Najlepšia strava pre váš mozog

Fitnes nie je iba o cvičení. Jeho základ tvorí strava. Samotné slovko fitnes znamená, že človek sa proste vo svojom tele cíti dobre, cíti sa fit.

 

Dnes spolu s nami zistíte, aké jedlá sú najlepšou výživou pre váš mozog. Prekvapivo, prvenstvo si v tomto smere držia tuky. Nie, nie tie v slaninke, ani v hranolkách... smiley

 

Tuk je považovaný za odvekého nepriateľa krásnej postavy. Pre náš mozog však robí neoceniteľnú službu.

 

Samotný mozog je zo 60 % zložený z tuku. Preto nemôže byť žiadnym prekvapením, že vďaka tuku náš mozog pracuje správne. Využíva 20 % metabolickej energie, aj napriek tomu , že predstavuje iba malú časť našej hmotnosti. Správna výživa preto predstavuje kľúč k udržaniu zdravého mozgu, a tým celého tela. „Tankovanie" mozgu tukom, ktorý zahŕňa najmä ketózu dodáva energiu do mozgu a pomáha chrániť pred degeneratívnymi ochoreniami mozgu. Strava s vysokým podielom mnohonasýtených kyselín a tukov môže zvýšiť produkciu acetylcholínu, čo je dôležitý neurotransmiter, ktorý má na starosti podporu učenia a pamäte. 

 

Odporúčame prečítať: Zastavte kašeľ a nespavosť s jarnými bylinkami z lesa

učenie

Zdroj: Shutterstock®

TOP 3 TUKY PRE MOZOG

 

 

Polonenasýtené tuky

 

Obsahujú esenciálne mastné kyseliny omega 3 a omega 6. Náš mozog tieto tuky potrebuje pre svoju nevyhnutnú funkciu. Štúdie dokonca dokazujú, že vyššia konzumácia omega 3 sa spája s liečbou ťažkej depresie. Preto je veľmi vhodné zahrnúť tieto tuky do stravy.

jedlo

Zdroj: Shutterstock®

DHA

 

Omega 3 mastné kyseliny, alias DHA. Bolo preukázané, že napomáhajú mozgovým funkciám ako je reč, schopnosť vnímania a motorické zručnosti. Zvýšenie hladiny týchto kyselín preukázane zlepšilo stav pacientom s depresiou, či bipolárnou poruchou. 

dha

Zdroj: Shutterstock®

Nasýtené tuky

 

Nasýtené tuky sú vlastne jednou z hlavných zložiek mozgových buniek, a sú preto nevyhnutné pre zdravé fungovanie mozgu. V jednej štúdii sa zistilo, že ľudia, ktorí jedli viac nasýtených tukov znížili riziko vzniku demencie o 36 percent. Nasýtené tuky tiež poskytujú výhody pre pečeň a imunitný systém a pomáhajú udržiavať správnu hormonálnu rovnováhu.

 

Teraz pretavíme teóriu do praxe. Tieto jedlá treba zaradiť do svojej stravy smiley

 

Odporúčame prečítať: Ako sa správne postiť?

olivy

Zdroj: Shutterstock®

LOSOS

 

Obsahuje veľké množstvo omega 3 mastných kyselín. Najlepšie je jesť ho na pare, alebo ľahko ugrilovaného. Dôvod je jednoduchý. Vtedy sa zachováva v ňom najviac tohto cenného tuku. Ak ste fanúšik sushi, tiež dobre. Tento skvelý tuk obsahuje aj surový losos.

 

 

AVOKÁDO

 

Mononenasýtené tuky v avokáde podporujú funkcie mozgu a podporujú tiež zdravý prietok krvi-a zdravý tok krvi do mozgu sa rozumie vysoko funkčný mozog.

 

 

ORECHY

 

Orechy sú výborným zdrojom nenasýtených tukov a vitamínu E, ktoré prispievajú k lepšiemu fungovaniu mozgu. Mandle, pekanové orechy, vlašské orechy. Môžu tiež pomôcť chrániť pred úbytkom kognitívnych funkcií.

 

jedlo

Zdroj: Shutterstock®

CELÉ VAJCIA

 

Vajcia obsahujú nasýtené tuky a cholín, ktoré môžu zvýšiť pamäťové schopnosti a celkové zdravie mozgu.

 

 

OLIVOVÝ OLEJ

 

Zdravý tuk, ktorý môže byť pridaný do takmer každého jedla. Olivový olej môže prispieť k zlepšeniu pamäti a ochranu proti demencii a kognitívnemu poklesu.

 

 

KOKOSOVÝ OLEJ

 

Mimo iného obsahuje Medium Chain Triglyceridy (MCT), ktoré podporujú spaľovanie tukov a budovanie svalového tkaniva. Kokosový olej môže pomôcť k regenerácii a liečbe nervových funkcií vnútri vášho mozgu.

 

 

Takže nie všetky tuky sú výsostne zlé. Milé dámy, objavujú sa tieto potraviny, vhodné pre mozog občas vo vašom jedálničku? 

vajcia

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

thinkstockphotos.com

1 komentár
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.04.2015 14:34

niečo z toho človek jedáva aj častejšie, ale nie všetko

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE