Bez vody by nebol život. Ale vieš, kedy môže byť pitie vody na škodu?

Už od útleho detstva nám všetci vštepujú, že pitie vody je jednoducho základ dobre fungujúceho organizmu, že bez vody by nebol život a tak ďalej, a tak ďalej. To všetko je, samozrejme, veľká a nepopierateľná pravda, to bez debaty, ale napadlo by vám, že existujú aj chvíle, situácie a okolnosti, kedy môže byť pitie vody na škodu? Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Zistite viac, vďaka nasledujúcim riadkom!

Aký je váš pitný režim?

Koľko čistej vody vypijete za jeden deň? Liter? Liter a pol až dva? Prípadne ešte viac? A vedeli ste, že ak do seba lejete vodu, lebo je to dobré, prospešné a má sa to, pričom na posedenie viete vypiť aj liter vody naraz, môžete si viac uškodiť, ako prospieť? Ako to teda s tým pitím vody v skutočnosti je? Nuž, odporúčaná denná dávka čistej vody je približne jeden a pol litra. Samozrejme, všetko to záleží od telesnej hmotnosti človeka. Existuje na to celkom šikovný vzorec: 1 kg telesnej hmotnosti = 20 ml čistej vody. Napríklad 50-kilová žena by teda mala denne vypiť minimálne jeden liter čistej vody, maximálne však dva (vzhľadom na denný režim).

 

Bude sa ti páčiť: Džús alebo smoothie: Prečo to s ich pitím netreba preháňať?

kedy voda škodí

Zdroj: Shutterstock®

Keď príde smäd, je už neskoro

Je tu takisto namieste pripomenúť si pomerne dôležitú zásadu: Pitný režim dodržiavame celoročne, bez ohľadu na to, či je leto alebo zima, pričom pri zvýšenom potení sa (vysokou teplotou alebo športom) či pri inej zvýšenej fyzickej aktivite, by sa mal príjem čistej vody znásobiť. Zároveň je dôležité upozorniť, že piť treba priebežne, počas celého dňa a to tak, aby ste sa, ideálne úplne, vyhli pocitu smädu. Popritom nezabudnite prijímať tekutiny cez čerstvé ovocie a zeleninu, bylinkové nesladené čaje alebo čerstvo rozmixované šťavy, ideálne aj s dužinou, ako aj polievky. A nie, dodržiavať poctivo pitný režim rozhodne neznamená vypiť za deň troch turkov a dva litre koly.

koľko vody treba vypiť

Zdroj: Shutterstock®

Prečo to s vodou nepreháňať?

Ale poďme konečne na to, čo vás zrejme najviac zaujíma – kedy je pitie vody na škodu? Nuž, na škodu je vtedy, keď do seba doslova lejete litre vody, samozrejme, s tým najlepším úmyslom hydratovať sa a následne sa čudujete, prečo vám po prebudení takmer nevidno oči, čo sú také opuchnuté alebo vám bezdôvodne opúcha celá tvár. Jedným slovom – ste zavodnené či prevodnené. Nehovoriac o tom, že si prílišným pitím vody koledujete o nebezpečný opuch mozgu. Nadmerné pitie vody neprospieva ani tým, ktorí trpia na ochorenia obličiek alebo pečene, s čím súvisí zhoršená schopnosť tela vodu vylučovať. V praxi to znamená, že pri ťažkostiach, ako sú chronické obličkové ochorenie, močové kamene, cukrovka, cirhóza pečene či srdcovo-cievne ochorenia, by vám mal lekár určiť nielen spodnú, ale aj vrchnú hranicu denného príjmu vody.

Neprehliadni: Ako spraviť poriadok v skrini či šatníku? Poradíme ti super triky

ideálny pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Rovnováha musí byť!

Základ teda je vypiť za deň toľko vody, koľko vaše telo dokáže vylúčiť. V opačnom prípade sa vám bude v tele hromadiť prebytočná voda, ukladať sa napríklad v brušnej dutine a vyústiť to môže do spomínaných opuchov, vysokého krvného tlaku, pohybových ťažkostí, v extrémnom prípade do opuchu mozgu alebo zlyhania srdca. Mimochodom, vedeli ste, že existuje aj závislosť na pití vody alebo chorobný smäd? Hovorí sa tomu akvaholizmus (polydipsia) a človek, trpiaci touto závislosťou, je schopný vypiť aj sedem litrov vody denne, pričom aj štyrikrát za noc vstáva, aby sa napil. Ak sa nenapije, prepadne ho pocit, že omdlie alebo sa udusí. Nemusíme zdôrazňovať, že ide o pomerne vážnu psychickú chorobu. Preto nezabúdajte – všetko s mierou!

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.10.2018 05:54

Všetko za má i svoje proti;, rovnováha musí byť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE