Minimalistický taliansky štýl bývania: Moderný, útulný, príjemný

Zelené olivovníky, farebné obkladačky, kamenné uličky, terakota, horúce slnko a preplnené pláže, šarmantný Eroz Ramazzotti, temperament, pizza a cestoviny – možno aj vám prídu na myseľ presne tieto výrazy pri vyslovení slova Taliansko. Určite sa medzi nami nájdu milovníci tejto krajiny. Niektorí z nás by si chceli priniesť kúsok tohto voňavého kúta sveta do svojich príbytkov aj inak ako vo forme suvenírov, olejov či pohľadníc. Čo tak dodať svojej obývačke alebo kuchyni príjemný závan Talianska?

Starodávne mozaiky rímskeho impéria, zložité renesančné stropné a stenové návrhy tvoria po celé storočia dôležitý aspekt talianskej kultúry. Od módnych ikon cez majstrovských maliarov až po nadčasovo elegantnú architektúru – pre väčšinu z nás je taliansky štýl synonymom krásy a štýlu. Ovládanie talianskeho umenia však môže byť zastrašujúce. Nie je až tak jednoduché nakombinovať tie správne farby, textúry a prvky, aby vyzerali moderne a sviežo, bez akéhokoľvek rušivého a staromódneho prízvuku.

Aké sú základné prvky súčasného talianskeho dizajnu a ako dodať vášmu interiéru punc talianskeho štýlu?

Pozri aj: Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?

Rustikálny štýl

Zdroj: pinterest.com

Staré s moderným

Zachovanie histórie je dôležitou súčasťou talianskej kultúry, najmä pokiaľ ide o architektúru. Mnoho Talianov rado podčiarkuje charakter starších budov, ale nedá dopustiť i na súčasné trendy. Výsledkom je zmes moderného a rustikálneho štýlu. Počkať, nemusíte si hneď dávať znižovať stropy alebo dorábať drevené trámy či sťahovať sa do bývalej kamennej vinice postavenej pred sto rokmi. Prezrite si internetové stránky so starožitným nábytkom a doplnkami, prehľadajte povalu u svojich starých rodičov a dodajte svojmu modernému domu rustikálny dotyk vďaka týmto starým kúskom.

Používanie kameňa

Jedným z najznámejších aspektov talianskeho interiérového dizajnu je kamenárstvo – od teplej terakotovej dlaždice až po luxusný mramorový pult. Aj keď asi vykachličkovanie celej podlahy nebude zrovna lacná záležitosť, môžete nájsť niekoľko zložito zdobených dlaždíc, ktorými ozdobíte steny. 

Minimalizmus

Minimalizmus je nielen vkusný a moderný, ale i praktický. Šetrí náš čas a nedáva nám priestor zbytočne sa viazať k neužitočným predmetom, ktorých sa potom nechceme zbaviť a len nám zavadzajú. V talianskom dizajne je neporiadok cudzím slovom, takže určite stavte na veľa úložných priestorov, kde môžete uschovať všetky vaše porcelánové súpravy, vázu po babičke či nevhodný dar od vašej kolegyne. Obrovskou výhodou sú i sedačky so skrytým úložným priestorom. 

kuchyňa v talianskom štýle

Zdroj: Shutterstock®

Talianske domy sa vyznačujú i otvorenými a vzdušnými priestormi. Kuchyňa sa v priebehu rokov stala miestom odpočinku a socializácie, neslúži len na prípravu a konzumáciu jedál. Mnoho Talianov má v kuchyni malú pohovku, kde počas varenia lahodných cestovín prebiehajú rodinné debaty. Kúpeľne sú doslova umeleckým dielom, ktoré vďaka farebným kombináciám podnecujú predstavu a fantáziu. Klenby, teplé odtiene, rastliny v terakotových kvetináčoch a láska k záhrade – toto všetko patrí k talianskemu dizajnu.

Nazrite do galérie nižšie a nechajte sa inšpirovať. 

Neprehliadni: Panelákový balkón: Ako z neho spraviť najobľúbenejšie miesto v byte?

4 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

12.06.2021 17:26

nádherné, čo je talianske, tak nesklame, mám rada aj talianske jedlá a páči sa mi aj talianska móda

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.06.2021 06:34

Veľmi pekný štýl.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

13.06.2021 10:33

Tak toto je úplne dokonalé.Milijem tento štýl,Taliansko,ach jaj..

Vaše meno:

Alžbeta Neuschlová

Alžbeta Neuschlová

17.06.2021 17:28

V takom interiéri by som sa cítila stále ako na dovolenke :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE