Sťahovanie škodcov do bytov zahájené: Zisti, ako sa zbaviť potkanov!

Chystáte sa variť a v tom zistíte, že vám chýba jedna zo surovín. Zájdete teda po ňu do špajze a na veľké prekvapenie, všetko máte rozhryzené. Poznáte to? Jeseň je krásne obdobie, plné upokojujúcich farieb, výživných plodín, ale aj pochmúrnych a upršaných dní. Avšak, je to aj obdobie, kedy sa mnohé zvieratá snažia ukryť pred prichádzajúcou zimou.

Áno, ak všade po dome nachádzate rozhryzené veci, malé bobky alebo pavučiny, máte zamorený dom škodcami. Niektorí z nás na tieto drobné zvieratká nemyslia a potom nám ostávajú iba oči pre plač. Odhaľte tajomstvo, ako sa zbaviť škodcov a ochráňte svoj dom aj pred týmito drobnými nepriateľmi!

Zaistite všetky diery aj otvory!

Jesenný dych so sebou prináša mnohé dôležité úlohy, ktoré čakajú každého, kto má dom alebo chatku a záhradu. Príprava pôdy, uskladnenie zeleniny, uskladnenie záhradného nábytku a podobné úkony, nám dávajú často dosť zabrať. Je preto jasné, že nám ani len nenapadne pripraviť sa aj na inváziu drobných hlodavcov a nepríjemného hmyzu. Ako sa pripraviť?

Ako prvé si zabezpečte všetky cesty, ktorými by k vám mohli vniknúť. Okná, vetranie, odtoky zaopatrite sieťkou, drobné diery či otvory rovnako utesnite. Zaujímavosťou je, že odpudiť ich môžete aj správnou vôňou. Nie, nemáme na mysli lahodnú vôňu pečeného mäsa, ale naopak, prírodné vône, ako je napríklad mäta. Umiestnite navlhčené tampóny s mätovým olejom na miesta, kadiaľ by sa pravdepodobne mohli dostať do vášho príbytku. V prípade špajze, pivnice, garáže alebo kotolne nemusíte umiestniť iba jed na krysy, ale aj misku, plnú tohto oleja.

Neprehliadni: Upratovanie domácnosti rýchlo a jednoducho: Toto už nikdy nerob!

čo pomáha proti potkanom

Zdroj: Shutterstock®

Odstráňte všetky lákadlá!

Dôležité je tiež to, že musíte vytvoriť prostredie, v ktorom sa škodcom nebude páčiť. Hľadajú teplo a dostatok jedla. Nezabudnite, že všetky hlodavce majú vynikajúci čuch a preto, ak necháte jedlo len tak voľne položené na stole či polici, doslova ich voláte k hostine. Snažte sa preto jedlo okamžite uskladniť do dóz alebo krabíc. Rovnako tak sa snažte pravidelne vynášať odpadky, ktorými títo drobní škodcovia rozhodne nepohrdnú.

Máte doma veľa kartónu? Zbavte sa všetkých kartónových krabíc od produktov, ktoré doma máte. Hlodavce si v nich zvyknú spraviť otvory a následne v nich bývajú. Ak potrebujete krabice, použite radšej plastové alebo kovové, tých sa myši ani nedotknú.

čo odplaší potkanov

Zdroj: Shutterstock®

Čo so škodcami v dome?

Klasickým riešením, ak v dome nájdete škodcov, sú rôzne pasce. Je nutné, aby ste konali okamžite, ako nájdete neželaných hlodavcov, pretože vám rozhryzú nielen potraviny, ale aj káble. Takže, ako prvé vyskúšajte pasce. Tie však musíte pravidelne kontrolovať, pretože pach rozkladajúceho sa tela vám nenávratne zasmradí celý dom! Odporúča sa ako návnadu použiť syr, slaninu alebo kúsok vlašského oriešku. Lacnejším variantom je klasické lepidlo.

Jedy a otravy na potkany sú druhým variantom. Sú určite zaručeným riešením, i keď potkany sa časom naučia ich nejesť, pretože „to je zlé“. No ani vám neprinesú úľavu – ak ich totiž škodca zje, odíde zomrieť do skrýše, v ktorej ho nemáte šancu nájsť. A smrad jeho tela... no veď viete. Siahnite preto aj po moderných riešeniach, ako sú rôzne zvukové zariadenia, ktoré sú presne stavané na odplašenie drobných škodcov.

ako sa zbaviť hlodavcov

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie super tipy proti potkanom:

  • Ľudské vlasy - možno to bude znieť nezmyselne, ale potkany nemajú radi naše vlasy. Takže, keď sa budete najbližšie česať, umiestnite vlasy z hrebeňa na inkriminované miesta.

  • Cibuľa, korenie a mäta - všetky tieto ingrediencie dokážu účinne odlákať potkany, čierne korenie najúčinnejšie. Umiestnite na miesta, kde sa potkany môžu vyskytnúť, plátky cibule, mleté korenie alebo mätový olej a radujte sa z čistej domácnosti. Čierne korenie je pre potkany smrteľné, pretože sa z neho dusia a nevedia po ňom dýchať.

  • Bobkový list - potkany ho považujú za bežnú potravinu a nevedia, že ich zabije. Pôsobí teda podobne ako jed na potkany. 

  • Amoniak - zmiešajte 2 lyžice čistiaceho prostriedku, štvrť pohára vody a dva poháre amoniaku. Pripravenú zmes v nádobe umiestnite na miesto, kde sa pravidelne objavujú potkany.

  • Vrecká proti moliam - tieto úžasné vrecká vás dokážu zbaviť nielen molí, ale aj potkanov - no nie je to super? 

Kukni sem: Domáce hnojivo z odpadu v kuchyni: Tieto triky pozná len málokto

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.10.2018 19:11

Super tipy, ďakujem!

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

14.10.2018 02:40

Môj typ..........mačka. Mačka je jediné riešenie na hlodavce.

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

15.10.2018 19:12

bývam na dedine v dome určite vyskúšam dííík

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE