Ako si zvýšiť energiu v zime

 

S príchodom kratších dní a skorých tmavých večerov väčšine z nás postupne klesá energia. Častejšie zívame, viac by sme spali, pociťujeme možno tiež väčšiu lenivosť.

 

V zimných mesiacoch bývame viac unavené, no zima nezima, fungovať treba. Ako si zvýšiť prirodzeným spôsobom energiu a prebudiť svoj organizmus k aktivite?

Vieme, že je zložité odolať pokušeniu nezababušiť sa do huňatej deky a slastne nezaspať pri nejakom predvianočnom podmaze z telky. Ale predsa, aj voľný deň môžete stráviť aktívnejšie, trebárs aj na zvýšenie vašej celkovej energie. A začať by ste mali hneď zrána!

Odporúčame prečítať: Vianočné trhy v Európe

Ako si zvýšiť energiu v zime

Zdroj: Shutterstock®

Prebrať k životu vás vždy dokáže príjemná sprcha, či budete dostatočne prebraté ale závisí aj od sprchového gélu. Všetky upokojujúce a relaxačné si nechajte radšej na večer. K nim potom môžeme pridať namiesto rýchlej sprchy, trebárs horúci kúpeľ. Ráno váš však takýto relax môže skôr uspávať, doprajte si preto sprchu so striedavou vodou (dobré nielen na energiu, ale tiež v boji proti celulitíde), za sprchový gél si vyberte taký, o ktorom viete, že vás nabudí, vynikajúco pôsobia citrusy, ale tiež prímes kávy.

Ako si zvýšiť energiu v zime

Zdroj: Shutterstock®

Nikdy nevynechávajte raňajky. Nech už ste sa dali na akúkoľvek diétu, raňajky by mali základom každého vášho dňa. Dodajú vám energiu aj potrebné vitamíny. Samozrejme teraz nehovoríme o pečených klobáskach, volských okách a plnom tanieri praženice. Doprajte si radšej ovsené vločky, ovocie, alebo pár plátkov šunky, syr, celozrnný chlebík a veľa čerstvej zeleniny.

 

Pite veľa vody. Aj keď je zima a telu sa možno nežiada piť toľko ako v lete, pitný režim platí neúprosne aj v chladných mesiacoch. Nemusí ísť zakaždým len o studenú vodu. Telo by ste v zime mali zohrievať aj zvnútra a na to sú ideálne horúce čaje. Vsaďte na bylinky.

Ako si zvýšiť energiu v zime

Zdroj: Shutterstock®

Dbajte na prísun vitamínov skupiny B. Obzvlášť B12, pretože práve ten pomáha uvoľňovať energiu z potravín, ktoré prijímame. B12 je zároveň dôležitý pre činnosť nášho mozgu, udržiava nás viac v bdelom stave, zvyšuje nám pozornosť, ale pridáva tiež na dobrej nálade.

Odporúčame prečítať: Postarajte sa o nohy aj v zime

Otužujte sa a cvičte. Ak je vám neustále zima, niečo nie je v poriadku. Buď zájdite za lekárom, alebo sa začnite otužovať, alebo urobte aj jedno aj druhé. V zime vášmu telu veľmi dobre prospeje sauna, taktiež už spomínaná striedavá sprcha, občas sa prebehnite aj na mrazivom vzduchu, choďte si zaplávať na plaváreň a rozprúďte krv v žilách. Pohyb je v zime viac než potrebný (aj preto aby sme pred letom nemali hlavu v smútku z nadváhy), a preto aj keď nie ste fanúšikom zimných športov aspoň raz do týždňa vybehnite na mrazivý vzduch a športujte. Nemusíte rovno riskovať zlomeniny na svahu, postavte si hoci len snehuliaka, alebo sa vráťte do detských čias a posánkujte. Super fitkom pre vás môžu byť aj bežky. Okrem pohybu vonku cvičte aj doma. Taká joga napríklad je nielen vhodným relaxom, ale tiež zdrojom pozitívnej energie.

Ako si zvýšiť energiu v zime

Zdroj: Shutterstock®

TIP NA ZÁVER: Využívajte čo najviac denného a prirodzeného svetla.  Pohybujte sa vonku, vystavujte tvár slniečku ak náhodou spoza mrakov vykukne a užívajte si zimu s úsmevom na tvári. 

Odporúčame prečítať: Aké budú tohtoročné Vianoce?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Martina Begalova

Martina Begalova

11.12.2014 14:44

ach veru, niekedy mam pocit ze najlepsie by bolo prespat celu zimu..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE