TOP 5 vecí, ktoré sme sa naučili od mamy alebo by sme sa mali naučiť

Každý rok druhá májová nedeľa patrí oslave našich mám. Deň matiek je tým najmilším sviatkom a aj keď by sme im svoju úctu a vďaku mali prejavovať každý jeden deň, v tento by sme si obzvlášť mali na ne spomenúť.

Mama je len jedná! Ako deti k nej vzhliadame a učíme sa od nej prijímať i dávať všetku lásku sveta. Od detstva nás spolu s otcami učia slušnému správaniu, zdvorilosti, dohliadajú na nás a hlavne nám vždy skvelo poradia. Aké veci sme sa od nich naučili alebo, aké by sme sa mali naučiť?

„Správaj sa ku každému s úctou a buď láskavý“

Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú nás naše mamy naučili je láskavosť v každom aspekte nášho života a zameraná úplne na každého, bez výnimky. Už len milé slovo dokáže vyčariť úsmev na perách, tak prečo takýchto gest nerobiť viac a každý jeden deň? Povedať niekomu, že je úžasný, že dobre vyzerá, má skvelý účes alebo že mu to nové sako pristane (hoci aj cudziemu človeku na ulici), dokáže pookriať na duši.

Je ľahké šíriť láskavosť k ľuďom, ktorých milujete a ktorých máte vo svojom živote. No nezabúdajte aj na cudzích ľudí. Nikdy neviete, ako sa vaša láskavosť k iným prejaví aj u vás.

Odporúčame: Najkrajšie SMS ku Dňu matiek: Vyčar úsmev na tvári tej svojej!

čo nás naučili mamy

Zdroj: Shutterstock®

„V živote môžeš robiť čokoľvek, ak budeš pre to dosť tvrdo pracovať“

Koľkokrát ste od svojej mamy počuli tú zázračnú formulku: „v živote môžeš byť čímkoľvek“? Stačí si len ísť za svojimi snami a tvrdo pracovať na dosiahnutí svojich cieľov. Mamy sú živým príkladom toho, že tvrdá práca sa naozaj vypláca. Povzbudzujú nás od detstva, aby sme pracovali na dosiahnutí našich cieľov. Ukazujú nám, že cestičky v živote môžu byť kľukaté a aj to, že sa častokrát môžeme ocitnúť na križovatkách, pri ktorých sa budeme musieť rozhodnúť, ktorým smerom sa vydať. Ale tiež nám hovoria, že žiadna cesta nie je správna a ani nesprávna – proste tvrdou prácou dosiahneme vždy to, čo si zaumienime. Bez ohľadu na to, aký bude život a rozhodnutia ťažké, bude to vždy stáť za to a nič by sme ľutovať nemali.

„Kvalita vždy vyhráva nad kvantitou“

Hospodárenie nie je každého silnou stránkou, no pokiaľ ide o odkladanie peňazí, naše mamy vždy vedeli, že finančná rezerva je potrebná. A to sa nám snažili vštepiť už od malička. Pritom nás naučili jednu dôležitú vec – kvalita vyhráva nad kvantitou. Popravde, platí to na 100 %. Je lepšie si našetriť a kúpiť kvalitnú vec, ako zbytočne preplatiť na menej kvalitných veciach, ktoré dlho nevydržia. Veď napokon, nie nadarmo sa hovorí, že skúpy dvakrát kúpy! Mamy nás naučili teda míňať rozumne!

Inšpiruj sa: GALÉRIA plná inšpirácie: Aká kytica ku Dňu matiek poteší najviac?

mama

Zdroj: Shutterstock®

„Vpusť do svojho života správnych ľudí“

Ak nás naše mamy niečo naučili, tak je to, že ľudia, ktorými sa rozhodneme v živote obklopiť, istým spôsobom definujú, kto vlastne sme. Priatelia, susedia, kolegovia môžu úplne zmeniť náš život. Od malička nám zdôrazňovali, že výber pozitívnych ľudí môže ovplyvniť celý náš život.

Ďalšie zásady, ktoré nás naše mamy naučili

 1. Vždy dôveruj svojim inštinktom a venuj pozornosť svojmu vnútornému hlasu.
 2. Prejavuj úctu starším.
 3. Bez ohľadu na to, čo ti život prinesie, vstaň a bojuj.
 4. Niektoré veci pochopíš neskôr v živote.
 5. Vždy buď vďačný za to, čo máš.
 6. Neporovnávaj sa s ostatnými.
 7. Peniaze nie sú všetko – v živote sú občas aj dôležitejšie veci.
 8. Občas sa oplatí vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.
 9. Slovíčka „ďakujem“ a „prosím“ majú zázračnú moc.
 10. Ver v druhú šancu! Nauč sa odpúšťať a zabúdať.
 11. Ospravedlnenie je úctyhodná a obdivuhodná vec.
 12. Buď najlepšou verziou seba samého.
 13. Šetri, pretože nikdy nevieš, čo bude zajtra.
 14. Čestnosť je najlepšia politika. Klamstvom sa v živote nikam nedostaneš.
 15. Niekedy život nie je fér, tak to proste je.

Byť mamou je tá najťažšia práca na planéte, ale zároveň aj najobohacujúcejšia. Materstvo je práca na plný úväzok, ktorá nikdy nekončí. Ďakujeme našim mamám za to, čo sme a kam sme sa zatiaľ v živote dostali.

Za čo ste najviac vďační svojim mamám?

2 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

08.05.2022 11:34

zásady, ktoré nás naše mamy naučili boli všetky správne ,len či sme ich správne aplikovali vo svojom živote.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

09.05.2022 10:26

väčšinou sa vždy ukáže mamy mali pravdu, i keď sme si spravili po svojom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE