Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!

Mrkva je veľmi zdravá zelenina plná vitamínov a minerálov. Veľa ľudí ju má zaradenú do kategórie polievkovej zeleniny a čerstvú ju konzumuje málokto.

Z mrkvy sa však vyrába aj jeden úžasný nápoj, ktorý v sebe skrýva množstvo benefitov pre zdravie človeka. Hovoríme o kvalitnej mrkvovej šťave, ktorá predstavuje ideálnu formu zdroja viacerých telu prospešných látok.

Tento nápoj, okrem iného, podporuje imunitný systém aj znižuje vysoký krvný tlak. Prečítajte si, čo všetko dokáže poskytnúť nášmu telu mrkvová šťava! Prečo je pitie mrkvovej šťavy pre nás prospešné? Aké sú jej účinky na zdravie a zdravotné výhody? Aké dôležité výživné látky obsahuje? Máme mnoho dobrých dôvodov, prečo ju piť!

Klasická mrkva prospešná pre zdravie – aké sú jej blahodarné účinky?

Mrkva obyčajná je dvojročná rastlina z čeľade mrkvovité. Je to poľnohospodárska kultúrna plodina, ktorá sa vyskytuje najmä v Európe a Severnej Amerike, no pestujú ju už takmer na celom svete. Pravdepodobne však pochádza z južnej Ázie, kde ešte prežíva ako divo rastúca rastlina. 

Pre mrkvu obyčajnú sú charakteristické silno strihané listy, ktoré majú veľmi príjemnú arómu a jej oranžový až červený koreň určený na konzumáciu. Rôzne vo svete môžeme objaviť korene mrkvy aj žltej, či dokonca bielej alebo čiernej farby.

Podzemná časť rastliny má typický kužeľovitý tvar, ktorý môže byť skrútený. Mrkva je zdrojom mnohým minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov. Bohatá je najmä na betakarotén, ktorý v tele pôsobí ako antioxidant. 

Patrí medzi druhy zeleniny, ktoré sa až tak často nekonzumujú surové. Varená forma však zabezpečuje, že karotény v mrkve sa do celého ľudského organizmu oveľa ľahšie vstrebávajú.

Pozri aj: Ako sa vyhnúť žltačke? Čítaj a dozvieš sa!

vplyv mrkvy na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Výživné zložky – prečo piť mrkvovú šťavu?

Zistili sme, že varená mrkva má v niečom navrch oproti surovej. No i poctivo pripravená kvalitná mrkvová šťava má svoje neprekonateľné výhody. Predstavte si totiž, že zopár deci mrkvovej šťavy vám doplní telu prospešné látku z niekoľkých kusov tejto zeleniny. Vypiť pohár chutného nápoja sa zdá byť teda oveľa ľahšie.

 • Šťava vám pritom zabezpečí prísun dôležitej vlákniny, omega 3 a 6 mastných kyselín, luteínukyseliny listovej aj pantoténovej.
 • Má vysoký obsah vitamínov, je zdrojom vitamínu A, C, K i E.
 • Ukrýva viaceré minerály a stopové prvky – zdroj železa, draslíka, horčíka, zinku, vápnika či fosforu.

Užitočné vlastnosti mrkvovej šťavy

Pitie kvalitnej mrkvovej šťavy zabezpečí silnú podporu obranyschopnosti. Pre odolnejší imunitný systém vám pritom stačia 2 deci nápoja denne. Šťava z mrkvy je prevenciou proti rozšíreným civilizačným a kardiovaskulárnym ochoreniam či chrípke.

Zlepšuje trávenie, pôsobí na krvný tlak

Známe sú aj ďalšie účinky mrkvovej šťavy. Chráni bunky pred voľnými radikálmi a detoxikuje telo od škodlivín. Mrkvová šťava zlepšuje hladinu krvného tlaku a cholesterolu (prevencia srdcovo-cievnych ochorení). Pozitívny vplyv má na pokožku, obličky aj tráviacu sústavu.

Mrkvová šťava podporuje metabolizmus, zdravé trávenie a pravidelné vyprázdňovanie. Mrkvovú šťavu je ideálne konzumovať ráno nalačno, pretože je vtedy pre telo najľahšie stráviteľná.

Vplyv mrkvovej šťavy na pokožku

Mrkvová šťava taktiež posilňuje zdravie pokožky. Jej pravidelné pitie má blahodarný vplyv na pleť. V prípade, že túžite po žiarivej pokožke, oplatí sa zaradiť do jedálnička mrkvovú šťavu. Tá čistí pečeň a detoxikuje organizmus, čo má vplyv aj na našu pokožku. Totižto, ak sa zbavíte toxínov, vaša pokožka bude čistejšia a zdravšia. 

Mrkva je tiež bohatá na vitamín A, ktorý pokožku hydratuje a chráni pred poškodením. Takže má anti-aging účinok. Vďaka tomu bude mať vaša pleť mladistvejší vzhľad.

Odporúčame: Zeleninovo-syrové placky podľa Ivany Gáborík – zdravé placky z rúry bez litrov oleja

domáca mrkvová šťava

Zdroj: Shutterstock®

Recept na domáci mrkvový džús

Ak hľadáte mrkvovú šťavu v obchode, dávajte pozor na to, aby mala čo najmenší obsah pridaného cukru. Stále však môže obsahovať i konzervačné či ďalšie nevhodné látky. Ideálne je preto si pripraviť čerstvú domácu mrkvovú šťavu s menším množstvom cukru, pričom budete presne poznať jej zloženie.

Na domácu šťavu z mrkvy budete potrebovať:

 • 0,5 kg oranžovej zeleniny,

 • 1 pomaranč,
 • 250 g cukru,
 • 10 g kyseliny citrónovej,
 • 1,5 litra vody.

Ako sa pripravuje sladká mrkvová šťava

Mrkvu umyte, očistite, nakrájajte na menšie kúsky, vhoďte do hrnca s vodou a dajte variť približne na 20 minút Potom si ošúpte pomaranč a umyte ho pod teplou tečúcou vodou.

Následne ho nakrájajte na niekoľko častí a pridajte variť k mrkve na ďalších 20 minút. Po dovarení celú zmes rozmixujte na jednotnú hmotu tyčovým mixérom.

V druhom hrnci si ešte musíte pripraviť sirup z vody, kyseliny citrónovej a cukru, ideálne trstinového. Ak začne hustnúť, pridajte ho do mrkvy. Na záver všetko spolu ešte raz vymixujte a môžete podávať pohár mrkvovej šťavy.

Skladovanie mrkvovej šťavy: V chladničke vám táto mrkvová šťava vydrží 5 dní. Na dlhodobé uskladnenie ju nezabudnite sterilizovať.

TIP: Ideálnou kombináciou je aj mrkva a jablko. Preto pri príprave domácej mrkvovej šťavy vyskúšajte použiť aj chutné zdravé jablká. Experimentovať môžete dokonca aj so zázvorom.  

Odporúčame: Orgován nie je len okrasný ker. Neveríš? Tak pozri na jeho účinky!

účinky mrkvovej šťavy

Zdroj: Depositphotos

Vhodné denné množstvo šťavy z mrkvy

Koľko šťavy denne piť? Odporúčané množstvo mrkvovej šťavy na dennú konzumáciu sa môže líšiť v závislosti od individuálnych zdravotných stavov a nutričných potrieb. Všeobecne sa však považuje za primerané množstvo približne 250 ml (približne jeden pohár) mrkvovej šťavy denne.

Toto množstvo poskytuje značnú dávku vitamínu A a iných živín, bez toho, aby ste prekročili odporúčanú dennú dávku alebo spôsobili vedľajšie účinky spojené s nadmerným príjmom beta-karoténu.

Pokiaľ ide o vitamín A, je dôležité si uvedomiť, že nadmerný príjem tohto vitamínu môže byť toxický, a preto je dobré nekonzumovať príliš veľa mrkvovej šťavy, najmä ak užívate iné doplnky obsahujúce vitamín A alebo konzumujete veľa ďalších zdrojov beta-karoténu.

Kontraindikácie pri pití mrkvovej šťavy

Pri pití mrkvovej šťavy môžu byť niektoré kontraindikácie, ktoré by mali byť zvážené najmä pri jej nadmernej konzumácii. Mrkvová šťava je vysoko výživná a obsahuje množstvo vitamínu A, ale sú určité situácie, kedy by sa jej ľudia mali vyhýbať alebo ju konzumovať opatrne:

 1. Hyperkarotenémia: Nadmerná konzumácia mrkvovej šťavy môže spôsobiť hyperkarotenémiu, stav, pri ktorom sa koža sfarbí do oranžova kvôli veľkému množstvu beta-karoténu v tele. Tento stav nie je obvykle nebezpečný, ale môže byť znepokojujúci.
 2. Problémy s obličkami: Ľudia s ochorením obličiek by mali byť opatrní pri konzumácii veľkého množstva mrkvovej šťavy, pretože môže obsahovať veľa draslíka, čo môže byť problematické pri obmedzenej funkčnosti obličiek.
 3. Warfarín a iné antikoagulanty: Mrkvová šťava môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane warfarínu (antikoagulant).
 4. Diabetes a hyperglykémia: Aj keď mrkvová šťava obsahuje prirodzene sa vyskytujúce cukry, nadmerné množstvá môžu spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi. Osoby s diabetesom by mali monitorovať ich príjem a prispôsobiť ho podľa potreby.

Článok aktualizovaný 20.4.2024

18 komentárov
Martina Varhanikova

Martina Varhanikova

10.11.2017 07:26

Mrkva je skvelá..dá sa kombinovať s veľa druhmi zeleniny a ovocia. Mixovala som si ju s jablkom a broskyňami, alebo nektarinkami a vodou, alebo je dobrá aj celerovou vňaťou, pomarančoma a jablkom a vodou. Všetko...čo vám vnútorne príde..telo napovie, čo mu chýba. Len netreba preháňať..známa si kupovala 100% mrkvovú šťavu a už mala oranžový nádych pokožky. :)

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

12.11.2017 13:38

Dobrý deň, ďakujeme za toľko skvelých tipov na chutné nápoje. Želáme pekný deň :)

Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.11.2017 07:57

Mrkvu mám najradšej surovú, varenú až tak nie, najlepšia je z našej záhrady, čerstvá a zdravá...

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

12.11.2017 13:42

Dobrý deň, mrkva z vlastnej záhrady je určite vždy tou najlepšou voľbou :). Želáme pekný deň

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

10.11.2017 08:33

Na Slovensku hádam niet záhradky, v ktorej by chýbala táto zeleninka... je nenáročná na starostlivosť a je základom pre množstvo našich jedál... skrýva v sebe totiž omnoho viac pozitív, ktoré môžeme využiť v prospech svojho zdravia, ale aj krásy...

Vaše meno:

benynka

benynka

10.11.2017 09:19

strúhaná mrkva s jablkom a pokvapkaná citrónom tak to je spomienka na detstvo
ale tá šťava s pomarančom musí byť super, ja by som to vyskúšala najprv bez cukru a keby tam veľmi chýbal až potom by som ho dala

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

10.11.2017 12:37

račej zjem mrkvu celú ako sa trápiť so šťavou

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

10.11.2017 13:19

mrkvičku milujem.. ja aj môj malý.. len škoda že ju už neviem vyprať :D

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

10.11.2017 15:41

mrkva je super a pripravujeme ju doma na rôzne spôsoby ale šťavu z nej nepijeme... možno ju ale vyskúšame

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

12.11.2017 13:43

Dobrý deň, určite treba vyskúšať, možno vám zachutí. Želáme pekný deň :)

Katarína Konečná

Katarína Konečná

10.11.2017 16:47

mrkvový šalát miluje celá moja rodina

Vaše meno:

Mária Terefenková

Mária Terefenková

10.11.2017 16:57

Takže idem zaradiť do svojho jedálnička viacej mrkvičky.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

10.11.2017 17:18

Mrkva aj v našej kuchyni má každodenné využitie-na varenie,do šalátov ale aj ako šťava.Vraj je užitočnejšia pre telo keď je uvarená.

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

12.11.2017 13:40

Dobrý deň, áno, je to pravda. Mrkvička je varená pre telo ľahšie vstrebateľná. Želáme pekný deň :)

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

12.11.2017 16:22

Mrkva je mňamka a najlepšia je pre očká :)

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

14.11.2017 18:39

Mám rada mrkvu ako aj inú zeleninku .. Jem ju často súrovú , a taká šťava by bodla.. S jablkom bude určite mňamka..

Vaše meno:

Iveta Sýkorová

Iveta Sýkorová

17.11.2017 11:46

mrkva v nasej chladnicke nemoze nikdy chybat, miluju ju aj moje deti

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

18.11.2017 13:05

Mrkva je velmi nedocenena...

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

18.11.2017 17:49

mrkva je výborná s cvikľou/odšťavenné/.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

23.11.2017 19:48

ja moc mrkvu nemusím ,ale mala by som ako tak čítam šťavu určite vyskušam

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

03.12.2017 13:27

a čo tak pomarančový džús z mrkvy,to si nikto nepamätá?mrka s pomarančovou kôrou sa uvarila,pridal sa cukor,šťava z pomarančov, celé sa to rozmixovalo,pridala sa prevarená voda,kyselina citrónová a džusík bol hotový.

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

02.08.2018 15:32

robievame často štava je výborná

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE