väzni, tetovania teda boli akousi spoločenskou nálepkou, v tom čase vnímanou skôr negatívne. Módnymi sa tetovania stali o čosi neskôr.

 

Odporúčame prečítať: Citrón nie je len potravina, ale aj kozmetický pomocník

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Potetované ženy

 

V knihe Dejiny tetovania sa autor Martin Rychlík zaoberá aj zaujímavou témou, a to prvými potetovanými ženami v novodobej histórii. Prvou, no nedobrovoľne potetovanou Američankou, bola podľa tejto knihy Olive Oatmanová v roku 1851. Jej rodinu prepadol indiánsky kmeň, nažive ostala vtedy iba štrnásťročná Olive a jej mladšia sestra, ktoré Indiáni potetovali na brade a pažiach.

 

Ďalšou zaujímavou postavou bola Nora Hildebrandtová, manželka prvého známeho amerického tatéra, ktorá mala na sebe údajne až 365 tetovaní, ku ktorým ju prinútil siouxský náčelník. Irene Woodwardová bola ďalšou známou potetovanou ženou, ktorá dokonca vystupovala v Európe a po jej smrti v múzeách údajne existovalo 38 jej voskových figurín. Najpotetovanejšou ženou sveta na prelome storočí bola Emma de Burghová. Na chrbte mala vytetovaný aj biblický motív – Poslednú večeru.

 

Začiatkom 20. storočia mala obrovský úspech Betty Broadbentová, ktorá svoje potetované telo vystavovala na verejných vystúpeniach. Zvečnená bola dokonca aj na dobových pohľadniciach a nikto by pravdepodobne netipoval, že bola absolventkou cirkevnej školy. A takýchto príkladov by sme, samozrejme, našli omnoho viac. 

 

Odporúčame prečítať: Recept na domáci vaječný a čokoládový likér

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Tetovanie a Slováci

 

Síce prešli desaťročia, názory a postoje verejnosti na tetovania sú stále rozpačité. Pre niekoho sú prejavom štýlu a umenia, stále sa však medzi nami nájdu aj tí, ktorí si potetovaných ľudí škatuľkujú ako vandalov a kriminálnikov. V potetovanej koži však pokojne môže žiť lekár, vedec či riaditeľ banky.

 

Minulý rok na Slovensku vyšla zaujímavá publikácia TATTOO PORTRAITS SLOVAKIA, ktorá je príležitosťou dozvedieť sa viac nielen o tetovaní, ale aj o ľuďoch, Slovákoch, ktorí sa za ním skrývajú. Novinárka, manažér, dizajnér, laborantka, obchodník, holič, podnikateľka či učiteľka, výber aj príbehy sú veľmi pestré. A sú jednoznačným dôkazom toho, že tetovanie nie je doménou vagabundov, ale aj obyčajných ľudí so slušným zamestnaním.

 

Odporúčame prečítať: Dobrá nálada - ako na to?

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Tolerancia či kopírovanie?

 

Pozitívnu zmenu v postojoch slovenskej verejnosti vníma aj Branko Blaščák, spolumajiteľ tatoo & piercing štúdia BODY GALLERY. „Osobne si myslím, že za to môže mainstream a okolitý svet. Hudobné pop stars, futbalisti a podobe. Populárni ľudia, ktorí nemajú s našou spoločnosťou nič spoločné, ale majú tetovanie a ukazujú sa s ním. Prikláňam sa k tomu, že je to viac vplyv pop kultúry zo západu, ako to, že by bola naša spoločnosť tolerantnejšia,“ hovorí.

 

O čosi väčší záujem o tetovania majú prekvapivo ženy, aj keď, ako hovorí Branko, veľmi ťažko takto zovšeobecňovať. Čo sa týka veku, ani ten podstatnú úlohu nezohráva. „Oslovuje to veľa ľudí medzi dvadsiatkou a tridsiatkou, avšak ani päťdesiat, či sedemdesiat rokov nie je prekážkou. Náš najstarší klient mal tuším sedemdesiat rokov,“ loví v pamäti Branko.

 

Odporúčame prečítaťDIY: Netradičné domáce peelingy, ktoré si zamilujete

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Boľavá závislosť

 

Čitateľka Zuzka si dala tetovanie za odmenu, keď urobila bakalárske štátnice.Tetovanie som si dala po niekoľkoročnom zvažovaní, či som schopná s niečím novým na koži žiť už navždy. Keď sa mi ustálil názor, že si chcem „ozdobiť“ kožu, nech mi neustále pripomína moje postoje, bolo to len o výbere motívu,“ hovorí útla brunetka, ktorá sa napokon rozhodla pre vlka s keltskými uzlami. Zdobia jej celý jeden bok. „Vlci sú pre mňa úplne skvelé tvory. Dokážu žiť osamote, silní sú v páre, ale aj v skupine. Sú verní, hraví, silní... A keltské uzly? Nemajú začiatok ani koniec. Veci teda netreba zbytočne rozpitvávať, treba ich brať také, aké sú,“ prezrádza o svojom tetovaní.

 

Podobne ako ďalší, ktorí okúsili tetovanie, ani Zuzka sa nechce uspokojiť s jedným. Zvykne sa hovoriť, že tetovanie je droga, závislosť.Je to v podstate pravda, aj keď ľudia sú rôzni. Niekto si dá jedno tetovanie a je spokojný. Potom sú tu tí, ktorí si dajú jedno, druhé, tretie... Potom je otázkou, kde to ubrzdia. Či na viditeľných miestach, alebo idú ďalej. Zistíš, že si vieš skrášľovať telo a voľnú kožu začneš vnímať ako plochu, ktorá ponúka potenciál na skrášlenie. No nevyuži to,“ usmieva sa Branko.

 

Odporúčame prečítať: Nepečené dezerty z kokosu

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosťou je, že človeka neodradí ani bolesť, ktorá býva občas poriadne intenzívna. „Klientovi môže od bolesti klesnúť tlak, nikto nám tu ale zatiaľ neodpadol,“ hovorí Branko a prekvapí informáciou, že sa im ešte nestalo, aby niekto zutekal. „Niekedy to ide pomalšie, než by si všetci priali, ale nevzdáva sa nik.“

 

Medzi tie boľavejšie miesta na tele patria rebrá, krk, členky, podkolenie, intímne partie či podpazušie. O čosi znesiteľnejšie sú ramená alebo lopatky. „Tým, že mám tetovanie na boku, bolo to dosť náročné. Rebrá, bedro, bok. Trvalo to niekoľko hodín. Ale ten čas aj bolesť za to stáli,“ hovorí Zuzka a nie je dôvod o tom pochybovať. Ak človek niečo skutočne chce, vie vydržať veľa.

 

Odporúčame prečítať: Minútové pravidlo - ako byť produktívnejšou?

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Klišé, rady a riziká

 

Nie každý ide za tatérom s konkrétnou predstavou, akú mala napríklad Zuzka. Niekto má jasno iba v tom, že sa chce nechať potetovať, motív je v tomto prípade druhoradý. Ak sa vyberie do štúdia, kde tetovanie nevnímajú ako jedinečné umenie, môže sa stať, že sa potom na ulici stretne s kamarátom s rovnakou „kerkou“.

 

Pár rokov dozadu takto chodili po kúpaliskách dievčatá s ornamentmi na krížoch, ktoré mnohí profesionálni tatéri vnímajú ako klišé. „Do tejto kategórie tiež patria slabé motívy ako delfíny či jednoduché kvety,“ hovorí Branko a dodáva, že každý tatér by mal mať svoj vlastný štýl. Vysvetľuje, že keď k nim do štúdia príde zákazník s obrázkom už existujúceho tetovania, držia sa zásady, že nekopírujú. Tetovanie a motív urobia inak, po svojom. „Keď si niekto vyberá tatéra, mal by chcieť práve ten jeho štýl tetovania. Ak sa tak nestane, tatér sa snaží zákazníka usmerniť k tomu, v čom je najlepší. Motívy zákazníkom nevyhovárame, len sa ho prípadne snažíme zmeniť tak, aby bol zaujímavejší.“

 

Zásah do pokožky samozrejme prináša aj riziká. Tým najväčším je zápal alebo alergia na farbu. „Za zápal si na 99 percent môže zákazník sám – nesprávnym prístupom, zlou starostlivosťou alebo ignorovaním rád tatéra.  Alergia sa môže objaviť, ale riziko je úplne minimálne. Všetky farby sa testujú, sú na to normy,“ vysvetľuje Branko. Základným pravidlom je najmä používanie antibakteriálneho mydla, ďalej vyhýbanie sa priamemu slnku a kontaktu so špinavými rukami.

 

Odporúčame prečítať: Príliš krátka ofinka? No problem!

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Trendy a alternatívy

 

Aj tetovania podliehajú trendom. Ako prezradil Branko, momentálne sa veľa ľudí zaujíma o akvarel štýl a v kurze sú aj motívy ako sovy, hodiny či kompasy. Podobne ako v móde, aj medzi tetovaniami sa však nájdu stálice. „Sú to rôzne nápisy, mytológia či progresívne  tetovania ako napríklad realistika alebo new schol,“ dopĺňa.

 

Ak sa vám stále nepáči myšlienka pomerne bolestivej procedúry, existuje viacero metód, ako sa nechať „pokresliť“ bezbolestne. Medzi najtradičnejšie patrí henna, ktorá sa na Slovensko väčšinou dostáva vo forme prášku spracovaného z listov zelenej rastliny rastúcej v častiach Ázie a Afriky. Kreslenie zložitých ornamentov trvá aj niekoľko hodín, pričom trvácnosť takéhoto „tetovania“ býva pri dobrej starostlivosti aj tri týždne.

 

Odporúčame prečítať: Domáce spôsoby, vďaka ktorým hravo zatočíte so suchou pleťou

TELO AKO PLÁTNO

Zdroj: Shutterstock®

Momentálne sú populárne aj tetovačky v metalických odtieňoch, ktoré k nám ako veľký hit dorazili len toto leto zo slnečnej Kalifornie. Ich trvácnosť na pokožke je zhruba tri až päť dní, závisí od miesta, na ktoré si ich aplikujete. Čo sa týka samotného použitia, je to podobné ako tetovačky, ktoré sme zvykli v detstve nachádzať v balíčkoch od žuvačiek. Odstrániť fóliu, nalepiť na pokožku, priložiť vlhkú handričku a keď tetovačka zaschne, odstrániť ochranný papierik. V ponuke sú okrem metalických aj čierne či farebné, v rôznych dizajnoch od abstraktných ornamentov až po uletené obrázky ponožiek či fajok. Tak hor sa do „kreslenia“! 

 

Odporúčame prečítať: Buďte štýlová aj v zime. Trendy doplnky, ktoré musíte mať!

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.12.2016 07:30

pre toto ja osobne nemám zmysel, vždy si pomyslím, že ako títo ľudia budú vyzerať v starobe, možno keby to bolo možné na krátku dobu...

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

17.12.2016 19:04

keď je tetovanie vkusné, je to pekné, ale niektoré ženy sa vedia doriadiť

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

18.12.2016 00:28

ked tetovnie tak len trošku

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

20.12.2016 21:28

Držím sa pravidla, že pokiaľ to nie je príliš, tak OK.. Sama však tetovanie nemám :)

Vaše meno:

Bria Tóthová

Bria Tóthová

01.01.2017 22:14

ak keď sa mi tetovanie veľmi páči, či je farebné alebo klasické, ja osobne si myslím, že si nikdy žiadne nedám
viem že by som to po čase ľutovala a chcela namiesto toho niečo iné
no na ostatných je to fajn :) - ak to nie je samozrejme prehnané e hlavne keď nemá každý to isté - lebo to je potom trápne

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE