6 nenahraditeľných vitamínov pre vašu korunu krásy

Sú vaše pramene „vyhasnuté“, bez života a lesku, jednoducho nevýrazné? Rast vašich vlasov sa akoby úplne zastavil, nech robíte čokoľvek. Ste zúfalá, no možno vám len chýba jeden alebo viac vitamínov, nevyhnutných pre vaše pramene a ich zdravý rast. Naša osobnosť podlieha starnutiu, a preto musíme pravidelne vyživovať telo aj zvnútra. Zdravý spôsob života sa rovná zdravým a okúzľujúcim vláskom. Súčasťou tohto procesu je hladina vitamínu v našom tele.

 

Vitamíny podporujú rast a rozvoj tela. To nám pomáha optimalizovať naše vnútorné funkcie, ako napríklad imunitu a metabolizmus. Zvyčajne sme schopné dodať telu vitamínovú dávku prostredníctvom vyváženej stravy, avšak nie vždy je to možné. Niekedy musíme siahnuť aj po doplnkoch. Teraz si predstavíme vitamíny, ktoré hrajú nesmierne dôležitú úlohu v celkovom telesnom zdraví a raste vlasov.

 

1. Vitamín A

 

V tele sa správa ako silný antioxidant a vyskytuje sa vo forme beta karoténu a v iných karotenoidoch. Predstavuje taktiež nevyhnutnú zložku pre zdravie vašich očí. Skvelým zdrojom vitamínu A je mrkva, hlávkový šalát, zemiaky, paprika, mango a iné druhy ovocia a zeleniny.

 

 

2. Vitamín D

 

Tento vitamín optimalizuje vstrebávanie vápnika, ktorý je potrebný pre silné kosti. Ak sa vystavíte slnečným lúčom približne na 30 minút aspoň dvakrát do týždňa, je to dostatočný akt na vstrebanie vitamínu D do tela. Avšak, nie každý z nás je schopný vystaviť sa slnečnému žiareniu či už zo zdravotných alebo iných nezanedbateľných dôvodov. Nezúfajte. Výživový doplnok s vitamínom D denne dobehne zameškané. Môžete ho však nájsť aj v oleji z treščej pečene, v morských plodoch a mliečnych výrobkoch.

 

Odporúčame prečítať: Najlepšie cviky pre silný chrbát

vitamín A

Zdroj: Shutterstock®

3. Vitamín B Complex

 

Predstavujeme vám veľkú rodinu vitamínov, ktorú tvorí B - 1 (tiamín), B - 2 (riboflavín), B - 3 (niacín), B - 5 (kyselina pantoténová), B - 6 (pyridoxín), B - 7 alebo H, B - 9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín). Táto ,,rodinka" navzájom spolupracuje a ich zdrojom sú celozrnné obilniny, hydina, mliečne výrobky, zelenina, mäso, ryby a pečeň. 

 

 

4. Vitamín C

 

Je dôležitý pre náš imunitný systém a tiež pôsobí ako antioxidant, ktorý pomáha telu bojovať proti voľným radikálom. Tvorí zložku mnohých kozmetických prípravkov. Nedostatok vitamínu C môže viesť k rôznym problémom, ako napríklad nádcha, chrípka, suché vlasy a pokožka. Kde ho teda dokážeme bezprostredne získať? Ovocie, najmä citrusové plody a zelenina. Aby sme nezabudli, zvyšuje vstrebávanie železa.

 

Odporúčame prečítať: Jednoduché a zdravé raňajky - 5 nápadov

vitamín C a B

Zdroj: Shutterstock®

5. Vitamín E

 

Predstavujeme vám silný antioxidant. Vzťahuje sa na skupinu zlúčenín, ktoré spadajú do dvoch skupín - tokoferoly a tokotrienoly. Vyskytujú sa predovšetkým v sójovom, kukuričnom a slnečnicovom oleji, v masle, šalátových dresingoch a orechoch. Bráni poškodeniu voľnými radikálmi a bojuje s predčasnými známkami starnutia.

 

 

6. Vitamín K

 

Patrí do ďalšieho radu vitamínov, ktorý zahŕňa K1, K2 a K3. Prispieva k zdraviu vašich kostí a k správnej cirkulácii krvi. Ponúkne vám ho listová zelenina, sójový olej a mliečne výrobky.

 

Odporúčame prečítať: Čínsky horoskop – 7 znamení aká je Opica v láske?

vitamín E a K

Zdroj: Shutterstock®

Konkrétne vitamíny, ktoré urýchlia rast vlasov

 

Všetky vitamíny, ktoré sme spomenuli a ospevovali sú potrebné pre optimálne telesné funkcie, čo sa odráža aj na zdraví vašich vlasov. Niektoré z nich však riešia problematiku rastu do hĺbky a sú špecifickými „vitamínmi vlasov." Ak si všimnete zloženie produktov, ktoré slúžia na podporu rastu vašej hrivy, bezpochyby tam nájdete práve tieto vitamíny.

 

  • Vitamín D

Jeho nedostatok vedie ku vypadávaniu vlasov. Ak nie ste schopné dodať svojmu telu požadovanú dávku prostredníctvom potravín a priameho slnečného svetla, je potrebné zahrnúť doplnok do svojho jedálnička. No najideálnejšie je získavať ho práve z teplých slnečných lúčov.

 

  • Vitamín B - 3 (niacín)

Krehké a slabé vlasy? Zahrnutím niacínu do vašej stravy si zabezpečíte hydratovanú pokožku hlavy a vyživené vlasy. Nedostatok tohto vitamínu sa prejavuje ako pellagra.

 

  • Vitamín B - 7 alebo H (biotín)

Je to jeden z najobľúbenejších vlasových doplnkov na trhu. Môžno ho získať prostredníctvom potravín, ale vaše telo ho nedokáže udržať, pretože je rozpustný vo vode. Biotín posilňuje vlasové folikuly, čo následne vedie k prirodzenému rastu vlasov.

 

  • Vitamín C

Ako sme už spomínali, zvyšuje vstrebávanie železa a je zásadným aspektom pre zdravý rast červených krviniek. Vitamín C taktiež produkuje kolagén. Zabezpečuje zdravú pokožku a rast vlasov.

 

Odporúčame prečítať: Ako doplniť vitamín D počas zimy prirodzene?

vlasy a vitamíny

Zdroj: Shutterstock®

Na záver vám prinášame štyri spôsoby, prostredníctvom ktorých si udržíte hladinu vitamínov v tele:

  1. Pite veľa vody, zvlášť po jedle a doprajte si celodennú dávku hydratácie.
  2. Konzumujte vyváženú stravu.
  3. Aj keď je to ťažké, obmedzte alebo úplne odstráňte fajčenie. Zdržte sa nadmernej konzumácie alkoholu.
  4. Eliminujte dávkovanie zbytočných liekov.

 

Nezačínajte užívať vitamíny na vlastnú päsť. To, ktorý vitamín vám chýba, môžete zistiť pomocou jednoduchého krvného testu. Užívanie doplnkov má vplyv na vaše zdravie, preto sa poraďte s lekárom alebo dietológom.

 

Odporúčame prečítať: Som krásna taká, aká som

Hydratácia

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

03.02.2016 19:19

vitaminy sa snazim prijmat hlavne v ovoci,zelenine,zdravej strave,minuly rok som si aj tak nasadila vlasovu kuru na 3 mesiace,myslim si a aj vidim,ze mala pozitivny ucinok

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

01.03.2016 08:14

Vitamíny sú super, ale nemali by sa užívať nonstop.. Radšej si dať ovocie, zeleninu. Mám taký rešpekt voči nim, neverím veľmi farmaceutickému priemyslu...

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

03.03.2016 16:01

snažím sa jesť z každého rožka troška.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE