Ako sa zbaviť tráviacich problémov? Objav účinky kôry chinínovníka!

Hovorí vám niečo pojem chinín? Áno, táto látka je v určitom povolenom množstve používaná v potravinárstve pri príprave nápojov, a to napríklad aj pri obľúbenom a známom toniku. Chinín bol pritom pôvodne izolovaný z kôry rastlín rodu chinínovník. Konkrétne kôra chinínovníka lekárskeho je však už od nepamäti využívaná pri liečbe mnohých ochorení. V dnešnom článku sa pozrieme na to, odkiaľ táto rastlina pochádza, aké sú jej účinky a ako si pomocou nej môžeme uľaviť nielen od ťažkostí s trávením.

Poznáte chinínovník?

Chinínovník lekársky je strom, respektíve ker z čeľade marenovité. Jeho domovinou sú horské oblasti najmä Južnej Ameriky, a to konkrétne masívne pohorie Andy. Neskôr sa začal pestovať v mnohých oblastiach naprieč celým svetom, napríklad aj v Mexiku, Bolívii, Indii, Indonézii a taktiež niektorých afrických oblastiach. Táto rastlina je schopná rásť až do nadmorskej výšky 3500 m nad morom. Vo všeobecnosti sa chinínovníkom darí v miernejších klimatických podmienkach a najmä na územiach s úrodnou či konkrétne sopečnou pôdou.

Chinínovníky sú vždyzelené stromy s veľkými jednoduchými voskovitými listami a koncovými pazušnými metlinami s voňavými kvetmi. Ich kvetné koruny sú chlpaté a ružové. Plodom chinínovníka je uzatvorená tobolka. Do rodu chinínovník je pritom zaradený veľký počet rozličných druhov týchto stromov, pričom sú šľachtené odrody s vysokým obsahom spomínaného chinínu, ktorý sa získava na rôzne účely, napríklad aj pre potreby farmácie či potravinárstva.

Pozri aj: Dvojča petržlenovej vňate: Vieš, čo je trebuľka a čo dokáže liečiť?

účinky chinínovníka

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc nielen pri tráviacich ťažkostiach

Chinínovník lekársky, respektíve jeho kôra, má antiseptické, antimikrobiálne aj antibakteriálne účinky. Taktiež pôsobí antipyreticky, čo znamená, že má schopnosť znižovať horúčku. V liečivej droge z tejto rastliny nájdeme veľké množstvo rozličných chinolínových alkaloidov, a to najmä spomínaný chinín a taktiež i takzvaný chinidín. Pôsobia proti pôvodcom rôznych infekcií, pričom sú významné najmä z hľadiska ich antimalarického účinku. Chinínovník lekársky sa už od nepamäti využíval na boj proti malárii.

Táto rastlina je v súčasnej dobe, ako sme už spomenuli vyššie, veľmi nápomocná hlavne pri liečbe mnohých tráviacich ťažkostí. Môže pomôcť s problémami, ako sú dyspepsia, nadúvanie aj hnačky či kŕče. Taktiež stimuluje chuť k jedlu a celkovo podporuje proces trávenia. Okrem toho môže byť chinínovník užitočný pri nachladnutí aj infekčných ochoreniach spojených so zimnicou, potením či vysokými horúčkami. Nakoniec má pozitívny vplyv aj na srdcovo-cievny systém. Prispieva najmä k pravidelnému srdcovému rytmu. Znižuje tiež tlak a podporuje zdravie ciev.

použitie chinovníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako používať chinínovník?

Sušenú kôru chinínovníka lekárskeho zoženiete vo forme prášku na internete, v lekárňach aj prevádzkach špecializovaných na predaj zdravých potravín a sušených bylín. Takto pripravená droga je vhodná na prípravu záparu na vnútorné použitie. Spravidla postačí čajová lyžička kôry na šálku horúcej vody, pričom je vhodné užívať denne len polovicu šálky tohto horkého čaju. Okrem toho sú dostupné aj tinktúry z chinínovníka lekárskeho. Či už odvar alebo tinktúra, liečivá z kôry tejto rastliny sú určené na elimináciu tráviacich ťažkostí, na podporu srdcovo-cievneho systému aj liečbu spomínanej malárie.

Užívanie chinínovníka je tiež vhodné prekonzultovať s lekárom, a to kvôli vysokému obsahu silných látok. Droga z tejto rastliny navyše nie je určená na dlhodobé užívanie a rovnako nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, deti či osoby pred operačným zákrokom. Nevyhnutné je najmä dodržiavať odporúčané dávkovanie, ktoré je uvedené na obale alebo v príbalovom letáku produktu, pretože v nadmernom množstve môže mať kôra z chinínovníka na zdravie človeka naopak negatívny vplyv, respektíve môže vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú okrem iného bolesti hlavy aj zvracanie.

Odporúčame: Ako zlepšiť trávenie? Osvoj si 5 základných jogových pozícií!

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.12.2019 06:36

Chinínovník nepoznám, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.12.2019 17:28

Doteraz som ho nepoznala, ale zaujímavé, možno vyskúšam.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

17.12.2019 06:26

pred používaním by som určite radšej konzultovala s lekárom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE