Bobkový list: S jeho pomocou sa zbavíš bolesti aj kašľa!

Sušené bobkové listy sa v našich kuchyniach používajú ako obyčajná korenina. Premýšľali ste však niekedy nad tým, že by vám mohol bobkový list pomôcť so zdravotnými ťažkosťami?

Mali by ste vedieť, že sa z neho dá pripraviť veľa pomocníkov pre zdravie. Vyskúšať môžete napríklad detoxikačný čaj či liečivý olejček. 

V nasledujúcom článku vám prinášame dôležité aj zaujímavé informácie o bobkovom liste. Ako na netradičné použitie bobkových listov? Ako pripraviť čaj z bobkového listu? 

Čo o bobkovom liste nevieme?

Vavrín pravý, ktorého listy poznáme pod pojmom bobkový list, je vždyzelený strom či krík z čeľade vavrínovité. Táto rastlina dorastá až do výšky 15 metrov. Pochádza najmä z teplých oblastí. Keďže je vavrín teplomilný, obľubuje slnko či polotieň a teplo. Na pôdu je nenáročný.

Je pomerne starý, kedysi ho veľmi obľubovali Gréci. Z jeho listov vytvárali vence, ktoré nosili ako symbol kultu významné osoby. V súčasnosti sa pestuje najmä v Stredomorí. Medzi veľkých vývozcov však môžeme zaradiť aj Turecko.

Listy vavrína pravého sa dnes bežne používajú sušené v kuchyni, a to hlavne do polievok či omáčok. Sú pomerne tvrdé a kožovité so zvlnenými okrajmi a majú kopijovitý až oválny tvar. Líce listov je o niečo tmavšie ako rub.

Dorastať môžu až do dĺžky 5 cm. Vavrín pravý kvitne zvyčajne od marca do apríla. Jeho kvety sú biele, žlté až modročervené. Z bobuľovitých plodov rastliny sa v Stredomorí lisuje dokonca olej.  

Pozri aj: Vianočná ruža: Vieš, ako sa o ňu treba starať?

účinky bobkového listu

Zdroj: Shutterstock®

Aký liečivý účinok má list vavrína?

Zvyčajne používame bobkové listy pri varení len v malej miere, no to nemení nič na tom, že majú úžasný vplyv na ľudské zdravie. Obsahujú vlákninu, kyselinu listovú, silice, éterické oleje, triesloviny i horčiny. Bobkový list obsahuje aj vitamíny A aj C a je zdrojom železa, horčíka, draslíka, mangánu aj selénu.

Bobkový list podporuje imunitný systém, detoxikuje organizmus a má silné antiseptické účinky. Pozitívny vplyv má na proces trávenia, odstraňuje plynatosť a podporuje chuť do jedla.

Ďalšie zázračné účinky bobkového listu:

 • Dokáže z tela odstrániť nadbytočnú vodu. Bobkový list prečisťuje močové cesty.
 • Bobkový list obsahuje zložky, ktoré môžu pomôcť znižovať zápal.
 • Obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom, čím znižujú riziko chronických ochorení a podporujú celkové zdravie.
 • Tradične sa používa na podporu trávenia a zmierňovanie tráviacich ťažkostí, ako sú nadúvanie, plynatosť a kŕče.
 • Listy vavrína pravého sú nápomocné najmä pri eliminovaní rôznych bolestí. Pomôžu vám pri migréne, bolestiach kĺbov, krížov i sedacieho nervu, brušných bolestiach. Odporúčajú sa aj v prípade, ak jedinca trápia reumatické bolesti, artritída.
 • Bobkový list navyše mierne riedi krv, preto je ho vhodné vždy používať v rozumnej miere. Zamedzuje však tvorbe krvných zrazenín a je nápomocný pri prekrvovaní organizmu. Zmierňuje tak pocit studených nôh a rúk.
 • Vavrínové listy priaznivo ovplyvňujú nervový systém a podporujú pamäť, koncentráciu a sústredenie.
 • Pomáha znížiť hladinu stresu, znižuje úzkosť a podporuje kvalitu spánku.
 • Bobkový list uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha pri dýchacích ťažkostiach. Inhalácia pary z vody, do ktorej boli pridané bobkové listy, môže pomôcť zmierniť respiračné problémy, ako sú upchatý nos a infekcie dýchacích ciest.

Odporúčame: Ako si vyrobiť bujónové kocky? Tento domáci kurací bujón si zamiluješ!

čaj z bobkového listu

Zdroj: Shutterstock®

Ako na využitie bobkového listu?

1. Odvar z bobkového listu / čaj z bobkového listu

Aby ste zvýšili účinok bobkového listu na organizmus, skúste ho okrem polievky použiť aj pri príprave čaju. Do menšieho hrnca nasypte 15 bobkových listov, zalejte ich 3 dcl vody a priveďte ich do varu. Po zovretí nechajte variť ďalších 10 až 13 minút.

Odvar vypnite a nechajte lúhovať ešte 3 hodiny. Následne z neho vyberte bobkové listy. Vavrínový čaj sa nesmie piť nárazovo. Pripravené 3 dcl odvaru by ste mali po malých pravidelných dúškoch vypiť počas jedného dňa. Poslednú dávku si doprajte pred ôsmou hodinou večer.

Túto kúru môžete zopakovať ešte po pár dňoch a potom po mesiaci. Odvar z listov vavrína pravého nie je vhodný pre tehotné ženy a na dlhodobé užívanie. Určený je iba ako detoxikačný nápoj na krátku očistnú kúru. Vyskúšať ho môžete pri nechutenstve, bolesti kĺbov, alebo keď chcete svojmu telu dopriať detoxikáciu. Čaj z bobkových listov pomôže telo zbaviť aj nadbytočnej soli.

Odporúčame: Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!

esenciálny olej z bobkového listu

Zdroj: Shutterstock®

2. Olej z bobkového listu

Keďže je bobkový list skvelým pomocníkom na potláčanie bolesti, vyskúšajte si z neho pripraviť liečivý olej. Budete naň potrebovať 50 gramov bobkového listu, 2 dl 70 % liehu a 0,5 l olivového oleja.

Listy s liehom nechajte vo vhodnej nádobe lúhovať 24 hodín a potom pridajte olivový olej. Túto zmes varte vo vodnom kúpeli aspoň 5 hodín, no dávajte pozor, aby nevrela. Nakoniec zmes prepasírujte a pripravený olej skladujte v chladničke. Potierajte si ním bolestivé miesta či oblasť postihnutú reumou.

3. Obklad z bobkového listu

Ak vás trápia kĺby, vyskúšať môžete aj obklad. Zopár listov vavrína pravého rozdrvte a zmiešajte s trochou olivového oleja. Zmes naneste na čistý kúsok látky, priložte na postihnuté miesto a zafixujte obväzom.

4. Sirup z bobkového listu

Nakoniec máme pre vás tip na domáci sirup proti kašľu. Zmiešajte 500 gramov cukru, 250 ml citrónovej šťavy a 15 bobkových listov a varte približne jednu hodinu. Ak bude zmes konzistenciou pripomínať med, odstavte ju, vyberte listy a uskladnite v chladničke. Pri nepríjemnom kašli užívajte lyžičku denne.

TIP: Viete, čo sa stane, keď zapálite bobkové listy? Zistíte to v tomto článku: Vieš, na čo je dobré pálenie bobkového listu? Tento trik ťa dostane!

Môže mať bobkový list vedľajšie účinky

Hoci bobkový list je vo všeobecnosti považovaný za bezpečný pri kulinárskom použití v malých množstvách, môže mať v určitých situáciách vedľajšie účinky, najmä ak sa konzumuje vo veľkých dávkach alebo nesprávne.

 • Celé bobkové listy by sa nemali konzumovať priamo, pretože sú tvrdé a ostré, môžu spôsobiť poškodenie tráviaceho traktu, vrátane blokád alebo perforácií.
 • Niektorí ľudia môžu byť alergickí na bobkový list alebo na zložky v ňom obsiahnuté, čo môže viesť k alergickým reakciám, ako sú vyrážky, svrbenie alebo dýchavičnosť.
 • Bobkový list môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s tými, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, pretože môže mať mierny účinok na riedenie krvi. To môže byť problematické pre ľudí užívajúcich antikoagulanciá, ako je warfarín.
 • Bobkový list môže ovplyvňovať hladinu cukru v krvi, čo by mohlo byť rizikom pre diabetikov, najmä ak užívajú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi.

Článok aktualizovaný 29.2.2024

16 komentárov
Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

30.11.2017 06:51

Vylučované soli dráždia močový mechúr, takže môže byť moč ružovkastý, ale na očistu kĺbov je výborný.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

30.11.2017 10:00

Ja mam cerstvy na balkone a ten ma uplne inu chut ako suseny.

Vaše meno:

benynka

benynka

30.11.2017 10:23

čaj z bobkáča som ešte nevidela ale vyzerá to zaujímavo...kamarátka si dávala odvar na vlasy a mala potom takú takú gaštanovo medovú farbu

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

30.11.2017 12:29

tiež som si minulý rok robila očistu kĺbov...poradila som aj známej

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

30.11.2017 18:58

čaj som ešte nepila, musím vyskúšať

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

01.12.2017 21:13

Pestujem ho doma v kvetináči, ale zatiaľ som využila len v kuchyni.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

13.12.2017 15:52

vavrínový stromček som si doniesla z chorvátska,krásne sa mi rozrástol,listy z neho používam v kuchyni.na zimu ho schovávam do pivnice,ale je už veľký,ktovie či by nevymrzol keby sme ho vysadili v záhrade.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

15.12.2017 13:41

čaj je pro mě novinka

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.12.2017 17:04

čaj som ešte neskúšala ale do varenia dávam

Vaše meno:

janko komada

janko komada

19.12.2017 14:54

používam ho len do jedla

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

30.05.2018 17:59

uvarím sirup a dám ho dcérke,ktorá sa nemôže zbaviť úporného kašľa napriek preliečeniu a užívaniu antibiotík.bobkový list som si priniesla z chorvátska a používam ho pri varení.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

16.08.2018 09:01

nuž priznávam sa,že bobkový list používam iba do polievok a omáčok.ako malý výhonok som si ho priniesla pred 20-imi rokmi z chorvátska.pestujem ho vo veľkom črepníku,na zimu ho dávame do pivnice.v taliansku som videla z bobkového listu aj živé ploty.

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

05.11.2018 14:55

Čo všetko sa dozvieme na Vašich stránkach, hmm, ešte
dobre, že sa o nás staráte ☺ .O účinkoch bobkového listu som ani len netušila.Čaj určite vyskúšam

Vaše meno:

Andrea Hrtúsová

Andrea Hrtúsová

05.11.2018 14:55

Čo všetko sa dozvieme na Vašich stránkach, hmm, ešte
dobre, že sa o nás staráte ☺ .O účinkoch bobkového listu som ani len netušila.Čaj určite vyskúšam

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.04.2021 21:04

Pomôžu vám pri migréne, bolestiach kĺbov, krížov i sedacieho nervu, brušných bolestiach, reume aj artritíde.

Vaše meno:

Iveta Sýkorová

Iveta Sýkorová

21.03.2024 11:13

Výborné rady, doteraz som používala bobkový list len pri varení, čaj je pre mňa novinka, určite vyskúšam.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE