Pijan a záletník. Alebo len prefíkaná hra?

Šľachtickej dcére Juliane Brezovickej osud nenadelil šťastné detstvo. Matka jej zomrela pri pôrode a otec na ňu kvôli tomu zanevrel. Vychováva ju stará bylinkárka, ktorá ju chráni pred krutou kastelánkou.


Jej život sa však od základu zmení, keď do pevnosti Hamborek zavíta Imrich Tárcai, mladý syn grófa z Kamenice, aby sa z poverenia kráľa stal Julianiným snúbencom a poručníkom. Z nechceného dieťaťa je tak dedička Hamborka a Imrichova verenica.

 

Odporúčame prečítať tiež:  Láska dvoch mladých rozpútala peklo

 

Jana Pronská napísala desiaty román a stále dokazuje, že je prvou dámou slovenskej historickej romance. Verenica je strhujúci príbeh lásky na pozadí skutočných historických udalostí.


Z Juliany vyrastie krásna mladá žena, no na svojho snúbenca čaká dlhých päť rokov. Keď už prestáva dúfať, že sa s ním stretne, dostane pozvanie na kráľovský dvor. Ibaže v Budíne ju nečaká hrdina z jej detstva, ale zhýralý pijan a záletník. 

 

 

Kto je to?“ opýtal sa kráľ.
Alžbeta, kráľovná matka, sa usmiala: „Ak ma pamäť neklame, syn môj, mala by to byť Juliana Brezovická, budúca nevesta Imricha Tárcaia. Gróf pred časom požiadal o jej uvedenie na dvore.“
„Imrichova snúbenica?“ neveriacky zdvihol obočie kráľ. „Nuž, ak ho ani táto deva nepreberie k životu, tak je nadobro stratený! Je naozaj nádherná. Netušil som, že na severe v horách máme poschovávané takéto krásavice.“

 

Zdrvená Juliana však požiada kráľa, aby zrušil ich zasnúbenie. Je však všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá? Je Imrich naozaj tým, za koho ho všetci pokladajú?


Dramatické udalosti, hrozba moru pustošiaceho krajinu a všadeprítomná smrť preveria odvahu a česť každého človeka. Nájdu Imrich s Julianou opäť cestu k sebe a dajú šancu láske, ktorú skrývajú v srdci?

 

Verenica vás na 250 stranách prenesie do dávnej minulosti. Jana Pronská opäť postavila fiktívny príbeh na reálnych základoch. „Brezovickí šľachtici mali na Slovensku veľmi významné postavenie v období svojho rozkvetu,“ vysvetľuje autorka. „Hamborek - malá pevnosť v ich vlastníctve ešte existovala v 15 storočí, kým zanikla úplne a nenávratne.“

 

Začítajte sa do Verenice od Jany Pronskej.

 

 
Odporúčame prečítať tiež: Hollywoodska hviezda seriálu Girls sa odhaľuje

 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE