Kokedama alebo guľa z machu: Netradičná bytová dekorácia

Takzvaná kokedama alebo guľa z machu je skutočne netradičná bytová dekorácia, no zato mimoriadne pozoruhodná. Dokáže dodať šmrnc a nápaditosť aj tej najfádnejšej domácnosti. A ak vám pojem kokedama vôbec nič nehovorí, ide o rastlinku, ktorá je zavesená kdekoľvek v priestore a práve to ju robí takou jedinečnou a očarujúcou. Kokedama vnesie krásu do každého bytu či domu. Neveríte? Inšpirujte sa!

 

Kokedama zaručene upúta pozornosť

Kokedama je inšpirovaná japonským pestovaním bonsajov. Samotný názov pochádza z pôvodného Ko Key Da Ma, čo v preklade znamená machová guľa. Ak vám teda netradičné spôsoby pestovania nie sú úplne cudzie, kokedama alebo takzvaná levitujúca rastlina bude pre vás ako stvorená. Je mimoriadne atraktívna napohľad, zaručene upúta pozornosť a v neposlednom rade je finančne nenáročná. Čo viac chcieť? Kokedamu si dokáže vypestovať doslova každý a je naozaj nenáročná na starostlivosť. Môžete si buď zakúpiť v kvetinárstve už hotovú kokedamu alebo vyrobiť samy doma. Potrebujete na to len izbovú rastlinku, mach, substrát na izbové rastliny, hydrogél, povrázok, prípadne misku. Pridať môžete aj trochu rašeliny či ílu. Kokedama vám nebude vysychať, ak použijete japonský pálený íl, ktorý na seba viaže vodu a živiny. Potom si už len nájdite jeden z návodov a postupov, ktorých je na internete neúrekom a veselo do toho.

 

Neprehliadni: Prečo pestovať aloe vera? Takto ho využiješ pre zdravie i krásu!

O čo menšia starostlivosť, o to väčšia radosť

V porovnaní s pestovaním bonsajov, ktoré vyžadujú trpezlivosť a dlhoročnú starostlivosť, kokedama vás bude stáť len pár hodín a k tomu trochu šikovnosti. Ušetríte zároveň čas pri výbere správneho kvetináča a peniaze, ktoré by vás stála jeho kúpa. A nezaberá žiadne miesto na poličke. Kokedamu jednoducho omotáte povrázkom, a to vďaka jej guľatému tvaru. Koreňové baly rastlín sú osadené v machu a týmto spôsobom môžete pestovať prakticky akúkoľvek rastlinu. Najčastejšie sa využívajú izbové rastliny, ako orchidea, papraď, fikus, malé citrusy, ale aj bylinky a sukulenty. Týmto spôsobom však pokojne môžete pestovať aj levanduľu. 

čo je kokedama

Zdroj: Shutterstock®

Unikátne na tomto pestovaní je, že rastlinu takto môžete pestovať aj dolu hlavou. Jediné, čo kokedama potrebuje, je voda, vzduch a svetlo. Netreba ju však zalievať príliš často. Kokedama sa zavlažuje tak, že ju na určitý čas vložíte do misky alebo malého vedra s vodou. Tento krok bude sprevádzať bublanie, čiže keď ustane, rastlina je dostatočne zavlažená. Následne guľu necháte odkvapkať a opäť zavesíte na svoje miesto. Ak chcete dotvoriť ilúziu voľne poletujúceho kvetu, namiesto klasického povrázku na zavesenie použite neviditeľný rybársky vlasec. 

 

Pozri aj: Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí

ako sa robí kokedama

Zdroj: Shutterstock®

Kokedama sa nepresádza, takže raz za čas pridajte do vody, ktorou ju zavlažujete, aj hnojivo. Aby mach vydržal zelený, nepoužívajte na zalievanie chlórovú vodu. Samotnú rastlinku môžete zastrihávať, ale do koreňov nezasahujte. Rastliny, ktoré sa doslova vznášajú v priestore, uchvátia každú návštevu, no predovšetkým budú tešiť vás. A ak vám príliš nevonia možnosť zavesiť si kvetinku do priestoru, môžete kokedamu jednoducho uložiť na misku alebo tanierik. Takáto malá záhradka na povrázku sa hodí skutočne všade – do kuchyne aj obývačky. Najmä v západných krajinách sa tento štýl pestovania rastlín nazýva aj string garden. Vpustite do svojho príbytku oveľa viac zelene a prírody, ako aj nádych výnimočnosti, vďaka kokedame!

 

Neprehliadni: Zázrak menom zeler: Odteraz ho budeš konzumovať ešte radšej!

 

FOTOGALÉRIA:

12 komentárov
Zdena Paňková

Zdena Paňková

09.03.2018 11:43

Ešte som sa s tým nestretla a vyzerá to veľmi zaujímavo, nemám dobré skúsenosti s niektorými rastlinkami a tento spôsob by im mohol vyhovovať, ďakujem za info.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

09.03.2018 12:54

Nádherné, veľmi sa mi páčia.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

09.03.2018 17:02

ešte som to nevidela v žiadnom kvetinárstve

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

09.03.2018 17:15

Nepočula som o tom ešte.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.03.2018 17:28

Toto vidím prvý raz, podarené ... :)

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

09.03.2018 19:48

Jeeeej ,aké to je pekné. A má zaujímavé meno táto rastlinka. - ako Koketná dáma.. xi .. Chcela by som ju mať doma, už mi chýba zeleň na parapete.. Nejako sa nedarí kvietkam u mňa ,tak by som skúsila Kokedamu..

Vaše meno:

benynka

benynka

09.03.2018 20:04

tak toto je čarovné

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

09.03.2018 20:05

Vyzera to pekne. My sme robievali ako dekoraciu umele stromceky so zivym machom

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

10.03.2018 19:47

páči sa mi to.Mám rada aj bonsaje.

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

11.03.2018 00:08

Toto vyzerá super, potešil by sa hlavne synátor, ten je maniak na rastlinky a mach úplne zbožňuje :)

Vaše meno:

Simona Záhumenská

Simona Záhumenská

12.03.2018 20:24

Ešte som o Kokedame nepočula. Vyzerá krásne. Určite výrazne ozvláštni interiér. Skúsim sa na Kokedamu popýtať v kvetinárstvach. Ďakujem za tip.

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

15.03.2024 18:16

Wáu krásne ešte som to nikde nevidela

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE